Prezentacja plakatu naukowego jest powszechnym sposobem komunikowania badań naukowych. Jest to ważna część kongresu naukowego, głównie dla studentów, aby pokazać swoje wyniki. Jednak w oceanie danych i informacji trudno jest się wyróżnić. Jak przyciągnąć uwagę publiczności?

Jako biolog, który pomaga naukowcom w prezentowaniu ich pracy w najlepszy sposób, codziennie widzę poważne trudności badaczy w prezentowaniu ich pracy w dokładny, piękny i prowokujący do myślenia sposób.

Dlatego wymieniłem główne kroki, które należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu plakatu naukowego.

⦁ Musisz zdefiniować, co będzie wyróżnione.

Kiedy próbujesz podkreślić wszystko, nic się nie wyróżnia. W plakacie naukowym należy pamiętać o tym, jakie informacje czytelnik będzie w stanie dostrzec z pewnej odległości, aby przyciągnąć uwagę do bliższego czytania.
Ci bardziej zainteresowani czytelnicy, którzy podejdą do przeczytania postu, wchłoną pełną treść. Ustaw priorytet i przepływ do czytania.

Co należy przeczytać na pierwszy rzut oka? Zazwyczaj tytuł i ilustracje.

⦁ Używaj estetycznego i pięknego układu.

Przyciągają nas wizualnie rzeczy, które mają ładną i piękną estetykę. Elementy muszą do siebie pasować, nie może to być tylko wiele informacji razem wziętych. Poszukaj szablonów i postępuj zgodnie z sugestiami dotyczącymi rozmiaru liter, układu elementów itp. Zwróć uwagę na wyrównanie, tablice i odstępy między obiektami. Ten piękny szablon został stworzony w Mind the Graph i jest dostępny dla naszych użytkowników:

preview_37717

⦁ Nagłówek

Tytuł powinien być widoczny z daleka. Często wszystko, co widzimy na pierwszy rzut oka na baner, to tytuł i ilustracje (jeśli istnieją). To właśnie w tym początkowym momencie czytelnik decyduje, czy tytuł jest wystarczająco interesujący, aby przyjrzeć mu się bliżej. Upewnij się, że tytuł jest wystarczająco duży, aby można go było przeczytać z daleka i wzbudzić ciekawość.

⦁ Ilustracje

Ilustracje są bardzo ważne, aby przyciągnąć uwagę czytelnika i sprawić, że plakat będzie bardziej zrozumiały. Dobra ilustracja sprawia, że praca jest łatwiejsza do zrozumienia. Możesz użyć ilustracji, aby pokazać swoją metodologię, przedmiot badań, porównać wyniki i nie tylko.

uyt

Piękne i naukowo dokładne ilustracje są w stanie podkreślić prezentację. Magazyn naukowy przeprowadziłem mały research i zapytał naukowców żyjących w różnych momentach swojego akademickiego życia, jak czytają artykuły naukowe, okazało się, że ryciny i graficzne streszczenia były niemal pierwszą lekturą. W prezentacji plakatowej ilustracje również mają znaczenie.

⦁ Treść tekstu

To część zarezerwowana dla najbardziej zainteresowanego czytelnika. Tego, który faktycznie zatrzyma się, aby przeczytać i zadać pytania dotyczące Twojej pracy. Nie ma nic złego w tym, że tekst nie jest w pełni czytelny z daleka. Istnieje jednak pewien limit tekstu, którego należy użyć, aby plakat nie zamienił się w wizualnie wyczerpujący bałagan. Podsumuj i nadaj priorytet informacjom.

Plakat powinien być zrozumiały, ale prawdopodobnie niektóre osoby będą chciały poznać więcej szczegółów. W takim przypadku mogą porozmawiać z Tobą i zapytać lub uzyskać kontaktowy adres e-mail na plakacie i poprosić o więcej szczegółów.

Sprawdź, jaki rozmiar czcionki jest wskazany w szablonie banera, którego używasz, i nie zmniejszaj czcionki w nieskończoność, dopóki nie zmieścisz wszystkiego, co chcesz napisać. Twoja praca powinna być osadzona w plakacie, a nie na odwrót

Czy chcesz stworzyć piękny plakat naukowy, taki jak nagradzane plakaty naukowena konferencję? Skorzystaj z szablonu Mind the Graph!

untitled-creation63724 (1)

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony