Bilimsel bir poster sunmak, bilimsel bir araştırmayı iletmenin yaygın bir yoludur. Özellikle öğrencilerin sonuçlarını göstermeleri için bilim kongrelerinin önemli bir parçasıdır. Ancak bir veri ve bilgi okyanusunda öne çıkmak zordur. İzleyicilerin dikkati nasıl çekilir?

Bilim insanlarının çalışmalarını en iyi şekilde sergilemelerine yardımcı olan bir biyolog olarak, araştırmacıların çalışmalarını doğru, güzel ve düşündürücü bir şekilde sunma konusundaki büyük zorluklarını her gün görüyorum.

Bu nedenle, bilimsel bir posterin oluşturulmasında dikkate alınması gereken ana adımları sıraladım.

⦁ Neyin vurgulanacağını tanımlamanız gerekir

Her şeyi vurgulamaya çalıştığınızda hiçbir şey öne çıkmaz. Bilimsel bir posterde, okuyucunun dikkatini daha yakın bir okumaya çekmek için belirli bir mesafeden hangi bilgileri görebileceğini aklınızda tutmanız gerekir.
Yazıyı okumak için yaklaşan daha ilgili okuyucular tüm içeriği özümseyecektir. Okumak için önceliği ve akışı ayarlayın.

İlk bakışta ne okunmalı? Normalde, başlık ve resimler.

⦁ Estetik açıdan hoş ve güzel bir düzen kullanın

Hoş ve güzel bir estetiğe sahip şeyler bizi görsel olarak cezbeder. Öğeler birbiriyle eşleşmelidir, sadece bir araya getirilmiş bir sürü bilgi olamazlar. Şablonları araştırın ve harf boyutu, öğelerin düzeni vb. ile ilgili önerileri izleyin. Hizalamaya, panolara ve nesneler arasındaki boşluklara dikkat edin. Bu güzel şablon Mind the Graph'de oluşturulmuştur ve kullanıcılarımızın kullanımına açıktır:

preview_37717

⦁ Başlık

Başlığınız uzaktan görülebilmelidir. Genellikle bir afişte ilk bakışta görebildiğimiz tek şey başlık ve resimlerdir (varsa). Okuyucu, başlığın daha yakından bakmak için yeterince ilginç olup olmadığına bu ilk anda karar verir. Başlığınızın uzaktan okunabilecek ve merak uyandıracak kadar büyük olduğundan emin olun.

⦁ Çizimler

İllüstrasyonlar okuyucunun dikkatini çekmek ve posterinizi daha açıklayıcı hale getirmek için çok önemlidir. İyi bir illüstrasyon çalışmanızın anlaşılmasını kolaylaştırır. Metodolojinizi, çalışma nesnenizi göstermek, sonuçları karşılaştırmak ve daha fazlası için illüstrasyonlar kullanabilirsiniz.

uyt

Güzel ve bilimsel açıdan doğru illüstrasyonlar bir sunumu öne çıkarabilir. Bilim dergisi küçük bir araştırma yaptım akademik hayatlarının farklı dönemlerini yaşayan bilim insanlarına bilimsel makaleleri nasıl okuduklarını sormuş ve neredeyse ilk okumanın şekiller ve grafik özetler olduğunu belirtmiştir. Bir poster sunumunda da illüstrasyonlar fark yaratıyor.

⦁ Metin gövdesi

Bu, en ilgili okuyucu için ayrılmış bir bölümdür. Okumayı gerçekten bırakacak ve çalışmanız hakkında sorular soracak olan kişi. Metnin uzaktan tamamen okunabilir olmaması sorun değil. Ancak, posterinizin görsel açıdan yorucu bir karmaşaya dönüşmemesi için kullanılacak metnin bir sınırı vardır. Bilgileri özetleyin ve önceliklendirin.

Poster kendi kendini açıklayıcı olmalıdır, ancak muhtemelen bazı insanlar daha fazla ayrıntı isteyecektir. Bu durumda, sizinle konuşup sorabilirler veya posterinizdeki iletişim e-postanızı alıp daha fazla ayrıntı isteyebilirler.

Kullandığınız afiş şablonunda hangi yazı tipi boyutunun belirtildiğine bakın ve yazmak istediğiniz her şeyi sığdırana kadar yazı tipini sonsuza kadar küçültmeyin. Çalışmanız afişin içine yerleştirilmelidir, tersi değil

Güzel bir bilimsel poster oluşturmak ister misiniz, tıpkı ödüllü bi̇li̇msel posterlerBir konferans için mi? Mind the Graph Şablonu kullanın!

untitled-creation63724 (1)

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar