Kas yra DMT?

DMT, arba N, N-dimetiltriptaminas, yra natūrali medžiaga, esanti amazonės augalo, pavadinto Psychotria Viridis, kuris naudojamas Ayahuasca gėrimas, sukeliantis haliucinacijas ir keičiantis suvokimą, emocijas ir pažinimą.

DMT priskiriamas psichoaktyviųjų alkaloidų grupei ir 1971 m. Tarptautine psichotropinių medžiagų konvencija buvo uždraustas visame pasaulyje, o jo vartojimas religinėje ir ritualinėje praktikoje yra leidžiamas tik užpilo, vadinamo ayahuasca, pavidalu.

"Molekulių" tyrimai galerijoje
Moksliniai tyrimai svetainėje Mind the Graph "Molekulių" galerija.

Nors ayahuasca egzistuoja jau daugiau nei šimtmetį, tik pastaraisiais metais ji sulaukė mokslininkų dėmesio dėl savo (kol kas) neįrodytos naudos.

Gėrimas buvo pristatytas siekiant pagerinti gyvenimo kokybę ir gydyti pacientus, sergančius neurologiniais ir emociniais sutrikimais, tokiais kaip depresija, nerimas ir priklausomybė. 

Kas tai yra dmt infografika

Ką mokslininkai žino apie DMT

Straipsnis, kurį paskelbė Journal of Affective Disorders Reports išanalizavo duomenis iš Pasaulinis Ayahuasca Project (GAP) apklausa, kurioje dalyvavo 11 912 žmonių, išbandžiusių šį gėrimą. Apklausos dalyviai, kurie nurodė, kad prieš vartodami ayahuascą sirgo depresija ar nerimu, teigė, kad po šios patirties pastebėjo tam tikrą simptomų pagerėjimą. Vadinasi, pagerėjo jų gyvenimo kokybė. 

Pastaraisiais metais daugėja pacientų pranešimų, tokių kaip šis GAP surinktas pranešimas. Nepaisant to, kad tai gera žinia, mokslininkams ir gydytojams reikia išsamesnių ir detalesnių fiziologinių tyrimų, kad suprastų šių ayahuascos privalumų šaltinį. Infuzinio augalo gėrimo viduje yra keletas medžiagų ir kiekviena iš jų gali sukelti skirtingo tipo reakciją žmogaus organizme. 

Viena iš šių medžiagų yra DMT. Ši ayahuaskos medžiaga traukia mokslininkų dėmesį dėl akivaizdaus neurogenezės potencialo.   

Kas yra neurogenezė?

Neurogenesis apibrėžiamas kaip transformacijos procesas nervų kamieno ląstelės arba progenitorius ląstelių į naujus neuronus. Jis taip pat apima daug įvairių ląstelių veiklos rūšių, įskaitant ląstelių proliferaciją, migraciją ir diferenciaciją.

Savo ruožtu, nervų kamieninės ląstelės geba plačiai atsinaujinti ir generuoti naujas nervų sistemos ląsteles, pavyzdžiui, neuronus ar glijos ląsteles. Mūsų smegenyse yra niša nervų kamieninių ląstelių, esančių subgranulinė zona hipokampe esančioje dantytosios girnelės dalyje. 

Hipokampas yra smegenų dalis, atsakinga už mūsų atmintį ir mokymosi gebėjimus. Ši smegenų sritis yra limbinės sistemos dalis ir atlieka svarbų vaidmenį trumpalaikę atmintį paverčiant ilgalaike. 

Sergant neurodegeneracinėmis ligomis, pavyzdžiui, Alzheimerio liga, pirmiausia nukenčia hipokampas, dėl to pablogėja atmintis. 

Kaip DMT veikia smegenis?

Kurį laiką buvo manoma, kad DMT jungiasi tik prie serotonino receptorių 5-HT, kurie sukelia haliucinacijų poveikį. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad DMT jungiasi ir prie kito tipo receptorių - neserotoninerginių receptorių, pavadintų sigma-1 receptorius arba S1R

Šis receptorius plačiai paplitęs centrinėje nervų sistemoje, ypač prefrontalinėje žievėje ir hipokampe. 

Be to, mokslininkai nustatė, kad DMT, prisijungęs prie šio receptoriaus S1R, praranda psichoaktyvųjį poveikį, nesukelia haliucinacijų ar suvokimo pokyčių. 

Tyrimai in vitro ir in vivo

Tyrimas, paskelbtas žurnale Transliacinės psichiatrijos žurnalas 2020 m. buvo sutelktas į DMT poveikio smegenyse per sigma-1 receptorių tyrimą. 

Naudodami 5-HT antagonistus, mokslininkai pastebėjo, kad DMT stimuliuoja neurogenezę per S1R. 

Be to, duomenys parodė, kad DMT ne tik veikia kaip stimuliatorius, skatinantis nervų kamienines ląsteles bręsti, daugintis ir migruoti in vitro, bet ir didina mokymosi ir atminties gebėjimus in vivo. 

Tyrimo autoriai pranešė, kad in vitro DMT skatino hipokampo suaugusiųjų neurogeninės nišos neuronų progenitorių ląstelių proliferaciją. Šis poveikis padidino jų skaičių ir dydį neurospheres po savaitės gydymo DMT. 

Be to, remdamiesi specifinių baltymų raiška, mokslininkai taip pat pastebėjo, kad DMT skatina šių nervinių kamieninių ląstelių diferenciaciją. 

Baltymų, aptinkamų tik jaunuose ir subrendusiuose neuronuose - β-III-tubulino ir MAP-2 - raiška padidėjo neurosferose, apdorotose DMT. Tai reiškia, kad DMT skatina diferenciaciją į neuronų fenotipą. 

Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad per S1R skatinamas kitų ląstelių fenotipų, pavyzdžiui, astrocitų ir oligodendrocitų, vystymasis.

Atrodo, kad in vivo DMT aktyvina subgranulinės zonos nišą per S1R. 

Straipsnyje rašoma, kad suaugusių pelių, gydytų DMT, "sustiprėjo nervų pirmtakų proliferacija ir migracija subgranulinėje zonoje". Šis rezultatas leidžia manyti, kad DMT daro modelinį poveikį hipokampo neurogenezei, didindamas naujų neuronų skaičių. 

Praktiškai suaugusios pelės, gydytos DMT, parodė geresnius elgesio užduočių rezultatus, palyginti su tomis, kurios nebuvo gydytos DMT. Gydomos grupės rezultatai buvo geresni atliekant mokymosi ir atminties užduotis. 

DMT stimuliuoja neurogenezę infografikas

Išvada

Visi šie rezultatai - puiki žinia medicinos bendruomenė. 

Tai rodo, kad DMT galima ne tik stimuliuoti neurogenezę, bet ir pasiekti šių rezultatų be haliucinogeninio poveikio, naudojant specifinį receptorių. 

"Šis gebėjimas moduliuoti smegenų plastiškumą leidžia manyti, kad jis turi didelį terapinį potencialą įvairioms psichiatrinėms ir neurologiniai sutrikimai, įskaitant neurodegeneracines ligas", - sakė Chosė Angelis Moralesas (José Ángel Morales) pareiškimasvienas iš straipsnio autorių. 

Šie rezultatai gali turėti didelės įtakos būsimiems tyrimams, susijusiems su ayahuasca ir DMT. Supratimas, kaip kontroliuoti ir kaip paveikti neurogenezės procesą, gali visiškai pakeisti neurodegeneracinių ligų gydymo būdus.

Nepaisant to, mokslininkams reikia atlikti tyrimus, kad jie galėtų visapusiškai suprasti tokių medžiagų, kaip DMT, ir perspektyvių receptorių, tokių kaip sigma-1 receptorius, vaidmenį neurogenezėje. 

Kartu su teigiama perspektyva tai galėtų padėti ne tik sukurti naujus neurodegeneracinių ligų gydymo būdus, bet ir išgydyti šias ligas. 

__________________________

Ar jums patiko infografikos, parengtos pagal rezultatus, pateiktus mokslinis straipsnį?

Šios infografikos buvo sukurtos naudojant paruoštus šablonus, esančius Mind the Graph, tai vienas ir tai kitas. Padariau keletą pakeitimų ir per trumpą laiką jis buvo paruoštas!

Tą patį galite padaryti ir atlikdami tiriamąjį darbą, jums nereikia pradėti nuo nulio. Patikrinkite visi šablonai galima įsigyti Mind the Graph

Ir pradėkite dirbti infografika dabar

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai