DMT nedir?

DMT ya da N, N-dimetiltriptamin, amazon bitkisinin yapraklarında bulunan doğal bir maddedir. Psychotria ViridisAyahuasca içeceğinde kullanılan ve bunu deneyimleyenler için halüsinasyonlar ve algı, duygu ve bilişte değişiklikler üreten.

Psikoaktif bir alkaloid madde olarak sınıflandırılan DMT, 1971 yılında Uluslararası Psikotrop Maddeler Konvansiyonu tarafından küresel olarak yasaklanmış, dini ve ritüel uygulamalarda sadece Ayahuasca adı verilen infüzyon içeceğinde tüketimine izin verilmiştir.

Galeri'de "moleküller" için araştırma
"Moleküller" için Mind the Graph Galerisi'nde araştırma yapın.

Ayahuasca yüzyılı aşkın bir süredir var olmasına rağmen, (henüz) kanıtlanmamış faydaları nedeniyle ancak son birkaç yılda bilim insanlarının dikkatini çekmiştir.

İçecek, depresyon, anksiyete ve bağımlılık gibi nörolojik ve duygusal bozuklukları olan hastaların yaşam kalitesini artırmak ve tedavi etmek için sunulmuştur. 

Ne dmt infografik

Araştırmacılar DMT hakkında ne biliyor?

tarafından yayınlanan bir makale Journal of Affective Disorders Raporları Küresel Ayahuasca Projesi'nin (GAP) bu içeceği deneyimlemiş 11.912 kişiyi kapsayan anketinden elde edilen verileri analiz etti. Ankette, ayahuasca tüketmeden önce depresyon veya anksiyete yaşadığını bildiren katılımcılar, deneyimden sonra semptomlarında bir miktar iyileşme fark ettiklerini söyledi. Böylece yaşam kaliteleri de artmıştır. 

GAP tarafından toplanan bu rapor gibi hasta raporları son birkaç yıldır artmaktadır. İyi bir haber olmasına rağmen, bilim insanları ve doktorlar Ayahuasca'nın bu faydalarının kaynağını anlamak için daha eksiksiz ve detaylı fizyolojik çalışmalara ihtiyaç duymaktadır. İnfüzyon bitkisi içeceğinin içinde çeşitli maddeler vardır ve bunların her biri insan vücudunda farklı türde bir tepkiyi tetikleyebilir. 

Bu maddeler arasında DMT de bulunmaktadır. Bu Ayahuasca maddesi, belirgin nörogenez potansiyeli nedeniyle araştırmacıların dikkatini çekmektedir.   

Nörogenez nedir?

Neurogenesis dönüşüm süreci olarak tanımlanmaktadır. nöral kök hücreler veya progenitör hücreleri yeni nöronlara dönüştürür. Ayrıca hücrelerin çoğalması, göçü ve farklılaşması da dahil olmak üzere birçok farklı hücresel aktiviteyi içerir.

Sırayla, nöral kök hücreler nöronlar veya glial hücreler gibi yeni sinir sistemi hücreleri üreten kapsamlı bir kendini yenileme yeteneğine sahiptir. Beynimizin içinde, nöral kök hücrelerin bulunduğu bir niş vardır. subgranüler bölge hipokampüsteki dentat girus. 

Hipokampus, beynin hafıza ve öğrenme yeteneklerimizden sorumlu bölümüdür. Bu beyin bölgesi limbik sistemin bir parçasıdır ve kısa süreli hafızanın uzun süreli hafızaya dönüştürülmesinde önemli bir role sahiptir. 

Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklarda, hipokampus ilk zarar gören bölgedir ve hafıza kaybına yol açar. 

DMT beyni nasıl etkiler?

Bir süre için DMT'nin sadece halüsinasyon etkilerini üreten serotonin reseptörleri 5-HT'ye bağlandığı düşünülmüştür. Ancak, son çalışmalar DMT'nin serotonerjik olmayan başka bir reseptör tipine de bağlandığını bildirmektedir sigma-1 reseptörü veya S1R

Bu reseptör merkezi sinir sisteminde, özellikle prefrontal korteks ve hipokampusta yaygındır. 

Dahası, araştırmacılar bu reseptör S1R'ye bağlanan DMT'nin psikoaktif etkilerini kaybettiğini, halüsinasyon ya da algıda değişiklik yaratmadığını keşfetmişlerdir. 

İn vitro ve in vivo araştırmalar

Dergide yayınlanan bir çalışma Translasyonel Psikiyatri Dergisi 2020'de sigma-1 reseptörü aracılığıyla beyindeki DMT etkilerini incelemeye odaklandı. 

Araştırmacılar, 5-HT antagonistlerini kullanarak DMT'nin S1R aracılığıyla nörogenezi uyardığını gözlemlemişlerdir. 

Buna ek olarak, veriler DMT'nin sadece nöral kök hücrelerin olgunlaşmasını, çoğalmasını ve in vitro göç etmesini teşvik eden bir uyarıcı olarak hareket etmediğini, aynı zamanda in vivo öğrenme ve hafıza yeteneğini de artırdığını göstermiştir. 

Çalışmanın yazarları, in vitro ortamda DMT'nin hipokampus yetişkin nörojenik nişinden nöral progenitör hücrelerin çoğalmasını desteklediğini bildirmiştir. Bu etki, nöral progenitör hücrelerin sayısını ve boyutunu artırmıştır. neurospheres DMT ile bir haftalık tedaviden sonra. 

Ayrıca, araştırmacılar belirli proteinlerin ifadesine dayanarak DMT'nin bu nöral kök hücrelerin farklılaşmasını desteklediğini de fark etmişlerdir. 

Sadece genç ve olgun nöronlarda bulunan β-III-tubulin ve MAP-2 adlı proteinlerin, DMT ile tedavi edilen nörosferlerde ekspresyonları artmıştır. Bu da DMT'nin nöronal fenotipe farklılaşmayı desteklediği anlamına gelmektedir. 

Araştırmacılar ayrıca S1R aracılığıyla astrositler ve oligodendrositler gibi diğer hücre fenotiplerine terfi edildiğini fark etti.

İn vivo olarak, DMT'nin S1R aracılığıyla subgranüler bölge nişini aktive ettiği görülmüştür. 

Makaleye göre, DMT ile tedavi edilen yetişkin farelerde "subgranüler bölgede nöral öncüllerin çoğalması ve göçü artmıştır". Bu sonuç, DMT'nin hipokampüs nörogenezi üzerinde modelleyici bir etkiye sahip olduğunu ve yeni nöron sayısını artırdığını göstermektedir. 

Uygulamada, DMT ile tedavi edilen yetişkin fareler, tedavi edilmeyenlere kıyasla davranışsal görevlerde daha iyi sonuçlar göstermiştir. Tedavi edilen grup, öğrenme ve hafıza görevlerinde iyileşme sonuçları sunmuştur. 

DMT nörogenezi uyarır infografik

Sonuç

Tüm bu sonuçlar tıp camiası için harika bir haber. 

Bu da DMT ile sadece nörogenezi uyarmanın değil, aynı zamanda spesifik bir reseptör aracılığıyla halüsinojen etkileri olmadan da bu sonuçları elde etmenin mümkün olduğunu göstermektedir. 

José Ángel Morales, "Beyin plastisitesini modüle etme kapasitesi, nörodejeneratif hastalıklar da dahil olmak üzere çok çeşitli psikiyatrik ve nörolojik bozukluklar için büyük bir terapötik potansiyele sahip olduğunu göstermektedir" dedi. Açıklamamakalenin yazarlarından biri. 

Bu sonuçlar Ayahuasca ve DMT'yi içeren gelecekteki çalışmaları güçlü bir şekilde etkileyebilir. Nörogenez sürecinin nasıl kontrol edileceğini ve nasıl etkileneceğini anlamak, nörodejenerasyon hastalıklarının tedavi şeklini tamamen değiştirebilir.

Bununla birlikte, bilim insanlarının DMT gibi maddelerin ve sigma-1 reseptörü gibi umut verici reseptörlerin nörogenezdeki rolünü tam olarak anlamalarına yönelik çalışmalara büyük bir talep vardır. 

Olumlu bir bakış açısıyla, bu sadece yeni nörodejeneratif hastalık tedavilerine değil, aynı zamanda hastalıkların iyileştirilmesine de yol açabilir. 

__________________________

Bilimsel makalede sunulan sonuçlarla yapılan infografikleri beğendiniz mi?

Bu infografikler şu adreste bulunan hazır şablonlar kullanılarak hazırlanmıştır Mind the Graph, bu bir ve bu diğer bir. Birkaç değişiklik yaptım ve kısa sürede hazır oldu!

Aynı şeyi araştırma çalışmanız için de yapabilirsiniz, sıfırdan başlamanıza gerek yok. Kontrol edin tüm şablonlar içinde mevcut Mind the Graph

Ve infografiğiniz üzerinde çalışmaya başlayın Hemen şimdi.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar