Hiç duydun mu Guernica? Ağlayan Kadın? Ya da Mandolinli Kız?

Bunlar üstat Pablo Picasso'nun en ünlü eserlerinden bazıları, en azından internete göre!

Ancak, yaşamı boyunca 1500'den fazla sanatsal eser üretmiş biri için en iyi birkaç tanesini seçmek biraz zor.

Picasso, tüm zamanların en tanınmış ve etkili ressamı olmasının yanı sıra, Mavi Dönem, Kübizm Dönemi gibi kendi sanat evrelerine sahip olmakla birlikte, heykel ve kolaj gibi sanat formlarının yanı sıra birçok yeni resim stilinin icadı ve keşfiyle de tanınmaktadır.

Ve tüm başarılarından sonra, burada merak ediyoruz - bugün sahip olduğumuz infografikler ve yaratım süreçleri hakkında ne düşünürdü?

İnfografik Yapmak Bir Sanattır

Mind the Graph olarak, güzel bir grafik parçası tasarlamanın, sözlü olarak ifade edemediklerinizi ifade etmek için boş bir tuvali boyamaktan daha az olmadığına inanıyoruz.

Her ikisi de, bir duygunun, gerçeğin ya da eğilimin doğru bir şekilde temsil edilmesinin, bir kağıt üzerindeki renklerden daha kolay mümkün ya da anlaşılır olmayabileceği, yapımcılarının izleyicilerine iletmek istedikleri mesajı keskin bir şekilde sunacak şekilde döküldükleri şekilde paraleldir.

Bununla birlikte, son birkaç yılda, bilgi sergilemeye çalışan ancak yaratıcısının yaptığı küçük hatalar nedeniyle bunu başaramayan çok sayıda grafikle karşılaştık.

Bu nedenle, burada bu hataların her birinin üstesinden gelmeye çalışacağız ve bunu yaparken, infografiğinizi maestronun kendisi gibi bir başyapıta dönüştürmek için size bazı temel ipuçları vereceğiz.

İnfografikler İlk Etapta Neden Önemlidir?

Grafikler, mesajı etkili ve verimli bir şekilde iletme yetenekleri nedeniyle onlarca yıldır kullanılmaktadır. Hızlı bir özet için aşağıda birkaç neden sıraladık.

Bir mesajı derli toplu bir şekilde iletmek

Tıpkı Picasso'nun yaptığı gibi, net mesajları mümkün olan en etkili ve çekici şekilde iletmek çok önemlidir. Onun resimleri izleyicilerin kalplerinin en derin yarıklarına dokunurdu ve sizin grafiğinizin de izleyicinizin en derin bilincine ulaşması gerekir. Bu, bir bilginin hatırlanma değerini sağlamanın harika bir yoludur. Rakamlar gösteriyor ki 65% veri hatırlanabilir metinle birlikte bir görsel aracılığıyla paylaşılırsa bir okuyucu tarafından.

Meslekten olmayanlar için daha fazla anlama

Herkes istatistik ve matematikte bir dahi değildir - ben olmadığımı biliyorum - ve raporlarınızı yayınlarken bunu aklınızda tutmanız gerekir. Tüm gününüzü nasıl geçirdiğiniz gibi basit bir konu da olabilir, bir ekonomide gelir kaynaklarının dağılımı gibi karmaşık bir konu da, sonuçlarınız ancak ilgili tüm taraflarca anlaşılabildiğinde işe yarayacaktır. Grafik kullanımı bunun için harika bir çözümdür!

Verileri analiz etmek ve neden-sonuç ilişkilerini ayırt etmek daha kolay

İnfografiğinizin okuyucuları her zaman kesin rakamlar değil, bazen sadece belirli bir unsur veya faktördeki dalgalanmaların arkasındaki nedeni ararlar. Bu analiz, bir sürü istatistiksel formülün uygulandığı tablolaştırılmış veriler yerine çizgi grafikler veya çubuk grafiklerle yapıldığında daha kolay gerçekleştirilir.

Kalıpların daha hızlı keşfedilmesi

Özellikle zamana duyarlı verilerle uğraşırken, mevcut veya yaklaşan bir modelin veya eğilimin varlığının farkına varmak son derece yararlıdır. İster hisse senedi piyasası tahminleri, ister iklim değişikliği, isterse ulusal güvenlik meseleleri kadar önemli bir konu olsun, grafikler bir bakışta bilgi sağlamada yararlıdır.

Okuyucunun dikkatini çeken görsel çekicilik

Bir vaka çalışmasına veya bir anket raporuna göz atan meslekten olmayan bir kişi, yayınladığınız 40 sayfalık raporun tamamını okumakla, nihai sonucu ve belki de buna neden olan faktörleri bilmekle ilgilendiği kadar ilgilenmeyebilir. Bu gibi durumlarda en iyi eylem planı, teknik terimler ve istatistiksel verilerle dolu uzun sayfaları gözden geçirmek zorunda kalmadan aradıkları bilgileri tam olarak verebilecek infografikler oluşturmaktır. Pazarlamacıların 49%'si tarafından yapılan bir ankete göre Venngageblogları için görsel içerik kullanımını vurgulamaktadır.

Bu Konu İçin Neden Picasso'yu Seçtik?

Picasso tartışmasız sanatının en büyük ustalarından biridir ve yukarıda tartıştığımız gibi, infografik yapmak da daha az bir sanat biçimi değildir.

Ancak tüm sanatçılar arasından neden onu seçtiğimizi merak ediyorsanız, cevaplarınızı bulmak için okumaya devam edin.

Elindeki Her Aracı Kullanırdı

Ressam hiçbir zaman titiz bir sanatçı olmadı. Hatta bir keresinde, elinde kırmızı yerine mavi renk olsaydı onu kullanacağını söylediği meşhurdur. Araçları dert etmezdi - asıl önemsediği şey mesajını olabildiğince net ve inandırıcı bir şekilde ortaya koymaktı.

Ona benzer şekilde, bir grafik oluştururken, başarılı ve net bir iletişim için uygulanabilir ve kullanılabilir her türlü aracı kullanmaya hazır olmalısınız. Mind the Graph tüm bilimsel ve teknik raporlamalarınız için en iyi ve en güzel kapsamlı grafikleri oluşturmanıza yardımcı olabilecek süper verimli bir araçtır. Sadece markanızın dijital platformlarda daha yüksek görüntüleme ve trafikle öne çıkmasına yardımcı olmakla kalmaz, her şeyden önce KESİNLİKLE ÜCRETSİZDİR. Bizimle, çevrimiçi en iyi grafik oluşturucu ile bazı çekici infografikler ve tablolar tasarlamaya devam edebilirsiniz.

Yaratmayı Asla Bırakmazdı

Pablo, vaaz ettiği bir düşünceye sıkı sıkıya inanıyordu: "Aletleri bir profesyonel gibi öğrenin, böylece onları bir sanatçı gibi kırabilirsiniz."

Ona göre bir şey yaratmak için önce ne ile çalıştığınızı anlamanız gerekir. Ancak bu konuda tam bir kavrayışa sahip olduğunuzda, kendi başyapıtınızı oluştururken "aracın" sunduğu en küçük kullanımlardan faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, mükemmelliğe ancak sürekli pratik yaparak yaklaşılabileceğine dair sarsılmaz bir inancı vardı ve en iyilerini - hedef kitleye doğru bilgiyi kolayca anlaşılabilir bir şekilde gönderenleri - yaratana kadar grafik oluşturmaktan vazgeçmezdi.

Tesadüfe bakın ki, online başarının sırrı da budur: Deneyin! Ve yaratım sürecine başlarken kendiniz için belirlediğiniz hedeflere ulaşana kadar denemeye devam edin.

Minimalizm için Çaba Gösterirdi

"Sanat, gereksiz olanın ortadan kaldırılmasıdır."

Resim ve heykellere benzer şekilde, infografik oluşturmak için de aynı yaklaşımı kullanmalısınız. Verilerin resimsel temsili, mesajı hızlı bir şekilde paylaşmak için çok fazla kelime yazmak zorunda kalmamanız gerektiği anlamına gelir. Ancak çoğu zaman pazarlamacıların, öğrencilerin, öğretmenlerin ve araştırmacıların grafiğe çok fazla bilgi sığdırmaya çalışarak bu hataya düştükleri görülmüştür.

Sonuçta ortaya çok gürültülü bir grafik çıkıyor ve bunun yerine dipnotun bir parçası haline getirilebilecek pek çok gereksiz bilgi içeriyor. Bu sadece şeklin görsel çekiciliğini azaltmakla kalmaz, aynı zamanda okuyucuları çekmek yerine iter, çünkü dürüst olalım - amacınızı anlamak için bu kadar çok şey okumak isteselerdi, sadece infografiği değil tüm raporu gözden geçirirlerdi.

Aynı zamanda, bir izleyici konuya ilgi duysa bile, tamamını incelemek isteyip istemediğine karar vermeden önce araştırmanızın sonucuna bir göz atmak isteyebilir.

Örneğin aşağıdaki görsel gerçekleri net bir şekilde ifade ederken aynı zamanda minimal ve yaratıcıdır.

İnfografiklerde Her Seferinde Benzersizlik İçin Çabalardı

Picasso türünün tek örneği bir sanatçıydı ve resimleri de yıllar boyunca türünün tek örneği olarak kaldı. Resimlerinde ağırlıklı olarak mavi rengi kullandığı Mavi Dönem gibi çeşitli yaratıcı dönemlerinde bile, her resim izleyiciye ne aktardığı ve onlara nasıl hissettirdiği konusunda farklıydı.

Ondan farklı olarak, sizin de haberciliğinizde bunun için çabalamanız gerekir. Konu sizden önce binlerce kişi tarafından üzerinde çalışılmış bir konu olsa bile, okuyucuya göstermeniz gereken şey sizin araştırmanızın onlarınkinden farklı olduğudur. Bunu yapmanın en hızlı yolu da infografik kullanmaktır. Bu şekilde okuyucular sonuçlarınızı ve hesabınızda tartışılan ilişkileri ve örüntüleri bir bakışta gözden geçirebilir ve çalışmanızın yaklaşımında nasıl benzersiz olduğunu anlayabilirler. Bu da onları aşırı kullanılan bir konu nedeniyle atlamak yerine kaydınızı gerçekten okumaya yönlendirecektir.

Aynı zamanda, oluşturduğunuz her grafiğin özel ve daha önce yaptıklarınızdan farklı olmasına da dikkat etmelisiniz - ister aynı kağıt için ister tamamen başka bir parça için olsun. Aynı stili ya da en azından daha önce başarılı olmuş bir stile benzer bir stili kullanmanın cazibesini anlayabiliriz. Bununla birlikte, aynı stilleri kullanmaya devam ederseniz, paylaşılan veriler farklı olsa bile infografiklerinizin okuyucu için monoton hale geleceğini unutmamalısınız.

Mind the Graph, çeşitli ürünlerini sunarak bu bilmecede size bir kez daha yardımcı olabilir ayırt edici şablonlar tüm raporlama ihtiyaçlarınız için. Bunları kullanma veya sıfırdan bir tane yapma kararı nihayetinde size ait olacaktır, ancak araçlarımız her iki durumda da size kesinlikle yardımcı olacaktır.

İnfografik Oluşturmayı Asla Ertelemezdi

Üstat bir keresinde şöyle demişti: "Sadece yapmadan ölmek istediğin şeyleri yarına ertele."

Ve sözüne sadık kalarak, iş sanat üretmeye geldiğinde, ister bir resim, ister bir heykel, hatta basit bir duvar resmi olsun, ertelemekten kaçındı. Şu anda yaptığınızın aksine, bir grafik oluşturmayı da sonraya bırakmayacağından eminiz!

Görevinizi yarına bırakmanın bazen ne kadar iyi hissettirdiğinin farkındayız. Markalar ve işletmelerin de sık sık bunu yaptığı bilinmektedir. Ayrıca beyin fırtınası oturumlarını, bir eserin yayınlanma zamanı gelene kadar tekrar tekrar ertelemeye de katılırlar.

İçerik üretim programınızı geciktirmek, hafta sonu için ayrılmadan önce Cuma akşamı yapmanız gereken işlerden biri haline gelmenize neden olacaktır.

Ayrıca Benjamin Franklin'in aceleye getirilmiş bir görev hakkında ne dediğini biliyorsunuz - büyük acele büyük israf yaratır!

Neden erken başlamıyorsunuz? Ana hatlarınızı ve çerçevenizi önceden planlayın ve ardından aktarılacak bilgilerin ince ayrıntılarına geçin. Görsel olarak çekici bazı infografikler oluşturmak ve bunları yayınlamak için zaman ayırın. Bu, hedef kitleniz için neyin işe yaradığını ve neyin kaçınmayı tercih ettikleri bir şey olduğunu anlamanıza daha fazla yardımcı olacaktır.

Renk Paletlerine Odaklanırdı 

Hepimiz sık sık farklı renklerde eşyalara, elbiselere, mekanlara rastlamışızdır ve bakarken kimisi bizi mutlu etmiş, kimisi üzmüş, kimisi sakinleştirmiş, kimisi de kızdırmıştır. Renk Psikolojisi de bunu belirler. Çeşitli renklerin üzerimizde yaratabileceği farklı etkilere odaklanır.

Her renk, kullanıldığı bağlama göre kişi üzerinde farklı bir etki yaratabilir. Kırmızı renk Sevgililer Günü kutlamalarının bir parçası haline getirildiğinde aşkı ifade eder, ancak bir elektrik sayacının üzerindeki kafatasında kullanıldığında izleyicinin zihninde anında huzursuzluk yaratır ve onlara ileride bir tehlike olduğunu söyler.

İnfografik oluşturmak için renkleri doğru kullanmak, doğru mesajı paylaşmak için son derece önemlidir.

Pablo'ya göre, "Renkler, tıpkı özellikler gibi, duyguların değişimini takip eder."

Ve aynı fikirdeyiz!

Grafiğiniz aracılığıyla iletmek istediğiniz duyguya odaklanın ve renkleri buna uygun olarak seçin.

Aşağıdaki örnek Noel'i konu alan bir infografikle ilgilidir. Renklerin hedefledikleri şenlik havasını nasıl yarattığına bir göz atın.

Mükemmellik için çabalardı

Mükemmellik hediye edilmez, elde edilir.

Picasso da öyle düşünüyordu.

Bir keresinde şöyle demişti: "Diğerleri olanı gördü ve nedenini sordu. Ben ne olabileceğini gördüm ve neden olmadığını sordum."

Bu, başarılı bir infografik üretmenin de altın mantrasıdır.

Bu görsel yardımcıları oluşturma alışkanlığını kendinizde geliştirin. İster uzun bir makale ister kısa bir blog olsun, yayınlamak üzere olduğunuz herhangi bir içeriğe bakın ve bunun bir grafik entegre etmek için uygun bir fırsat olup olmadığını kendinize sorun. İçerik yayınlarınızda bu grafiklere ne kadar çok yer verirseniz, çevrimiçi müşteri etkileşimi için o kadar çok fırsat elde edeceğinizi göreceksiniz. Ayrıca, bir sonraki grafiği hazırlarken gerekli önlemleri almak için okuyucular için neyin işe yarayıp neyin yaramadığına dikkat edin.

Son Düşünceler

Son olarak, bir infografiğin haklı olarak çalışmanızın özetlenmiş görsel temsili olarak adlandırılabileceğini, ancak söz konusu çalışmayla entegrasyonunun okuyucunun dikkatini ve süresini artırmak için son derece önemli olduğunu hatırlatmak isteriz.

Picasso bu konuda bir ustaydı ve sanatının ustasıydı.

Bir sonraki Picasso olmanın tam zamanı!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar