Bir yükseköğretim kurumu arayan öğrencilerin hepsi muhtemelen deneyimi tanımlamak için aynı kelimeyi kullanacaktır: ezici. Bir okul seçerken dikkate alınması gereken sonsuz faktör vardır: sıralamalar, mezuniyet sonuçları, öğrenci demografisi, öğretim üyeleri, mevcut programlar ve kurslar, mezun istihdamı, öğrenci yaşamı ve çok daha fazlası. Bu kadar istatistiki veri, giriş sınavlarını geçme veya hayallerindeki okula kabul edilme konusunda zaten stresli olan aday öğrenciler bir yana, herkesin başını döndürecektir. Okulları karşılaştırma ve doğru okulu seçme süreci işin kolay kısmı olmalı!

Bu yüzden infografikleri kullanıyoruz.

Uluslararası yükseköğretim arama motoru tarafından yayınlanan 2019 sektör raporu educations.com infografiklerin bir öğrencinin kolej veya üniversite kararında büyük bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Rapora göre, öğrencilerin infografiklerden alıntı yapma olasılığı 105% daha yüksektir bir üniversiteyi diğerine tercih ederken bir etki olarak görmektedir. İki veya daha fazla program arasında karar verirken, öğrencilerin infografikleri çok önemli olarak değerlendirme olasılığı 75% daha yüksektir. Bu da infografikler gibi görsel bilgilerin giderek daha fazla önem kazandığını kanıtlıyor.Bilgilerin görseller ve ilginç grafiklerle sunulması okuyucuların dikkatini daha etkili bir şekilde çeker tek başına metinden daha fazla. Okul veya programla ilgili hızlı istatistikler ve gerçekler için bir üniversitenin web sitesine hızlıca göz atan öğrencilerin, tek başına bir metin veya istatistik yerine bir infografiği okumak için zaman harcaması daha olasıdır. Bilgi tüketiminin ardındaki bilimsel kanıtların yanı sıra, öğrenciler akademik kariyerlerinde önemli kararlar verirken neden giderek daha fazla infografiklere yöneliyor?

  • İstatistikleri kolayca karşılaştırın

Bir kolej veya üniversite seçmek, bir öğrencinin kampüste yürürken hissettiklerinden çok daha fazlasıdır. Okullar ve hatta programlar arasında karşılaştırma yapmak için birçok istatistiksel değişken vardır. Örneğin: 

  • İlgi alanlarındaki en iyi programlar nerede bulunuyor? 
  • Küçük bir liberal sanat okulu arıyorlarsa, üniversiteye kaç öğrenci devam ediyor? 
  • Öğrencilerin yüzde kaçı uluslararası? 
  • Öğrencilerin kız-erkek oranı nedir? 
  • Programı okuyan kişilerin yüzde kaçı ilgili alanda iş bulmuştur?

Bir infografik tüm bu istatistikleri gösterebilir! Tıp için en iyi okulları nerede bulabileceğinizi göstermek için bir dünya haritası kullanabilirsiniz. Ayrıca pasta grafikler gibi grafikler öğrenci demografisini, çubuk grafikler ise üniversite diploması ile hayalinizdeki işe ulaşma şansınızın ne kadar yüksek olduğunu gösterebilir. Bu gerçekler ve istatistikler sayısal olarak listelendiğinde oldukça yavan görünebilir, ancak birkaç grafikle hayat buluyor! Okullar arasındaki farkları görselleştirebilmek, öğrencilerin net bir kazanan görmelerine yardımcı olabilir.

Grafiklerin kullanıldığı infografik örneği
Grafiklerin kullanıldığı infografik örneği
  • Değerli zamanınızdan tasarruf edin

Karşılaştırılacak çok sayıda istatistik olması ya da öğrencinin çeşitli okulları veya programları karşılaştırması nedeniyle, yüksek öğrenim hakkında karar vermek uzun zaman alabilir. Bu nedenle öğrencilere zaman kazandıran her araç değerlidir. Verileri infografikler kullanarak gösterdiğinizde, öğrenciye okul veya program hakkında iyi bir genel bakış sağlamak için üstünkörü bir bakış genellikle yeterlidir. Geçmişte, aday öğrenciler bir okul hakkındaki en önemli bilgileri toplamak için sayfalarca metin arasında gezinirdi. Öğrencilere zaman ve çaba kazandırmak için infografikler kullanarak bilgileri net bir şekilde sunabilirsiniz.

  • İçerikle etkileşime geçin

Geleneksel yazılı içeriğin aksine, grafik gösterimler okuyucuları aşağıdakileri yapmaya teşvik eder sunulan bilgilerle etkileşime girme ve etkileşim kurma. Tüketiciyi pasif bir okuyucudan aktif bir katılımcıya dönüştürür ve böylece bilgiyi daha akılda kalıcı hale getirir. Üniversite istatistiklerinin bir infografikle iletilmesi, marka tanınırlığı açısından da avantaj sağlar. Bilginin öğrencinin hafızasında yer etmesi gerekir. Okulun renklerini kullanan ve maskotu veya simgesi gibi temalarla oynayan bir infografik bunu yapabilir. Görsel olarak ilgi çekici bilgiler etki yaratır.

ana renk olarak mavi̇ kullanilan i̇nfografi̇k örneği̇
Ana renk olarak mavi kullanılan infografik örneği

Neden bu kadar çok öğrencinin akademik kariyerlerinde önemli kararlar almak için infografiklere güvendiği açık. İnfografikler, öğrencilerin okul ve program istatistiklerini karşılaştırmalarına, bilgileri kolayca görmelerine ve sindirmelerine ve gerçeklerle tam olarak etkileşime girmelerine yardımcı olur. Sonuç olarak, akademik alanda infografiklerin geleceği parlak görünüyor.

Bu yazıda kullanılan görseller ve şablonlar Mind the Graph. Bir dene bakalım!

Yazar biyografisi

Keely Witherow için bir yazar findcourses.com ve educations.comİnsanların kendileri için en iyi eğitimi bulmalarına yardımcı olmaya adanmış siteler. Amerika Birleşik Devletleri, Fransa ve İsveç'teki okulların bir mezunu olarak, eğitiminizin hayatınız üzerindeki önemli etkisini biliyor. Onu LinkedIn'de takip edin Eğer onun kurumsal ve öğrenci eğitimine olan tutkusunu paylaşıyorsanız!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar