Bilim, etrafımızda olup bitenleri anlamanın temelidir. Bilim olmasaydı, bilinmeyen ve keşfedilmemiş milyonlarca şey olurdu.

Deneyler ve bilim insanları tarafından yürütülen titiz araştırmalar birçok sorunun cevabını ortaya çıkarmış ve yeniliklerin kaynağı olmuştur. Ancak son birkaç yıla kadar sadece yeni ve heyecan verici araştırmalar yayınlanıyordu ve bu da bilimin ilerlemesini engelliyordu. Bu boşluğu doldurmak için açık bilim ortaya atıldı.

Aşağıdaki soruların yanıtlarını bulmak için makaleyi okuyun açık bilim nedir ve neden önemli olduğu.

Açık Bilim Nedir?

Açık bilim, bilimsel araştırmaların yürütülmesi ve bilginin şeffaf ve işbirlikçi bir şekilde yayılmasına yönelik modern bir yaklaşımdır. Teknoloji ve inovasyonu kullanarak bilgi uçurumu arasında köprü kurmaya yardımcı olan ve insanların bilime dahil olmalarını ve araştırma yapmalarını kolaylaştıran veri odaklı bir yaklaşımdır.

Açık bilim, önceki araştırmalardaki boşlukları ve sorunları belirleyerek ve bilim insanları arasında bilgi ve birikimi paylaşarak bilimde ilerleme kapsamını geliştirir.

Açık Bilim Örneği

1990'da yürütülen genom projesi, projenin kalitesini ve verimliliğini artırmak için bilim insanları arasında bilgi paylaşımı ve işbirliği ilkelerinin izlendiği popüler bir açık bilim örneğidir.

Açık Bilimin Özellikleri

Açık bilim, aşağıdaki sütunları kapsayan bir şemsiyedir.

 • Açık Veri - Açık bilim sayesinde veriler, daha fazla araştırma yapılabilmesi için açık bir şekilde kullanıma sunulur.
 • Açık Kaynak -  Açık bilim sayesinde, araştırma sürecinin verimliliğini artırmak için araçlar, yazılımlar ve kodlar açık bir şekilde kullanıma sunulur.
 • Açık Erişim -  Açık bilim sayesinde sonuçlar, analizler ve yayınlar şeffaflığı artırmak ve araştırma sürecinde ilişkilendirilebilirliği ve tekrarlanabilirliği teşvik etmek için açık bir şekilde kullanıma sunulur.
 • Açık Hakem Değerlendirmesi - Açık bilim uygulamaları ile vatandaşlar ve bilim insanları araştırma sürecini açıkça gözden geçirebilir ve girdilerini sağlayabilirler.
 • Açık Bilimsel Yayın - Açık Bilim, bilim insanlarını sonuçlara odaklanmadan çalışmalarını belgelemeye ve yayınlamaya teşvik eder.
 • Açık İşbirliği - Ülkeler ya da bilim insanları, bazı sosyal politikalar oluşturmak için işbirliği yapabilirler. etki açık bilim uygulamaları aracılığıyla.

Açık Bilimin Evrimi

Açık bilim yeni bir kavram değildir. Açık bilim ilkeleri, 17. yüzyılda bilim insanlarının deneyleri tekrarlama pratiğini takip ettikleri bilimsel dergilerin ortaya çıkmasıyla uygulamaya girmiş, ancak yaygın olarak kabul görmemiştir.

Geleneksel araştırma uygulamaları titiz bir deney sürecine sahipti ve bu araştırmanın sonuçları daha sonra bilim adamının başarısını ve otoritesini gösteren araştırma makaleleri aracılığıyla kullanıma sunuluyordu. Bu da süreci bilim insanları arasında son derece rekabetçi ve gizli hale getirerek işbirlikçi bir yaklaşıma yer bırakmıyordu.

Araştırmalardaki bu boşlukları gidermek için açık bilim merkezi 2013 yılında açık bilim uygulamalarını başlatmış ve açıklık, bütünlük ve yeniden üretilebilirlik gibi üç ana faktöre odaklanmıştır. "Açık Bilim" terimi yakın zamanda ortaya atılmış ve Avrupa Komisyonu'nun "bilim 2.0: 2014'te "Bilim 2.0: Geçiş Sürecinde Bilim" başlıklı raporda kullanılmasıyla popülerleşmiştir.

Açık Bilimin Önemi

 • Verimlilik - Açık bilim, verileri değerlendirerek ve bilimi teknolojiyle birleştirerek yeniden üreterek araştırmayı toplumsal fayda için yönlendirir.
 • Şeffaflık - Açık bilim, veri toplama sürecinde şeffaflığı artırır ve verilerin doğrulanmasını sağlayarak bilgilerin tekrarlanma olasılığını azaltır.
 • İnovasyon - Açık bilim, inovasyon kapsamını çeşitlendirir ve araştırma sürecinin bütçe dahilinde yürütülmesine yardımcı olur.
 • Dürüstlük - Açık bilim, vatandaşların araştırma sürecine katılımını sağlayarak ve vatandaşların güvenini kazanarak kapsayıcılığı teşvik eder.
 • Küresel etki - Açık bilim, ülkeler arasında işbirliği şansını teşvik eder ve küresel sorunların ele alınmasına yardımcı olur.

Sci-hub vs. Açık Bilim: Aradaki Fark Nedir?

Sci-hubAçık Bilim
Sci-hub, akademik makaleleri ve araştırma makalelerini ücretsiz olarak sağlayan çevrimiçi bir arama motorudurAçık bilim, bilimsel araştırmaları tüm topluluklar için erişilebilir kılma hareketidir
Alexandra Ebakyan tarafından 2011 yılında başlatılmıştır.Açık bilim uygulamaları 17. yüzyılda bilimsel dergilerin ortaya çıkmasıyla başlamış ancak 2014 yılında yaygınlaşmıştır
sci-hub'ın amacı, daha fazla insanın ücretli içeriğe ücretsiz olarak erişmesini sağlayarak bilgiyi yaymaktırAçık bilimin amacı, daha fazla araştırma yapmak için bilgiyi erişilebilir kılmaktır ve açıklık, ilişkilendirilebilirlik ve yeniden üretilebilirlik ilkelerine dayanır

Bilim insanları tarafından oluşturulan özel bilimsel içerik

Araştırma çalışmalarınızı kolay, eğlenceli ve sunulabilir hale getiren harika bir infografik aracı kullanarak bilimi daha önce hiç olmadığı gibi keşfedin. Daha fazla beklemeyin ve kaydolun Mind the Graph ve bilim insanları tarafından bilim insanları için oluşturulan özel bilimsel içeriğin keyfini çıkarın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar