Her araştırma makalesi, araştırma bulgularının yaygınlaştırılması ve iletişimine yönelik bir bileşen içermelidir. Her ikisi de araştırma bulgularının daha iyi anlaşılmasını, halkın bilime daha fazla katılımını ve araştırmaya toplumsal saygının artmasını sağlar. 

Etkili araştırmaların yaygınlaştırılmasıh basitçe, araştırmanın faydasını en üst düzeye çıkarmak için araştırma bulgularınızı mümkün olan en kısa sürede bunları kullanabilecek kişilere ulaştırmak anlamına gelir.

Burada, edinilen deneyimleri ve öğrenilenlere dayalı önerileri bulacaksınız. Bilim camiasında geniş bir kitleye nasıl ulaşacağınızı ve araştırmanızla nasıl fark yaratacağınızı öğreneceksiniz.

Neden araştırmanın yaygınlaştırılması Önemli mi?

Araştırma yapmak, bilim camiasına değer katmak için harika bir yoldur, ancak doğru kitleye veya okuyacak birine sahip değilseniz iyi bir araştırma yapsanız ne fark eder? 

Araştırmanın yaygınlaştırılması Sonuçlar, araştırma sürecinin önemli bir yönüdür çünkü çalışmanın faydalarının başkalarına aktarılmasını ve iyi bir şekilde kullanılmasını sağlar.

Ancak bir araştırmanın uygun şekilde yaygınlaştırılması, hükümetlerin veya paydaşların dikkatini araştırmanın sonuçlarına çekerek sosyal, siyasi veya ekonomik bir etki yaratmalıdır. Araştırmanızın yaygınlaştırılması, görünürlüğünü, anlaşılmasını ve hatta uygulanmasını artıracaktır.

Herkes için açık bilim

Fotoğraf: UNESCO

Açık Bilim, amacı bilimsel araştırma, veri ve yayılımı herkesin erişimine açmak olan bir harekettir. Bilimsel bilginin yayınlanmasını ve yayılmasını kolaylaştırma nihai hedefiyle bilimsel gelişmeyi ve kamu araştırma yayınları gibi kamu erişimi ideallerini etkiler. Bilginin yaygınlaştırılması ve herkesin erişimine açık olması sadece araştırma için değil, aynı zamanda ekonomi ve toplum için de faydalıdır.

Açık Bilim Yayıncılığının bir parçası olan herkese açık bilim hedefine ulaşmayı kolaylaştırmak için şu anda geliştirilen programlar var: Bilim Halk Kütüphanesidergilere ve bilimsel literatüre açık erişim sağlayan bir kütüphanedir; arXiv çok çeşitli alanlarda elektronik ön baskılar sağlayan bir sistemdir; F1000Research yaşam, bilim ve diğer makalelerin editoryal önyargı olmadan yayınlanmasını sağlayan başka bir platformdur; ve bioRxiv yayınlanmamış ön baskıları arşivleyen ve dağıtan ücretsiz bir platformdur.

Ayrıca, akademisyenlerin mevcut bilgi ve verileri yeni ve tamamlayıcı şekillerde kullanmalarına olanak sağlaması beklenen Açık Bilim Bulutu ve Avrupa Bilim Bulutu ve Açık Bilim Çerçevesi.

Bir araştırmayı yaygınlaştırma göstergeleri

Çalışmanızı yaygınlaştırırken, yaygınlaştırmanın istenen sonuçları üretip üretmediğini değerlendirmelisiniz. Genel etkinliği ölçmek amacıyla, hangi yaklaşımların başarılı olduğunu ve hangilerinin amaçlanan sonuçları sağlamadığını belirlemek için tüm araştırma girişimleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmelidir. 

Yaygınlaştırma çalışmalarınız hem nitel hem de nicel ölçümler kullanılarak değerlendirilebilir. En etkili uygulamaların değerlendirilmesi ve seçilmesi, hedef kitlenize ulaşmada en başarılı teknikler için kanıt sağlayacaktır.

Niteliksel ölçümler

 • Basılı materyallerin oluşturulması ve dağıtılması;
 • Güncellemeler, ziyaretler, etkileşimler, beğeniler ve raporlar: performansı değerlendirmek için web sitelerini ve sosyal medya platformlarını kontrol edin; 
 • Belirli kitleler için düzenlenen etkinlik sayısı; 
 • Bu etkinliklere katılan kişi sayısı; 
 • Medya kapsamı;
 • Yayınlara yapılan atıflar.

Kantitatif ölçümler

 • Ağlar ve ortaklarla yeni bağlantılar;
 • Bu etkileşimlerin sonuçları;
 • Sosyal medyada görünürlük;
 • Web sitesinde çekicilik;
 • İzleyicilerden gelen geri bildirimler.

Grafiksel bir özet araştırmanızın yayılmasına nasıl yardımcı olabilir?

Her gün yayınlanan o kadar çok araştırmacı var ki, araştırmanızı kalabalıktan ayırmak zor olabilir, bir çalışmanın diğerlerinden estetik olarak nasıl öne çıkarılacağı konusunda büyük bir endişe var. 

Görsel öğeler, okuyucunun dikkatini çekmede, yayılımı ve erişimi artırmada ve metinsel bilgileri geliştirmede hayati önem taşır ve okuyucunun kritik konuları daha hızlı ve etkili bir şekilde anlamasını sağlar. Bu nedenle, araştırmanıza grafiksel bir özet eklemek, çalışmanızı tanıtmanın ve diğerleri arasında öne çıkmasını sağlamanın, dolayısıyla görünürlüğü artırmanın iyi bir yoludur.

Kolayca grafiksel bir özet nasıl oluşturulur?

Araştırmanızda grafiksel bir özet kullanmanın çeşitli faydaları vardır ve Mind The Graph aracı bunu yapmanıza yardımcı olabilir! Kullanımı şaşırtıcı derecede basit olan ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi içeren geniş bir kütüphaneye sahip olan bu aracı kullanarak bir bilim insanından tasarımcıya dönüşebilir ve harika görsel içerikler oluşturabilirsiniz. 

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar