Mokslas yra pagrindas suprasti mus supančius įvykius. Be mokslo būtų milijonai nežinomų ir neatrastų dalykų.

Eksperimentai ir mokslininkų atliekami kruopštūs tyrimai atskleidė atsakymus į daugelį klausimų ir tapo inovacijų pagrindu. Tačiau iki pastarųjų kelerių metų buvo skelbiami tik nauji ir įdomūs tyrimai, o tai stabdė mokslo pažangą. Siekiant užpildyti šią spragą, buvo įvestas atvirasis mokslas.

Perskaitykite straipsnį ir sužinokite atsakymus į šiuos klausimus kas yra atvirasis mokslas ir kodėl tai svarbu.

Kas yra atvirasis mokslas?

Atvirasis mokslas - tai šiuolaikinis požiūris į skaidrią ir bendradarbiavimu pagrįstą mokslinių tyrimų vykdymą ir žinių sklaidą. Tai yra duomenų, padedančių mažinti žinių atskirtį, panaudojant technologijas ir inovacijas, metodas, padedantis žmonėms lengviau įsitraukti į mokslą ir vykdyti mokslinius tyrimus.

Atvirasis mokslas didina mokslo pažangos galimybes, nes padeda nustatyti ankstesnių tyrimų spragas ir problemas, o mokslininkai dalijasi informacija ir žiniomis.

Atvirojo mokslo pavyzdys

1990 m. vykdytas genomo projektas yra populiarus atvirojo mokslo pavyzdys, kai buvo laikomasi dalijimosi informacija ir mokslininkų bendradarbiavimo principų, siekiant pagerinti projekto kokybę ir veiksmingumą.

Atvirojo mokslo ypatybės

Atvirasis mokslas - tai skėtis, apimantis šiuos ramsčius.

 • Atviri duomenys - Atvirojo mokslo dėka duomenys yra atvirai prieinami tolesniems tyrimams atlikti.
 • Atviras šaltinis -  Atvirajame moksle įrankiai, programinė įranga ir kodai yra atvirai prieinami, kad būtų padidintas mokslinių tyrimų proceso veiksmingumas.
 • Atvira prieiga -  Atvirojo mokslo rezultatai, analizė ir publikacijos yra atvirai prieinami, kad būtų padidintas skaidrumas ir skatinamas mokslinių tyrimų proceso palyginamumas ir atkuriamumas.
 • Atviras tarpusavio vertinimas - Taikant atvirojo mokslo praktiką, piliečiai ir mokslininkai gali atvirai peržiūrėti mokslinių tyrimų procesą ir pateikti savo nuomonę.
 • Atviras mokslinis leidinys - Atvirasis mokslas skatina mokslininkus dokumentuoti ir skelbti savo darbą, nesutelkiant dėmesio į rezultatus.
 • Atviras bendradarbiavimas - Šalys arba mokslininkai gali bendradarbiauti, kad sukurtų tam tikras socialines poveikis taikant atvirojo mokslo praktiką.

Atvirojo mokslo raida

Atviras mokslas nėra nauja sąvoka. Atvirojo mokslo principai pradėti taikyti XVII a., pradėjus leisti mokslinius žurnalus, kuriuose mokslininkai laikėsi eksperimentų kartojimo praktikos, tačiau tai nebuvo plačiai priimta.

Tradicinė mokslinių tyrimų praktika pasižymėjo griežtu eksperimentavimo procesu, o šių tyrimų rezultatai vėliau buvo pateikiami naudoti moksliniuose straipsniuose, kurie įrodė mokslininko sėkmę ir autoritetą. Dėl to procesas tapo labai konkurencingas ir konfidencialus tarp mokslininkų, todėl neliko vietos bendradarbiavimui.

Siekdamas pašalinti šias mokslinių tyrimų spragas, 2013 m. Atvirojo mokslo centras pradėjo taikyti atvirojo mokslo praktiką ir sutelkė dėmesį į tris pagrindinius veiksnius, t. y. atvirumą, vientisumą ir atkuriamumą. Terminas "atvirasis mokslas" atsirado neseniai ir buvo išpopuliarintas, kai buvo pavartotas Europos Komisijos ataskaitoje "mokslas 2.0: Mokslas pereinamuoju laikotarpiu" 2014 m.

Atvirojo mokslo svarba

 • Efektyvumas - Atvirasis mokslas orientuoja mokslinius tyrimus į socialinę naudą, nes duomenys vertinami ir atkuriami derinant mokslą su technologijomis.
 • Skaidrumas - Atvirasis mokslas didina duomenų rinkimo proceso skaidrumą ir mažina informacijos dubliavimo tikimybę, nes duomenys yra tikrinami.
 • Inovacijos - Atvirasis mokslas įvairina naujovių taikymo sritį ir padeda mokslinių tyrimų procesą vykdyti neviršijant biudžeto.
 • Sąžiningumas - Atvirasis mokslas skatina įtrauktį, nes sudaro sąlygas piliečiams dalyvauti mokslinių tyrimų procese ir įgyti piliečių pasitikėjimą.
 • Pasaulinis poveikis - Atviras mokslas skatina šalių bendradarbiavimą ir padeda spręsti pasaulines problemas.

"Sci-hub" ir atvirasis mokslas: Koks skirtumas?

"Sci-hub"Atviras mokslas
"Sci-hub" - tai internetinė paieškos sistema, kurioje nemokamai galima rasti akademinių straipsnių ir mokslinių tyrimų darbų.Atvirasis mokslas - tai judėjimas, kuriuo siekiama, kad moksliniai tyrimai būtų prieinami visoms bendruomenėms.
2011 m. ją pradėjo Aleksandra EbakyanAtvirojo mokslo praktika pradėta taikyti XVII a., kai atsirado moksliniai žurnalai, tačiau išpopuliarėjo 2014 m.
"sci-hub" tikslas - skleisti žinias suteikiant daugiau žmonių galimybę nemokamai naudotis mokamu turiniu.Atvirojo mokslo tikslas - padaryti informaciją prieinamą tolesniems moksliniams tyrimams atlikti ir grindžiamas atvirumo, palyginamumo ir atkuriamumo principais.

Mokslininkų sukurtas išskirtinis mokslinis turinys

Tyrinėkite mokslą kaip niekada anksčiau naudodamiesi nuostabia infografikos priemone, kuri palengvina jūsų tiriamąjį darbą, suteikia malonumo ir leidžia jį pristatyti. Daugiau nieko nelaukite ir užsiregistruokite į Mind the Graph nemokamai ir mėgaukitės išskirtiniu moksliniu turiniu, kurį sukūrė mokslininkai mokslininkams.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai