ile yapılmıştır Mind the Graph

Odaklanılacak doğru konuyu bulmak bir araştırmacı için kritik önem taşır; üzerinde araştırma yapma ve uzun süre kullanılabilecek değerli, yeni bilgiler geliştirme potansiyeli gördüğünüz bir konu seçmelisiniz. Bir araştırma projesi için kendinizi finanse edilirken ya da profesyonel bir hedefinize ulaşırken görebileceğiniz bir konu seçmek istersiniz.

Bir niş bulmak yeni araştırmacılar için önemlidir, ancak aynı zamanda yollarını değiştiren veya yeniden ayarlayan kıdemli araştırmacılar için de harika bir yaklaşımdır. 

Mind The Graph, bu makalede üzerinde çalışmanız için doğru niş araştırmasını bulmanın önemini göstermeyi ve yararlı ipuçları sağlamayı amaçlamaktadır.

Araştırmada niş nedir?

Araştırma alanı, kapsamlı araştırmalar yaparak, yeni bulgular elde ederek ve bunları on yıl gibi uzun bir süre boyunca uygulayarak bilimsel veya akademik alanda uzman olmayı seçtiğiniz bir konudur. 

Niş araştırmanız üç temel unsuru içermelidir: tutkunuz, becerileriniz ve alandaki fırsatlar. 

Doğru niş araştırmasını bulmak neden bu kadar önemli?

Bir niş bulmak, neyi keşfedeceğinizi seçmek ve düşüncelerinizi eyleme dönüştürmek için gerekli adımları atmak kadar kolay olabilir. Doğru olanı bulmak ve başarılı niş Öte yandan, uzun vadeli başarı için çok daha fazla kaynak, zaman, enerji ve para gerekir.

Daha küçük nişler daha az rekabetçidir, bu da bulunacak çok fazla şey olmadığı için araştırmanızın görünürlüğünü artırabilir. Ancak, anlamlı veriler elde etmek zor olabilir. 

Ve daha büyük nişler, önemli miktarda veri ile önemli ölçüde rekabetçidir. Ancak, nişte çok fazla araştırma olduğu için, araştırmanız fark edilmeyebilir. 

Dolayısıyla, bunlar bir niş seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlardır. Önem, doğru niş araştırmasını seçmenin başarılı olmak veya başarısız olmak arasındaki fark anlamına gelebileceği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Araştırmanız için doğru alanı seçmeye yönelik ipuçları

  • İlgi alanlarınızı, sevmediğiniz yönlerinizi ve becerilerinizi göz önünde bulundurarak araştırmaya ihtiyaç duyan en umut verici alanı belirleyin.
  • Sorunları göz önünde bulundurun. Çözülmesi gereken her şeyi düşünmek, size aralarından seçim yapabileceğiniz potansiyel nişlerin büyük bir listesini sağlayacaktır. 
  • Kendinizi, önemli yeni bilgiler geliştirebileceğiniz ve en büyük etkiye sahip olabileceğiniz özel bir alanda bulmaya çalışın. Eğer ekleyecek yenilikçi bir şey bulamıyorsanız, muhtemelen başka bir alanı düşünmelisiniz.
  • Güçlü bir ağ oluşturun. Meslektaşlarınızla konuşun, seminerlere ve bilimsel sunumlara katılın ve nişinizi oluşturmak için genel alan hakkında olabildiğince çok şey öğrenmeye çalışın.
  • Rekabetçi piyasayı değerlendirin; neler yapıldığını ve kullanılan yaklaşımları anlayın.
  • Aşırı kalabalık, rekabetin yoğun olduğu nişlerden kaçınmanız gerekse de, bazı nişlerin önemsiz oldukları için fark edilmeyebileceğini unutmayın.

Tam olarak ihtiyacınız olanı bulamadınız mı? Sizin için tasarlayacağız!

Mind The Graph, görünürlüğü ve anlaşılırlığı artırmak için illüstrasyonları ve infografikleri çalışmalarınıza dahil etmeye yönelik bir araçtır. Süre Grafiğe Dikkat Edin çok sayıda şablon sağlar, özel bir şablon istiyorsanız, ihtiyaçlarınıza göre sadece sizin için bir tane tasarlayacağız!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar