Bilimi takip etmek istiyorsunuz ama makale okumak sizi tatmin etmiyor mu? Ders kitaplarındaki fen derslerinden bıktınız mı?

Son birkaç yılda podcast'ler dünyanın dört bir yanından haber ve bilgi iletmek için giderek daha popüler hale geldi.

Evreni, doğa bilimlerini, tıbbi haberleri ve hatta çevre sorunlarını kapsayanlar da dahil olmak üzere ilgi alanlarınıza uygun bilim podcast'lerini dinlemeniz mümkün.

Programların çeşitliliği, konuya özel programlardan komik ve neşeli bilim şovlarına kadar uzanmaktadır.

Aşağıda, başlamanız için bilimle ilgili en iyi podcast'ler yer alıyor. İster uzayla ister vücudun anatomisiyle ilgileniyor olun, hepsini burada bulacaksınız.

1. RadioLab

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

RadioLab'de Jad Abumrad ve Robert Krulwich, en büyük gizemlerin ardındaki bilimi araştırıyor ve dinleyicileri uzay ve zamanda esrarengiz bir yolculuğa çıkarıyor.

Bu podcast Peabody Ödülü ve Ulusal Akademiler İletişim Ödülü'ne layık görülmüştür. Jad, izleyicilere ilgi çekici içerik sunmaya yönelik devam eden çabaları nedeniyle MacArthur Genius Grant aldı.

Önerilen Bölümler: Rüyalar, Flop Off, En kötüsü. Yıl. Hiç

2. Aklınızı Başınızdan Alacak Şeyler

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Bilimin bilinmeyenlerini ve mucizelerini keşfetmek, Robert Lamb ve Joe McCormick'in sunuculuğunu yaptığı bu programın temasıdır.

Program her bölümde bir tuhaf konuyu tüm tuhaflığıyla ele alırken, Aklınızı Başınızdan Alacak Şeyler merak ettiğimiz anomalileri tartışmaya zaman ayırıyor.  

Önerilen Bölümler: Güneş nasıl çalışır?, Terraforming nasıl çalışacak?

3. 60 Saniyelik Bilim

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Yeterli zamanınız veya sabrınız yoksa hızlı bir bilim düzeltmesi için 60-Second Science'ı kullanabilirsiniz. Popüler bilim dergisi Scientific American'dan "ısırıklar" içeren bu podcast, en son bilimsel keşiflere içeriden bir bakış sunan bilimle ilgili podcast'lerden biridir.

Önerilen Bölümler: En son bilim keşfi bölümü

4. Gastropod

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Yiyeceklere meraklıysanız ya da yiyeceklerinizi merak ediyorsanız Gastropod'a göz atmalısınız. Cynthia Graber ve Nicola Twilley, her bölümde farklı yiyeceklerin bilimini ve tarihini açıklayan dinamik sunuculardır.

Yiyeceklerin nasıl yetiştirildiğini, büyüdüğünü ve işlenerek yediğimiz hale geldiğini araştırıyor. Programın pek çok bölümü saha gezilerini içeriyor ve bu gezileri sıklıkla uzman röportajları takip ediyor.

Önerilen Bölümler: Patates Kızartması, Şeker mi Şaka mı, Pişmiş

5. Bilime Karşı

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Bilim insanlarını ve uzmanları bir araya getiren bölümler, inançları ve görüşleri bilimin merceğinden sunuyor. 

Science Vs. günün en popüler teorilerini inceliyor. Hevesli bir bilim yazarı olan Wendy Zuckerman tarafından sunulan podcastler, 2015 yılında Gimlet Media tarafından ABC'den satın alındı ve bilim hakkında mevcut en iyi podcastlerden biri haline geldi.

Örneğin bazı bölümler Koronavirüs hakkındaki efsaneleri ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmaya adanmıştır.

Önerilen Bölümler: Omicron: Çıldırmanız mı Gerekiyor?, Antik Uzaylılar: Piramitleri Gerçekten Kim İnşa Etti?

6. Invisibilia

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Bilimle ilgili podcast'lerin büyük çoğunluğu fiziksel veya biyolojik bilim gibi belirli konulara odaklanır, ancak NPR'nin Invisibilia'sı düşünceler, duygular, algılar ve inanç gibi doğrusal olmayan konulara odaklanır. 

Yardımcı sunucular Alix Spiegel ve Hanna Rosin, bu konuları bilim perspektifinden incelerken, uzman konuklarla birlikte bu tür anlaşılması zor konulara ışık tutuyor. Bazı bölümler, konuyla ilgili olaylara veya hikayelere derinlemesine bir bakış sunuyor.

Önerilen Bölümler: Arkadaşlarla Terapi, Dostane Bir Hayalet Hikayesi

7. Çıplak Bilim İnsanları

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Bilim insanları arasındaki bilimsel röportajları dinlemek ister misiniz? Bu podcast'e göz atın.

Çıplak Bilim İnsanları, Cambridge Üniversitesi öğretim görevlisi ve danışman virolog Dr. Chris Smith'in tıp öğrencisiyken bir radyo programı hazırlamasının ardından 2003 yılında BBC tarafından yeniden canlandırıldı. 

BBC 5 Live tarafından haftalık olarak yayınlanan program (Avustralya'dan Dr. Karl Kruszelnicki ile ortak bir girişim) dinlemeye değer bir podcast.

Her bölümde, önde gelen bir bilim insanı veya araştırmacı ile röportaj yapılıyor ve bilimsel buluşlar hakkında daha fazla bilgi ediniyoruz. 

Önerilen Bölümler: Yüz Maskesi Takmanın Arkasındaki Bilim, Teleskop bilimi

8. Doğa

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

İçeriği International Journal of Science'tan alınan Nature, ciddi doğa bilimi meraklılarının mutlaka dinlemesi gereken bir program. 

Programda, Koronavirüs raporlaması gibi haber niteliğindeki konulardan ayrıntılı profillere ve genellikle ele alınmayan bilgilere kadar geniş bir yelpazede konular ele alınmaktadır. 

Programda birçok farklı gazeteci ve sunucu yer almaktadır. İçerik her zaman taze ve büyüleyici. Programın açıklamasına göre, program "en son bilim hikayelerini" sunuyor.

Önerilen Bölümler: En son bölümler

9. Ologiler

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

Psikoloji, jeoloji ve biyoloji birer -olojidir. Alie Ward pek çok "oloji "nin uzmanlarıyla konuşuyor ve nasıl çalıştıklarının yanı sıra en olasılıksız alanlarda bile şaşırtıcı bilgiler ve ilgi çekici keşifler buluyor. 

Daha önce duymamış olabileceğiniz konular hakkında bilgi edinmeye hazır olun. Bu doğru! En tuhaf bilimden en faydalı bilim çıkar!

Önerilen Bölümler: Hank Green ile Tiktokoloji (TIKTOK UYGULAMASI), Dr. Laurie Santos ile Eudemonology (MUTLULUK)

9. Houston Bir Podcast'imiz Var

2022'de dinlemeniz gereken Bilim hakkında en iyi 10 podcast

NASA Johnson Uzay Merkezi'ne bu resmi podcast'ten daha yakın olmanın başka bir yolu yok. Hiç astronot olmak istediniz mi?

İster çocuk ister yetişkin olun. Uzay giysisi yapımı, uzay uçuşu için eğitim veya sıfır yerçekiminde nasıl yaşadıkları gibi konularla ilgileniyorsanız, bu kaçırmamanız gereken bir şey. 

Bu konuları ayrıntılı bir şekilde ele almaları ve esprili yaklaşımları, programı gerçek bir keyif haline getiriyor. Sunucu Gary Jordan'ın yanı sıra, NASA bilim insanları da programda sık sık yer alarak size içeriden bilgi veriyor.

Önerilen Bölümler: Uzay İletişimi, Dünya'nın Gözü

Umarız önerilerimizi beğenmiş ve bilimle ilgili tüm bu inanılmaz podcast'leri dinlerken bizim kadar eğlenmişsinizdir. Bilim trendlerinden haberdar olmak istiyorsanız, işte size ek bir okuma önerisi: 16 İnfografik ve Görsel Tasarım Trendi.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar