Chcete držať krok s vedou, ale čítanie článkov vás neuspokojuje? Máte už plné zuby učebnicových vedeckých kurzov?

V posledných rokoch sa podcasty stávajú čoraz populárnejšími na poskytovanie správ a informácií z celého sveta.

Je možné počúvať podcasty o vede, ktoré vyhovujú vašim záujmom, vrátane tých, ktoré sa týkajú vesmíru, prírodných vied, lekárske správy alebo dokonca obavy o životné prostredie.

Rozmanitosť relácií siaha od programov zameraných na konkrétnu tému až po zábavné a odľahčené vedecké relácie.

Nižšie sú uvedené najlepšie podcasty o vede, ktoré vám pomôžu začať. Či už sa zaujímate o vesmír alebo anatómia tela, všetko nájdete tu.

1. RadioLab

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Jad Abumrad a Robert Krulwich v RádioLabe skúmajú vedu, ktorá sa skrýva za najväčšími záhadami, a berú divákov na záhadnú cestu priestorom a časom.

Tento podcast získal ocenenie Peabody Ocenenie a Národné akadémie Komunikácia Ocenenie. Jad získal MacArthur Genius Grant za svoje neustále úsilie poskytovať divákom zaujímavý obsah.

Odporúčané epizódy: Sny, Flop Off, Najhoršie. Rok. Ever

2. Veci, ktoré vám vyrazia dych

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Témou tejto relácie s Robertom Lambom a Joeom McCormickom ako hostiteľmi je skúmanie neznámych a zázrakov vedy.

Zatiaľ čo relácia rozoberá jednu bizarnú tému na epizódu v celej jej podivnosti, Stuff to Blow Your Mind venuje čas anomáliám, na ktoré sme boli zvedaví.  

Odporúčané epizódy: Ako funguje slnko, Ako bude terraforming fungovať

3. 60-sekundová veda

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Ak nemáte dostatok času alebo trpezlivosti, môžete použiť 60-sekundovú vedu na rýchle riešenie vedeckých problémov. Obsahuje "kúsky" z populárneho vedeckého časopisu Vedecká stránka Američan, toto je jeden z podcastov o vede, ktorý ponúka zasvätený pohľad na najnovšie vedecké objavy.

Odporúčané epizódy: Najnovší vedecký objav

4. Gastropod

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Ak vás fascinuje jedlo, alebo ak vás zaujíma, ako sa stravujete, mali by ste si Gastropod pozrieť. Cynthia Graber a Nicola Twilley sú dynamické moderátorky, ktoré v každej epizóde vysvetľujú vedu a históriu rôznych potravín.

Skúmanie spôsobu, akým sa potraviny pestujú, chovajú a spracúvajú, aby sa stali tým, čo jeme. Súčasťou mnohých epizód sú výlety do terénu, po ktorých často nasledujú rozhovory s odborníkmi.

Odporúčané epizódy: Hranolky, Trik alebo liečba, Pečené

5. Veda vs.

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

V týchto epizódach sa stretávajú vedci a odborníci, ktorí prezentujú svoje názory a presvedčenia cez prizmu vedy. 

Science Vs. skúma najpopulárnejšie teórie dňa. Podcasty, ktoré vedie Wendy Zuckermanová, zanietená spisovateľka o vede, získala v roku 2015 od spoločnosti ABC spoločnosť Gimlet Media, čím sa stali jedným z najlepších dostupných podcastov o vede.

Niektoré epizódy boli venované napríklad vyvracaniu mýtov a nepravdivých informácií o koronavírusoch.

Odporúčané epizódy: Omicron: Musíte sa báť?, Starovekí mimozemšťania: Kto skutočne postavil pyramídy?

6. Invisibilia

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Prevažná väčšina podcastov o vede sa zameriava na špecifické témy, ako sú fyzikálne alebo biologické vedy, ale Invisibilia od NPR sa zameriava na nelineárne témy, ako sú myšlienky, pocity, vnímanie a viera. 

Moderátorky Alix Spiegelová a Hanna Rosinová spolu s odbornými hosťami skúmajú tieto témy z pohľadu vedy. Viaceré epizódy prinášajú podrobný pohľad na udalosti alebo príbehy spojené s danou témou.

Odporúčané epizódy: Terapia s priateľmi, Príbeh o priateľskom duchovi

7. Nahí vedci

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Máte záujem počúvať vedecké rozhovory medzi vedcami? Pozrite si tento podcast.

Reláciu The Naked Scientists obnovila BBC v roku 2003 po tom, čo Dr. Chris Smith, lektor Cambridgeskej univerzity a konzultant virológie, ako študent medicíny pripravil rozhlasový program. 

Program sa v súčasnosti vysiela každý týždeň v rámci programu BBC 5 Live (tzv. názov je spoločný podnik s austrálskym Dr. Karlom Kruszelnickým) je podcast, ktorý sa oplatí počúvať.

Počas každej epizódy sa vedúci vedec alebo výskumníka a dozvedáme sa viac o vedeckých objavoch. 

Odporúčané epizódy: Vedecké poznatky o nosení masiek na tvár, Veda o teleskopoch

8. Príroda

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Príroda, ktorého obsah je čerpaný z medzinárodného vedeckého časopisu, je povinnou literatúrou pre vážnych milovníkov prírodných vied. 

V relácii sa venuje širokej škále tém, od noviniek, ako je napríklad hlásenie koronavírusu, až po podrobné profily a informácie, ktoré sa zvyčajne neuvádzajú. 

Na relácii sa zúčastňuje mnoho rôznych novinárov a moderátorov. Obsah je vždy svieži a fascinujúci. Podľa popisu relácie ponúka "najnovšie vedecké príbehy".

Odporúčané epizódy: Najnovšie epizódy

9. Ologies

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Psychológia, geológia a biológia sú -ológie. Alie Wardová sa rozpráva s odborníkmi z mnohých "oológií" a zisťuje, ako fungujú, ako aj prekvapivé zaujímavosti a zaujímavé objavy aj v tých najnepravdepodobnejších oblastiach. 

Pripravte sa na to, že sa dozviete o témach, o ktorých ste predtým možno nepočuli. To je pravda! Z tej najbizarnejšej vedy vznikajú tie najprínosnejšie vedecké poznatky!

Odporúčané epizódy: Tiktokológia (THE TIKTOK APP) s Hankom Greenom, Eudemonológia (ŠŤASTIE) s Dr. Laurie Santosovou

9. Houston Máme podcast

Top 10 najlepších podcastov o vede, ktoré by ste mali počúvať v roku 2022

Neexistuje iný spôsob, ako sa dostať bližšie k Johnsonovmu vesmírnemu centru NASA, ako tento oficiálny podcast. Chceli ste sa niekedy stať astronautom?

Či už ste boli dieťa alebo dospelý. Ak vás zaujímajú témy, ako je výroba skafandrov, výcvik na let do vesmíru alebo ako sa žije v nulovej gravitácii, tak toto si nemôžete nechať ujsť. 

Ich podrobné pokrytie týchto tém v spojení s ich vtipným prístupom robí z relácie skutočnú lahôdku. Okrem Garyho Jordana ako moderátora sa v relácii často objavujú aj vedci z NASA, ktorí vám poskytnú dôverné informácie.

Odporúčané epizódy: Vesmírna komunikácia, Oko k Zemi

Dúfame, že sa vám naše návrhy páčili a že ste sa pri počúvaní všetkých tých úžasných podcastov o vede bavili rovnako dobre ako my. A ak chcete byť informovaní o trendoch vo vede, tu je ďalší návrh na čítanie: 16 trendov infografiky a vizuálneho dizajnu.

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny