Bir araştırma makalesinin kusurlarını tespit etmek genellikle zordur. Genellikle, az odaklanılmış ve veri içermeyen bulanık bir özette hataları tespit etmek kolaydır, ancak bazen daha zor olabilir. İyi haber: oldukça basit bir çözüm var. Makaleleri hakem değerlendirmesine tabi tutarken, bir hatanın nasıl tespit edileceğini, nasıl belirleneceğini ve hatanın ne ölçüde olduğunu anlamak önemlidir. 

Kusurlu araştırma metodolojilerinin yanıltıcı verilerle sonuçlanması mümkündür. Metodoloji dikkatlice değerlendirilmezse, araştırmanın yanlış yürütülebileceği birçok yol vardır. Listemiz bunlarla sınırlı değildir, ancak daha yaygın olanlardan bazılarını gözden geçireceğiz.

Araştırmalardaki metodolojik kusurlar nelerdir?

Her alanda farklı türde çalışmalar yapılmakta, bu da farklı türde araştırma hatalarına yol açmaktadır. Bir başlangıç noktası olarak bu liste, makalelerde sık karşılaşılan hataların önlenmesinde yardımcı olacaktır. Pratik yaparak ve makaleleri eleştirel bir gözle okuma konusunda yetkinleşerek, bu liste daha spesifik örneklerle genişletilebilir. 

Hakkında daha fazla bilgi edinmek için makalemizi okuyabilirsiniz araştırma metodolojisi.

  1. Yanlış araştırma tasarımının kullanılması

Geçerli, bilimsel olarak sağlam sonuçlar elde etmek için araştırma tasarımı çok önemlidir. Araştırma konusuyla ilgili terminolojiyi anlayın. Bir çalışmada karşılaştığınız alışılmadık bir yaklaşımın verileri ve analizi nasıl etkileyebileceğini düşünün. Araştırmacıların argümanlarına ve gerekçelerine dikkat edin. Yeni ve alışılmadık bir şey mutlaka yanlış veya kusurlu değildir. Sadece inceleme sürecinde daha fazla dikkat gerektirir.

  1. Numuneler için boyut seçimi

Bazı durumlarda, sonuçlar doğru bir analiz için çok küçük bir örneklem boyutundan elde edilir. Gerçek hayat verileri analiz edilirken biraz içgörü gerektirir. Duruma bağlı olarak, bir senaryo geçerli olabilirken diğeri geçerli olmayabilir. Bu nedenle, bir örneklemin büyüklüğü ve tüm demografiyi kapsayıp kapsamadığı, verileri analiz ederken göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük örneklemler yüzdeler kullanılarak analiz edilemez; mutlak sayılar her zaman gösterilmelidir.

  1. Takip edilmeyen metodolojiler/standartlar

Sonuçların nasıl elde edildiğine dair bir açıklama yöntemler bölümüne dahil edilmelidir. Rakamların geçerliliği hakkında sorularınız varsa, bunları dile getirmelisiniz. Gerekirse daha fazla soru sormak için araştırmacıların gerekçelerini herhangi bir anormallik açısından dikkatle inceleyin. Bir çalışma sırasında ilgisiz bir dil, önyargılı ifadeler ve kanaat içeren söylemlerin kullanılması da kötü uygulama olarak kabul edilir.

  1. Bolca kelime

Çok fazla laf kalabalığı, el yazmalarında sık karşılaşılan bir sorundur. Mümkün olduğunca metinlerinizin kısa, öz, anlaşılır ve etkili olmasına özen gösterin. Okuyucu, bir araştırma makalesinin çok fazla kelime içermesi halinde ilgisini kaybedebilir ve bu da yanlış yorumlamaya yol açabilir. Deneyim olmadığında bu tür hatalar zaman zaman ortaya çıkabilir, ancak genellikle sonuçları çarpıtacak şekilde oluşturulmuş sorulardan kaçınmak önemlidir. Diğer bazı hata türlerinden farklı olarak, bu hatayı gidermenin tek yolu yeni bir anketle yapılacak bir araştırma çalışmasıdır.

  1. Kesin kanıtlar yetersizdir

Bir araştırma makalesinin özet ve sonuç paragraflarının kanıta dayalı ve gerekçeli olması esastır. Araştırmacıların metodolojik yaklaşımıyla ilgili bir sorun, ek referanslar veya sonuçlarla uyuşmayan ek verilere ihtiyaç olabilir.

Bilimsel açıdan doğru illüstrasyonlardan oluşan dünyanın en büyük koleksiyonuna sahip

Evet, doğru okudunuz. Mind the Graph ile, çok çeşitli alanları gösteren bilimsel illüstrasyonlar kullanarak bilimi mümkün olan en iyi şekilde aktarabilirsiniz. Düzenli olarak güncellenen galerimize mutlaka göz atın.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar