Göndermeden önce her zaman revizyon isteyen bir mükemmeliyetçi misiniz? araştırma bir yayıncıya teslim ediyor ve araştırmanızın gerisinde kaldığınız için kendinizi suçlu mu hissediyorsunuz? Ya da etrafınız araştırmalarıyla övünen insanlarla mı çevrili? üretkenlik ve ne kadar iş yaptıklarını? Sürekli olarak daha fazlasını yapma isteği genellikle akademik Suçluluk.

Araştırma alanında olmak çok sayıda sorumluluğu da beraberinde getirir. Güncel araştırma makalelerini okumaktan araştırmanızı yayınlamaya kadar, ne kadar çok çalışırsanız çalışın, zaman sıkıntısı yaşarsınız.
Ancak sürekli çalışmak sizi tükenmişliğe sürükleyebilir ve zihinsel gelişiminize zarar verebilir. sağlık. Dolayısıyla, sağlıklı bir iş-yaşam dengesine sahip olmak ve küçük molalar vermek her zaman gereklidir. Peki ama ya akademi̇k suçluluk Akademik çalışmalarınız dışında bir şeye zaman ayırdığınızda ne hissediyorsunuz? Bunun üstesinden gelmenin bir yolu var mı? Gelin akademik suçluluğu nasıl yenebileceğimizi öğrenelim.

Akademik Suçluluk Nedir?

Sürekli bir şeyleri başaramama korkusu ve yeterli ara vererek ekibin gerisinde kalmak akademik suçluluğa neden oluyor. Buna göre Üniversite Dünyası Haberleriakademik suçluluk, kişinin zamanı üzerindeki çelişkili taleplerle baş edememe duygusudur ve genellikle olumsuz öz yargılama ile birlikte görülür.

Genel kanının aksine, akademik suçluluk her zaman kötü değildir. İşinizi bitirmenizi ve yapılacaklar listenizi temiz tutmanızı sağlayarak belirlediğiniz hedeflerin çoğuna ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Ancak günün her saati çalışmayı kafasına koymuş, ancak hafta sonları izin almaktan suçluluk duyan biriyseniz, bir kez daha düşünün! Kendinizi yanlış yönde yakıyorsunuz.

Neden Akademik Suçluluk Duyuyorsunuz?

 • Gerçekçi olmayan beklentiler oluşturmak.
 • Mükemmeliyetçilik.
 • Sağlıklı sınırlar koyamamak.
 • Akranlarınızla karşılaştırma.
 • Aşırı acı çekme arzusu.

Akademik Suçluluğun Üstesinden Nasıl Gelinir?

 • Küçük molalar verin. Üretkenliğinizi artırır.
 • Son tarihleri belirleyin ve ödül onlara ulaştıktan sonra kendiniz.
 • Dopamin salınımını tetiklemek için yeni bir hobi edinin. 
 • Ruh halinizi takip etmek için duygularınızı günlüğe kaydedin.
 • Tükenmişliğin farkında olun ve düzenli olarak mola verin.
 • Olumsuz duyguları yok etmek için aileniz ve arkadaşlarınızla vakit geçirin.

Bilgileri ve illüstrasyonları güzel ve etkili slaytlara entegre edin

Grafiğe Dikkat Edin özel bir infografik araştırma sürecini açıklamayı ve anlamayı kolaylaştıran bir araçtır. Araştırmanızı olağanüstü keyifli hale getirmek için bu aracı kullanın.

Akademik Suçluluk Nedir ve Nasıl Üstesinden Gelinir

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar