Alberto Cairo, referent w dziedzinie wizualizacji danych, jest jednym z największych nazwisk, jeśli chodzi o infografiki.

Alberto urodził się w Hiszpanii, gdzie kierował tworzeniem działu interaktywnych infografik w El Mundo i wraz ze swoim zespołem zdobył kilka nagród. Później Alberto pracował dla jednej z największych grup medialnych w Brazylii, Editora Globo, jako dyrektor wykonawczy magazynu Época.

infografiki

Program Alberto obejmuje również dwie książki, pierwszy dziennikarski Massive Open Online Course i nauczanie na University of North Carolina - Chapel Hill. Całkiem imponujące, co?

Obecnie pełni funkcję Knight Chair in Visual Journalism w School of Communication oraz dyrektora Visualization Program na Uniwersytecie w Miami. Wszystko to podczas prowadzenia kursów na temat infografik i wizualizacji danych na całym świecie.

infografiki

Alberto ma jasny pogląd na to, jak powinna działać wizualizacja danych.

Jak sam mówi: infografiki są jak okulary. Jeśli zdejmiesz okulary, wszystko jest rozmazane i nie możesz rozróżnić, co jest przed tobą. Rozmyty bałagan to dane. Po założeniu okularów wszystko nabiera sensu. Okulary są dostosowane do użytkownika i filtrują rozmazany bałagan w coś, co można zrozumieć. Okulary to infografiki.

infografiki

Tworzenie infografik staje się coraz łatwiejsze. Trzeba jednak mieć teorię, aby zrobić to dobrze. Infografiki są multidyscyplinarne. Oznacza to, że do stworzenia dobrej infografiki potrzebna jest podstawowa wiedza z różnych dziedzin.

Oto przepis: dziennikarstwo, kartografia, statystyka, sztuka, animacja i programowanie.

Chodzi o to, aby skupić się na jednej dziedzinie i mieć podstawy wszystkich innych. W ten sposób będziesz w stanie zadawać pytania dotyczące danych i dowodów, unikając metody "ona/on powiedział".
W ten sposób rozwiniesz myślenie oparte na dowodach. I o to właśnie chodzi w infografikach.infografikiAlberto Cairo zainspirował się wielkimi nazwiskami w dziedzinie infografik, takimi jak Nigel Holmes, i wielkimi referencjami w dziedzinie wizualizacji danych, takimi jak The New York Times.
Może ty też powinieneś mierzyć wysoko.

Czy to brzmi trudno? Nic nie szkodzi. Zrób swój pierwszy krok!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony