Alberto Cairo je jedným z najväčších predstaviteľov v oblasti vizualizácie údajov, pokiaľ ide o infografiku.

Alberto sa narodil v Španielsku, kde viedol oddelenie interaktívnej infografiky v denníku El Mundo a so svojím tímom získal niekoľko ocenení. Neskôr Alberto pracoval pre jednu z najväčších mediálnych skupín v Brazílii, Editora Globo, ako výkonný riaditeľ časopisu Época.

infografiky

Alberto má v učebnom pláne aj dve knihy, prvý žurnalistický masívny otvorený online kurz a vyučovanie na University of North Carolina - Chapel Hill. Dosť pôsobivé, čo poviete?

V súčasnosti je vedúcim katedry vizuálnej žurnalistiky na Fakulte komunikácie a riaditeľom Programu vizualizácie na Univerzite v Miami. To všetko počas vyučovania kurzov o infografike a vizualizácii údajov po celom svete.

infografiky

Alberto má jasný názor na to, ako by mala vizualizácia údajov fungovať.

Ako sám hovorí: infografika je ako okuliare. Ak si okuliare zložíte, všetko je rozmazané a nedokážete rozlíšiť, čo máte pred sebou. Rozmazaný neporiadok sú údaje. Keď si nasadíte okuliare, všetko dáva zmysel. Okuliare sú prispôsobené vám a filtrujú rozmazaný neporiadok do niečoho, čomu rozumiete. Okuliare sú infografiky.

infografiky

Tvorba infografiky je čoraz jednoduchšia ako kedykoľvek predtým. Musíte však mať teóriu, aby ste to urobili správne. Infografika je multidisciplinárna. To znamená, že na vytvorenie jednej dobrej infografiky potrebujete základné znalosti z rôznych oblastí.

Tu je recept: žurnalistika, kartografia, štatistika, umenie, animácia a programovanie.

Ide o to, aby ste sa zamerali na jednu oblasť a mali základy všetkých ostatných. Vďaka tomu budete môcť klásť otázky na údaje a dôkazy a zároveň vynechať metódu "ona/on povedal".
Týmto spôsobom si osvojíte myslenie založené na dôkazoch. A práve o tom je infografika.infografikyAlberto Cairo sa inšpiroval veľkými menami v oblasti infografiky, ako je Nigel Holmes, a veľkými referenciami v oblasti vizualizácie údajov, ako je The New York Times.
Možno by ste sa mali zamerať aj na vysoké ciele.

Znie to zložito? To je v poriadku. Urobte svoj prvý krok!

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny