Veri görselleştirme konusunda referans olan Alberto Cairo, konu infografikler olduğunda en büyük isimlerden biri.

İspanya'da doğan Alberto, El Mundo'da İnteraktif İnfografik Departmanının kurulmasına öncülük etti ve ekibiyle birlikte birçok ödül kazandı. Alberto daha sonra Brezilya'nın en büyük medya gruplarından biri olan Editora Globo'da Época dergisinin genel müdürü olarak çalıştı.

infografikler

Alberto'nun müfredatında ayrıca iki kitap, ilk gazetecilik Kitlesel Açık Çevrimiçi Kursu ve Kuzey Carolina Üniversitesi - Chapel Hill'de ders vermek de yer alıyor. Oldukça etkileyici, değil mi?

Şu anda, her ikisi de Miami Üniversitesi'nde olmak üzere, İletişim Fakültesi'nde Görsel Gazetecilik alanında Knight Kürsüsü Başkanı ve Görselleştirme Programı'nın direktörüdür. Tüm bunları yaparken bir yandan da dünyanın dört bir yanında infografikler ve veri görselleştirme üzerine dersler veriyor.

infografikler

Alberto, veri görselleştirmenin nasıl çalışması gerektiği konusunda net bir görüşe sahip.

Kendisinin de dediği gibi: infografikler gözlük gibidir. Gözlüğü çıkarırsanız her şey bulanıklaşır ve önünüzde ne olduğunu ayırt edemezsiniz. Bulanık karmaşa veridir. Gözlüğü taktığınızda ise her şey anlam kazanır. Gözlük size uyarlanmıştır ve bulanık karmaşayı filtreleyerek anlayabileceğiniz bir hale getirir. Gözlükler infografiklerdir.

infografikler

İnfografik yapmak her zamankinden daha kolay hale geliyor. Ancak, bunu doğru yapmak için teoriye sahip olmanız gerekir. İnfografikler multidisiplinerdir. Bu da iyi bir infografik yapmak için farklı alanlarda temel bilgilere sahip olmanız gerektiği anlamına gelir.

İşte tarif: gazetecilik, haritacılık, istatistik, sanat, animasyon ve programlama.

Buradaki fikir, bir alana odaklanmak ve diğer tüm alanların temellerine sahip olmaktır. Bunu yaparak, "o dedi" yönteminden sıyrılıp verilere ve kanıtlara yönelik sorular sorabileceksiniz.
Bunu yaparak, kanıta dayalı düşünmeyi geliştireceksiniz. İnfografikler de tam olarak bununla ilgilidir.infografiklerAlberto Cairo, Nigel Holmes gibi infografik alanındaki büyük isimlerden ve The New York Times gibi veri görselleştirme alanındaki büyük referanslardan ilham aldı.
Belki sen de yüksekleri hedeflemelisin.

Kulağa zor mu geliyor? Sorun değil. İlk adımınızı atın!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar