Nelson Mandela był południowoafrykańskim rewolucjonistą walczącym z apartheidem, przywódcą politycznym i działaczem na rzecz praw człowieka.

Mandela został aresztowany za spiskowanie w celu obalenia państwa i skazany na dożywocie i przebywał w więzieniu przez 27 lat. Ze względu na presję krajową i międzynarodową oraz obawy przed rasową wojną domową, prezydent F. W. de Klerk zwolnił go w 1990 roku. Był prezydentem Republiki Południowej Afryki w latach 1994-1999.

Aby uhonorować jego życie i pracę, Dzień Mandeli był oficjalnie obchodzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2009 roku. W tym roku będziemy obchodzić setną rocznicę jego urodzin.

Bez względu na to, jak małe jest Twoje działanie, Dzień Mandeli ma na celu zmianę świata na lepsze. Tak jak robił to każdego dnia Nelson Mandela.

Wybrałem 03 przemówienia Nelsona Madeli, aby Cię zainspirować. Zróbmy różnicę.

01. Przemówienie Nelsona Mandeli przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ - 1994 r.

 

To lepsze życie musi oznaczać koniec ubóstwa, bezrobocia, bezdomności i rozpaczy wynikającej z niedostatku. Jest to cel sam w sobie, ponieważ szczęście człowieka musi być celem samym w sobie w każdym społeczeństwie.

Jednocześnie jesteśmy w pełni świadomi faktu, że stabilność samej demokratycznej ugody i możliwość stworzenia społeczeństwa wolnego od rasizmu i seksizmu zależy od naszej zdolności do zmiany materialnych warunków życia naszych ludzi, tak aby nie tylko mieli prawo głosu, ale także chleb i pracę.

Dlatego wracamy do Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zobowiązać się, że tak jak zobowiązaliśmy się nigdy nie spocząć, dopóki system apartheidu nie zostanie pokonany, tak teraz zobowiązujemy się, że nie możemy spocząć, dopóki miliony naszych ludzi cierpią ból i upokorzenie ubóstwa we wszystkich jego formach.

 

 

02. Przemówienie Nelsona Mandeli w ramach kampanii na rzecz położenia kresu ubóstwu w krajach rozwijających się, Londyn

 

Przezwyciężenie ubóstwa nie jest gestem miłosierdzia. To akt sprawiedliwości. To ochrona podstawowego prawa człowieka, prawa do godności i godnego życia. Dopóki utrzymuje się ubóstwo, nie ma prawdziwej wolności.

 

 

03. Ostatni Nelson Mandela w Kapsztadzie po wyjściu z więzienia

Nasz marsz ku wolności jest nieodwracalny. Nie możemy pozwolić, by strach stanął nam na drodze. Powszechne prawo wyborcze w ramach wspólnej roli wyborców w zjednoczonej demokratycznej i nierasowej Republice Południowej Afryki jest jedyną drogą do pokoju i harmonii rasowej. Na zakończenie pragnę zacytować moje własne słowa wypowiedziane podczas procesu w 1964 roku. Są one prawdziwe tak samo jak wtedy: Walczyłem przeciwko dominacji białych i walczyłem przeciwko dominacji czarnych. Pielęgnowałem ideał demokratycznego i wolnego społeczeństwa, w którym wszyscy ludzie żyją razem w harmonii i mają równe szanse. Jest to ideał, dla którego mam nadzieję żyć i który mam nadzieję osiągnąć. Ale jeśli zajdzie taka potrzeba, jest to ideał, za który jestem gotów umrzeć".

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o #MandelaDay, odwiedź stronę Strona internetowa Fundacji Nelsona Mandeli.

Każdy ma możliwość i odpowiedzialność, by zmieniać świat na lepsze! Dzień Mandeli jest okazją dla wszystkich do podjęcia działań i zainspirowania zmian.

 

gfbd

 

 

 

 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony