Nelson Mandela Güney Afrikalı apartheid karşıtı bir devrimci, siyasi lider ve insan hakları aktivistiydi.

Mandela devleti devirmek için komplo kurmaktan tutuklanarak ömür boyu hapse mahkum edildi ve 27 yıl hapiste kaldı. İç ve dış baskılar ve ırkçı bir iç savaş korkusu nedeniyle Başkan F. W. de Klerk onu 1990 yılında serbest bıraktı. 1994-1999 yılları arasında Güney Afrika Cumhurbaşkanı olarak görev yapmıştır.

Hayatını ve çalışmalarını onurlandırmak için Mandela günü 2009 yılında Birleşmiş Milletler tarafından resmi olarak kutlandı. Bu yıl, onun yüzüncü yılını kutlayacağız.

Eyleminiz ne kadar küçük olursa olsun, Mandela Günü dünyayı daha iyiye doğru değiştirmekle ilgilidir. Tıpkı Nelson Mandela'nın her gün yaptığı gibi.

Size ilham vermesi için Nelson Madela'nın 03 konuşmasını seçtim. Hadi fark yaratalım.

01. Nelson Mandela'nın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda yaptığı konuşma - 1994

 

Bu daha iyi yaşam yoksulluğun, işsizliğin, evsizliğin ve yoksunluktan kaynaklanan umutsuzluğun sona ermesi anlamına gelmelidir. Bu kendi içinde bir amaçtır çünkü insanın mutluluğu her toplumda kendi içinde bir amaç olmalıdır.

Aynı zamanda, demokratik çözümün istikrarının ve ırkçı ve cinsiyetçi olmayan bir toplum yaratma imkanının, insanlarımızın sadece oy sahibi olmalarını değil, aynı zamanda ekmek ve iş sahibi olmalarını sağlayacak şekilde maddi yaşam koşullarını değiştirme yeteneğimize bağlı olduğu gerçeğinin de yoğun bir şekilde bilincindeyiz.

Bu nedenle, apartheid sistemi yenilgiye uğratılana kadar asla dinlenmeyeceğimizi taahhüt ettiğimiz gibi, şimdi de milyonlarca insanımız yoksulluğun her türlüsünün acısını ve onur kırıcılığını çekerken dinlenmeyeceğimizi taahhüt etmek üzere Birleşmiş Milletler'e dönüyoruz.

 

 

02. Nelson Mandela'nın gelişmekte olan dünyada yoksulluğu sona erdirme kampanyası için yaptığı konuşma, Londra

 

Yoksulluğun üstesinden gelmek bir hayırseverlik jesti değildir. Bu bir adalet eylemidir. Temel bir insan hakkının, haysiyet ve insana yakışır bir yaşam hakkının korunmasıdır. Yoksulluk devam ettiği sürece, gerçek özgürlük yoktur.

 

 

03. Son olarak, Nelson Mandela hapisten çıktıktan sonra Cape Town'da

Özgürlüğe doğru yürüyüşümüz geri döndürülemez. Korkunun yolumuza çıkmasına izin vermemeliyiz. Demokratik ve ırkçı olmayan birleşik bir Güney Afrika'da ortak bir seçmen rolüyle evrensel oy hakkı, barışa ve ırksal uyuma giden tek yoldur. Sonuç olarak, 1964 yılındaki duruşmam sırasında söylediğim sözleri aktarmak istiyorum. O gün olduğu gibi bugün de bu sözler doğrudur: Beyazların egemenliğine karşı savaştım ve siyahların egemenliğine karşı savaştım. Tüm insanların uyum içinde ve eşit fırsatlarla bir arada yaşadığı demokratik ve özgür bir toplum idealine değer verdim. Bu, uğruna yaşamayı ve ulaşmayı umduğum bir idealdir. Ancak gerekirse, uğruna ölmeye de hazır olduğum bir idealdir.

#MandelaDay hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Nelson Mandela Vakfı web sitesi.

Herkes dünyayı daha iyiye doğru değiştirme yeteneğine ve sorumluluğuna sahiptir! Mandela Günü, herkesin harekete geçmesi ve değişime ilham vermesi için bir fırsattır.

 

gfbd

 

 

 

 

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar