Nelson Mandela bol juhoafrický revolucionár, politický vodca a bojovník za ľudské práva.

Mandela bol zatknutý za sprisahanie s cieľom zvrhnúť štát, odsúdený na doživotie a vo väzení strávil 27 rokov. Kvôli domácemu a medzinárodnému tlaku a obavám z rasovej občianskej vojny ho prezident F. W. de Klerk v roku 1990 prepustil. V rokoch 1994 až 1999 bol prezidentom Juhoafrickej republiky.

Na počesť jeho života a diela OSN v roku 2009 oficiálne oslávila Mandelov deň. Tento rok oslávime jeho sté výročie.

Bez ohľadu na to, aký malý je váš čin, Mandelov deň je o zmene sveta k lepšiemu. Tak ako to robil Nelson Mandela každý deň.

Vybral som 03 prejavov Nelsona Madela, ktoré vás môžu inšpirovať. Poďme to zmeniť.

01. Prejav Nelsona Mandelu na Valnom zhromaždení OSN - 1994

 

Tento lepší život musí znamenať koniec chudoby, nezamestnanosti, bezdomovectva a zúfalstva, ktoré pramení z nedostatku. To je cieľ sám osebe, pretože šťastie človeka musí byť v každej spoločnosti cieľom samým osebe.

Zároveň si intenzívne uvedomujeme, že stabilita samotného demokratického usporiadania a možnosť vytvoriť nerasovú a nesexistickú spoločnosť závisí od našej schopnosti zmeniť materiálne podmienky života našich ľudí tak, aby mali nielen volebné právo, ale aj chlieb a prácu.

Preto sa vraciame do Organizácie Spojených národov, aby sme sa zaviazali, že tak ako sme sa zaviazali, že si nikdy nedáme pokoj, kým nebude porazený systém apartheidu, tak sa teraz zaväzujeme, že si nedáme pokoj, kým milióny našich ľudí trpia bolesťou a ponižovaním chudoby vo všetkých jej formách.

 

 

02. Prejav Nelsona Mandelu v rámci kampane za odstránenie chudoby v rozvojových krajinách, Londýn

 

Prekonanie chudoby nie je prejavom dobročinnosti. Je to akt spravodlivosti. Je to ochrana základného ľudského práva, práva na dôstojnosť a dôstojný život. Kým pretrváva chudoba, neexistuje skutočná sloboda.

 

 

03. Posledný Nelson Mandela v Kapskom Meste pri prepustení z väzenia

Náš pochod za slobodou je nezvratný. Nesmieme dovoliť, aby nám strach stál v ceste. Všeobecné volebné právo na spoločnej volebnej listine v zjednotenej demokratickej a nerasovej Južnej Afrike je jedinou cestou k mieru a rasovej harmónii. Na záver by som rád citoval svoje vlastné slová, ktoré som povedal počas súdneho procesu v roku 1964. Platia dnes rovnako ako vtedy: Bojoval som proti nadvláde bielych a bojoval som proti nadvláde čiernych. Uctieval som ideál demokratickej a slobodnej spoločnosti, v ktorej všetci ľudia žijú spolu v harmónii a s rovnakými príležitosťami. Je to ideál, pre ktorý dúfam, že budem žiť a ktorý sa mi podarí dosiahnuť. Ale ak to bude potrebné, som pripravený za tento ideál aj zomrieť.

Ak sa chcete dozvedieť viac o #MandelaDay, navštívte stránku Webová stránka Nadácie Nelsona Mandelu.

Každý má schopnosť a zodpovednosť zmeniť svet k lepšiemu! Mandelov deň je príležitosťou pre všetkých, aby konali a inšpirovali zmenu.

 

gfbd

 

 

 

 

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny