Věda může změnit svět. To znamená, že jako vědci máme obrovskou moc. Ale kolik lidí ví o našem výzkumu? A kolik lidí ovlivňujeme svými daty? Pokud chceme prostřednictvím vědy zlepšit naši společnost, musíme mluvit o komunikaci vědy.

Výzkumní pracovníci neurčují podobu dnešních veřejných debat. Nejhorší je, že sledujeme, jak v naší společnosti vznikají pseudověda a falešné zprávy. Máme veškeré vědecké poznatky, jak předcházet řadě nemocí, jako jsou spalničky. A přesto kvůli nim stále umírají děti. V čem je problém? Naše znalosti se nedostávají k mnoha lidem. Místo toho se dokonce potýkáme s problémy při komunikaci vědy s ostatními vědci.

Podle zajímavého článek z rozhovoru, naše vědecká data jsou "převážně v akademických časopisech, které čtou téměř výhradně naši kolegové. Odhaduje se, že průměrný článek v časopise si kompletně přečte maximálně deset lidí." Kromě toho "ročně je publikováno až 1,5 milionu recenzovaných článků. Mnohé z nich jsou však ignorovány i v rámci vědeckých komunit - 82% článků publikovaných v humanitních [časopisech] není ani jednou citováno."

O tom, jak zlepšit vědeckou komunikaci v akademickém prostředí, jsem již psal. Můžete si o tom přečíst více:

Jak ale zlepšit komunikaci o vědě pro širokou veřejnost?

V rozhovoru se píše o "intelektuální misi". Podle článku, "někteří akademici trvají na tom, že není jejich úkolem psát pro širokou veřejnost. Naznačují, že by to znamenalo, že "opouštějí své poslání intelektuálů". Nechtějí mít pocit, že "hloupnou" složité myšlení a argumenty. Protiargumentem je, že akademici nemohou působit izolovaně od zcela reálných problémů světa."

Zeptám se vás, co se stane, když lidem vysvětlíte, čím se živíte? Jak snadné to je? Zní to, jako byste mluvil jiným a nudným vědeckým jazykem? Nebo mluvíte jako bláznivý vědec, který dělá podivné experimenty jako ve filmu?

9fd13d793fd6d40f50ce48004880b06a

Klíčem k boji proti pseudovědě je však oslovení široké veřejnosti. Když si uvědomíme význam vědy, pochopíme, že je součástí naší práce sdílet naše výsledky srozumitelným způsobem.

Capturar

Vytvořili jsme Mind the Graph poté, co jsme rozpoznali mezeru v komunikaci o vědě a pochopili, jak je důležité ji změnit. Navrhujeme poutavý přístup prostřednictvím vizuálních zdrojů jako vědeckých ilustrací. Cílem naší platformy je tedy posílit postavení vědců a propojit lidi pomocí srozumitelného a zajímavého jazyka. Podívejte se na několik příkladů výtvorů vytvořených pomocí Mind the Graph:

náhled_99571-2-1

závislost na kofeinu

kryt toucan 2

okyselení oceánu

povaha poškození mozku

Více informací si můžete přečíst na:

Pokud souhlasíte s tím, že je třeba zlepšit komunikaci o vědě, a chcete také oslovit více lidí, vyzkoušejte Mind the Graph zdarma:

pozor na grafické vědecké ilustrace

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony