Nauka może zmienić świat. Oznacza to, że jako naukowcy mamy ogromną moc. Ale ile osób wie o naszych badaniach? A także, na ile osób mamy wpływ dzięki naszym danym? Jeśli chcemy poprawić nasze społeczeństwo poprzez naukę, musimy porozmawiać o komunikacji naukowej.

Naukowcy nie kształtują dzisiejszych debat publicznych. Co gorsza, obserwujemy pseudonaukę i fałszywe wiadomości pojawiające się w naszym społeczeństwie. Mamy całą wiedzę naukową, aby zapobiegać wielu chorobom, takim jak odra. A jednak dzieci wciąż umierają z tego powodu. W czym tkwi problem? Nasza wiedza nie dociera do wielu ludzi. Zamiast tego mamy nawet trudności z komunikacją naukową z innymi naukowcami.

Według interesującego artykuł z The conversationNasze dane naukowe to "w dużej mierze siedząc w czasopismach akademickich, które są czytane prawie wyłącznie przez naszych rówieśników. Szacuje się, że przeciętny artykuł w czasopiśmie jest czytany w całości przez nie więcej niż dziesięć osób". Poza tym, "Rocznie publikowanych jest do 1,5 miliona recenzowanych artykułów. Jednak wiele z nich jest ignorowanych nawet w społecznościach naukowych - 82% artykułów opublikowanych w czasopismach humanistycznych nie jest cytowanych ani razu".

Pisałem już o tym, jak poprawić komunikację naukową w środowisku akademickim. Możesz więc przeczytać więcej na ten temat:

Ale jak poprawić komunikację naukową dla ogółu odbiorców?

W rozmowie napisano o "intelektualnej misji". Według artykułu, "Niektórzy naukowcy twierdzą, że ich zadaniem nie jest pisanie dla ogółu społeczeństwa. Sugerują, że oznaczałoby to "porzucenie ich misji jako intelektualistów". Nie chcą czuć, że "ogłupiają" złożone myślenie i argumenty. Kontrargumentem jest to, że naukowcy nie mogą działać w oderwaniu od rzeczywistych problemów świata".

Pozwól, że zapytam, co się stanie, gdy wyjaśnisz ludziom, czym się zajmujesz? Jak łatwe to jest? Czy brzmisz, jakbyś mówił innym, nudnym językiem naukowym? A może brzmisz jak szalony naukowiec przeprowadzający dziwne eksperymenty, tak jak w filmach?

9fd13d793fd6d40f50ce48004880b06a

Ale dotarcie do szerokiego grona odbiorców jest kluczem do walki z pseudonauką. Kiedy zdajemy sobie sprawę ze znaczenia nauki, rozumiemy, że częścią naszej pracy jest dzielenie się wynikami w zrozumiały sposób.

Capturar

Stworzyliśmy Mind the Graph po rozpoznaniu luki w komunikacji naukowej i zrozumieniu znaczenia zmiany tego stanu rzeczy. Proponujemy przyciągające wzrok podejście poprzez zasoby wizualne jako ilustracje naukowe. Nasza platforma ma na celu wzmocnienie pozycji naukowców i łączenie ludzi za pomocą zrozumiałego i interesującego języka. Zobacz kilka przykładów kreacji wykonanych przy użyciu Mind the Graph:

preview_99571-2-1

uzależnienie od kofeiny

okładka tukan 2

zakwaszanie oceanów

uszkodzenie mózgu natura

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie:

Jeśli zgadzasz się, że musimy poprawić komunikację naukową i chcesz dotrzeć do większej liczby osób, wypróbuj Mind the Graph za darmo:

ilustracje naukowe do wykresów

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony