Veda môže zmeniť svet. To znamená, že ako vedci máme obrovskú moc. Ale koľko ľudí vie o našom výskume? A koľko ľudí ovplyvňujeme svojimi údajmi? Ak chceme zlepšiť našu spoločnosť prostredníctvom vedy, musíme hovoriť o komunikácii vedy.

Výskumní pracovníci neurčujú podobu dnešných verejných diskusií. Najhoršie je, že v našej spoločnosti vznikajú pseudovedy a falošné správy. Máme všetky vedecké poznatky na prevenciu viacerých chorôb, napríklad osýpok. A napriek tomu kvôli nim stále umierajú deti. V čom je problém? Naše poznatky sa nedostávajú k mnohým ľuďom. Namiesto toho máme dokonca problém komunikovať o vede s inými vedcami.

Podľa zaujímavého článok z rozhovoru, naše vedecké údaje sú "prevažne v akademických časopisoch, ktoré čítajú takmer výlučne naši kolegovia. Odhaduje sa, že priemerný článok v časopise si kompletne prečíta maximálne desať ľudí." Okrem toho, "ročne sa uverejní až 1,5 milióna recenzovaných článkov. Mnohé z nich sú však ignorované dokonca aj vo vedeckých komunitách - 82% článkov uverejnených v humanitných [časopisoch] nie je citovaných ani raz."

Už som písal o tom, ako zlepšiť vedeckú komunikáciu v akademickom prostredí. Takže si o tom môžete prečítať viac:

Ako však zlepšiť vedeckú komunikáciu so širokou verejnosťou?

V rozhovore sa písalo o "intelektuálnej misii". Podľa článku, "niektorí akademici trvajú na tom, že nie je ich úlohou písať pre širokú verejnosť. Naznačujú, že by to znamenalo, že sa "vzdávajú svojho poslania intelektuálov". Nechcú mať pocit, že "ohlupujú" zložité myslenie a argumenty. Protiargumentom je, že akademici nemôžu pôsobiť izolovane od veľmi reálnych problémov sveta."

Dovoľte mi opýtať sa, čo sa stane, keď vysvetlíte ľuďom, čím sa živíte? Aké ľahké to je? Znie to, akoby ste hovorili iným a nudným vedeckým jazykom? Alebo hovoríte ako bláznivý vedec, ktorý robí čudné experimenty ako vo filmoch?

9fd13d793fd6d40f50ce48004880b06a

Oslovenie širokej verejnosti je však kľúčom k boju proti pseudovede. Keď si uvedomíme dôležitosť vedy, pochopíme, že je súčasťou našej práce podeliť sa o naše výsledky zrozumiteľným spôsobom.

Capturar

Spoločnosť Mind the Graph sme vytvorili po tom, čo sme si uvedomili, že v oblasti vedeckej komunikácie existuje medzera, a pochopili sme, že je dôležité ju zmeniť. Navrhujeme pútavý prístup prostredníctvom vizuálnych zdrojov ako vedeckých ilustrácií. Cieľom našej platformy je teda posilniť postavenie vedcov a spojiť ľudí pomocou zrozumiteľného a zaujímavého jazyka. Pozrite si niekoľko príkladov výtvorov vytvorených pomocou Mind the Graph:

náhľad_99571-2-1

závislosť od kofeínu

kryt toucan 2

okyslenie oceánu

Príroda poškodenia mozgu

Viac informácií si môžete prečítať na:

Ak súhlasíte s tým, že potrebujeme zlepšiť komunikáciu o vede a chcete osloviť viac ľudí, vyskúšajte Mind the Graph zadarmo:

vedecké ilustrácie grafu

logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny