Bilim dünyayı değiştirebilir. Bu da bilim insanları olarak muazzam bir güce sahip olduğumuz anlamına geliyor. Ancak, kaç kişi araştırmalarımızdan haberdar? Ayrıca, verilerimizle kaç kişiyi etkiliyoruz? Bilim yoluyla toplumumuzu geliştirmek istiyorsak, bilim iletişimi hakkında konuşmamız gerekiyor.

Araştırmacılar günümüzün kamusal tartışmalarını şekillendirmiyor. Daha da kötüsü, toplumumuzda sahte bilimin ve yalan haberlerin yükselişini izliyoruz. Kızamık gibi birçok hastalığı önlemek için gerekli tüm bilimsel bilgiye sahibiz. Ama yine de çocuklar bu yüzden ölmeye devam ediyor. Sorun nedir? Bilgimiz çok fazla insana ulaşmıyor. Bunun yerine, diğer bilim insanlarıyla bilim iletişimi kurmakta bile zorlanıyoruz.

İlginç bir habere göre The conversation'dan makalebilimsel verilerimiz "büyük ölçüde neredeyse sadece meslektaşlarımız tarafından okunan akademik dergilerde yer alıyor. Ortalama bir dergi makalesinin en fazla on kişi tarafından tamamen okunduğu tahmin edilmektedir". Bunun yanı sıra, "Yılda 1,5 milyona kadar hakemli makale yayınlanmaktadır. Bununla birlikte, birçoğu bilimsel topluluklar içinde bile göz ardı edilmektedir - beşeri bilimlerde [dergilerde] yayınlanan makalelerin 82%'sine bir kez bile atıf yapılmamaktadır."

Akademik ortamda bilim iletişiminin nasıl geliştirilebileceği hakkında daha önce yazmıştım. Bu konuda daha fazlasını okuyabilirsiniz:

Peki, genel kitleye yönelik bilim iletişimi nasıl geliştirilebilir?

Konuşma "entelektüel bir misyon" hakkında yazıyordu. Makaleye göre, "Bazı akademisyenler halk için yazmanın kendi işleri olmadığında ısrar ediyor. Bunu yapmanın "entelektüel olarak misyonlarını terk etmek" anlamına geleceğini öne sürüyorlar. Karmaşık düşünce ve argümanları "basitleştiriyormuş" gibi hissetmek istemiyorlar. Karşı argüman ise akademisyenlerin dünyanın gerçek sorunlarından soyutlanarak çalışamayacağıdır."

Size sorayım, genel insanlara ne iş yaptığınızı açıkladığınızda ne oluyor? Ne kadar kolay oluyor? Kulağa farklı ve sıkıcı bir bilimsel dil konuşuyormuşsunuz gibi mi geliyor? Yoksa tıpkı filmlerdeki gibi garip deneyler yapan çılgın bir bilim insanı gibi mi konuşuyorsunuz?

9fd13d793fd6d40f50ce48004880b06a

Ancak genel kitleye ulaşmak, sahte bilimle mücadelenin anahtarıdır. Bilimin öneminin farkına vardığımızda, sonuçlarımızı anlaşılır bir şekilde paylaşmanın işimizin bir parçası olduğunu anlarız.

Capturar

Mind the Graph'yi bilim iletişimindeki boşluğu fark ettikten ve bunu değiştirmenin önemini anladıktan sonra oluşturduk. Bilimsel illüstrasyonlar gibi görsel kaynaklar aracılığıyla göz alıcı bir yaklaşım öneriyoruz. Böylece platformumuz bilim insanlarını güçlendirmeyi ve anlaşılabilir ve ilginç bir dil kullanarak insanları birbirine bağlamayı amaçlıyor. Mind the Graph kullanılarak yapılan bazı kreasyon örneklerine bakın:

preview_99571-2-1

kafein bağımlılığı

kapak tukan 2

okyanus-asidifikasyonu

beyin hasarı doğa

Daha fazlasını şuradan okuyabilirsiniz:

Bilim iletişimini geliştirmemiz gerektiği konusunda hemfikirseniz ve siz de daha fazla insana ulaşmak istiyorsanız, Mind the Graph'yi ücretsiz deneyin:

grafi̇ğe di̇kkat edi̇n bi̇li̇msel resi̇mler

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar