Bilim iletişimi her zaman dergilerde yayınlanmak anlamına gelmez.

Bilimin başlangıcından itibaren, aşağıdaki gibi şahsiyetler Aristoteles, Galileo ve Newton teorilerini küçük insan grupları arasında yaydılar. Bu gruplar kendilerine sunulanlara itiraz etmeye ve sorgulamaya başladılar. Böylece bir şeyleri sorgulama kültürü başladı ve bugün bilim yapmak olarak anladığımız şeye doğru gelişti.

"Bilim" teriminin pek bilinmediği zamanlarda bile, günlük yaşamın en sıradan gerçeklerini tartışan büyük düşünürler vardı. Bu düşünürler sorgulanmamış gerçeklerle yetinmediler. Doğru cevabı bulmak için kendilerini kanıtlama dürtüsü hissettiler.

bilim iletişimi

Ne zaman Popper senaryoya ulaştığında yanlışlanabilirlik ilkesi inşa edildi. Sonra bilim büyük bir dönüş yaşadı. O andan günümüze kadar, bir şeyin doğruluğunun asla kanıtlanamayacağı, sadece yanlışlığının kanıtlanabileceği kabul edildi. Bu basit ve sağlam temelli ilkeyle birlikte bilim iletişimi asla eskisi gibi olmayacaktı.iletişimYıllar geçti ve yeni fikirler ortaya çıktı. Dünya, her gün yapılan yeni keşiflerle çok hızlı dönüyor gibiydi. Yüksek miktarda yeni keşifle birlikte, bazı çalışmaların ve teorilerin güvenilmezliği de ortaya çıktı. Bu nedenle dönemin düşünürleri, sağlam temellere dayanmayan teorileri tartışıp yıkabilecek bir grup insanı bir araya getirme ihtiyacı hissetti.

bilim iletişimi

Daha sonra çalışmaları gözden geçirme sistemi kuruldu. Keşiflerinizin iyi bilinmesi ve saygı görmesi için o konudaki uzmanların onayını almanız gerekiyordu. Ancak o zaman, çalışmanızın güvenilir dergilerde yayınlanmasına ve birçok kişi tarafından okunmasına izin verilirdi.

Bilim iletişimi sandığımız gibi yeni bir şey değil. Zaman içinde adapte olmuş bir süreçtir. Bilim, her bir çalışmanın doğasına bağlı olarak diğer birçok konuya bölünmüştür. Bu nedenle, aşağıdakileri düşünmek sürpriz değildir her bir konunun iletişim kurmak için geliştirdiği yol farklı desenler de aldı.

Bu videoda şunları görebiliriz fi̇zi̇kçi̇ler i̇leti̇şi̇m sorunlarini nasil aşti:

Bilim iletişim her geçen gün gelişiyor. Bilginin modern dünyada nasıl yayıldığını uyarlamak için yeni araçlar yaratılıyor. Geleceğin makalesi, grafiksel özetler ve bilimsel infografikler gibi terimler şimdiki ve gelecek nesil bilim insanları için yeni trendlerdir.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar