Merhaba bilim araştırmacısı! Hiç genel insanlara ne iş yaptığınızı anlatmaya çalıştınız mı? Ne kadar kolay oldu? Pek değil, ha? Nasıl hissettiğinizi biliyoruz.

Ruh halinize ve soranın kim olduğuna bağlı olarak, yaptığınız her şeyi gerçekten açıklamak için zaman ayırırsınız. Sonuç iki şeyden biri olur:

A) Farklı ve sıkıcı bir bilimsel dil konuşuyor gibisiniz
B) Tıpkı filmlerdeki gibi garip deneyler yapan çılgın bir bilim adamı gibi konuşuyorsun

Neden böyle oluyor? İnsanlar neden bilimsel günlük yaşama aşina değiller? Neden bunun sıkıcı ya da çılgınca olduğunu düşünüyorlar?

Bilim iletişimi henüz çözemediğimiz pek çok şeyden biri ve bunun sonuçları var. İnsanlar genellikle anlamadıkları şeylerden uzaklaşırlar. Ve kabul edelim ki, bilim insanları bile kendi araştırma alanları dışındaki bir şeyi anlamakta güçlük çekiyor.

Ama neden bu konuda endişelenmemiz gerekiyor? Bilimin bir etki yaratması, bir düşünce tarzını değiştirmesi, bir şeyleri iyileştirmesi gerekir. Eğer yeterince insana ulaşamıyor ve çalışmalarınızla bir fark yaratamıyorsanız, bunu yapmanın ne anlamı var ki?

Eğer insanlar bilimin bir parçası olabileceklerini hissetmiyorlarsa, belki de bu boşluk bilim iletişimidir.

yazarı Doktora Çizgi RomanlarıJorge Cham, bizim bakış açımızı paylaşıyor. Kendisi 2012'de TEDx için yaptığı muhteşem konuşmasında bize biraz anlatıyor.

Bilimi erişilebilir kılmak, her şeyden önce onu basit ve eğlenceli.

Jorge'nin çalışması gerçekçi bir bakış açısı sunarken biraz da yeni bir kelime dağarcığı sunuyor. Mizahı genç araştırmacıların endişelerini ortaya koymak için kullanırken onların da herkes gibi olduğunu gösteriyor. Sonuç olarak, çizgi romanları bağlantı kuruyor ve insanları bilimsel hayata yaklaştırıyor.

PhD çizgi romanları bu konuda yalnız değil bilim iletişiminin iyileştirilmesi.

WTF, Evrim?! tamamen farklı bir yaklaşım sergiliyor ve aynı şekilde çalışıyor.
Evrimle dalga geçen Mara Grunbaum, bazı tuhaf özellikler ve daha da tuhaf hayvanlar üzerine diyaloglar kuruyor. Yazılarından birine göz atın:

bilim iletişimi

Mara, kendine özgü mizahı ve zekice esprileriyle morfoloji, adaptasyon ve biyoçeşitlilik kavramlarını tanıtıyor. Basit, eğlenceli ve bilimsel!

Eğer bir şeyi seviyorsanız daha interaktifseveceksiniz Viz WTF. Bu tumblr, veri görselleştirmenin en kötü örneklerini gösteriyor ve sizin de katkıda bulunmanızı sağlıyor. Viz WTF, birinin çalışmasıyla dalga geçmeyi ve ne yapılmaması gerektiğini öğrenmeyi bir araya getiriyor. Mükemmel eşleşme.

bilim iletişimi

Bu bilim iletişimi araçlarını arkadaşlarınızla deneyin ve bilim dünyası hakkındaki fikirlerini değiştirmelerini sağlayın!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar