Hej, naukowcu! Czy kiedykolwiek próbowałeś wyjaśnić ludziom, czym się zajmujesz? Jak łatwe to było? Nie za łatwo, co? Wiemy, jak się czujesz.

W zależności od nastroju i tego, kto pyta, poświęcasz czas na wyjaśnienie wszystkiego, co robisz. Rezultatem jest jedna z dwóch rzeczy:

A) Mówisz tak, jakbyś posługiwał się innym, nudnym językiem naukowym.
B) Brzmisz jak szalony naukowiec przeprowadzający dziwne eksperymenty, zupełnie jak w filmach.

Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego ludzie nie są zaznajomieni z naukową codziennością? Dlaczego uważają ją za nudną lub szaloną?

Komunikacja naukowa jest jedną z wielu rzeczy, których jeszcze nie rozgryźliśmy i ma to swoje konsekwencje. Ludzie zwykle odsuwają się od tego, czego nie rozumieją. I spójrzmy prawdzie w oczy, nawet naukowcy mają problemy ze zrozumieniem czegoś spoza ich własnej dziedziny badań.

Ale dlaczego musimy się tym martwić? Nauka ma generować wpływ, zmieniać sposób myślenia, ulepszać coś. Jeśli nie możesz dotrzeć do wystarczającej liczby osób i zmienić czegoś swoją pracą, to jaki jest sens robienia tego w ogóle?

Jeśli ludzie nie czują, że mogą być częścią nauki, być może komunikacja naukowa jest luką.

Autor PhD ComicsJorge Cham podziela nasz punkt widzenia. Opowiedział nam o tym w swoim niesamowitym wystąpieniu na TEDx w 2012 roku.

Uczynienie nauki dostępną ma wszystko wspólnego z uczynieniem jej prosty i przyjemny.

Praca Jorge'a daje realistyczną perspektywę, jednocześnie lekko wprowadzając nowe słownictwo. Używa humoru, aby przedstawić obawy młodych naukowców, jednocześnie pokazując, że są tacy sami jak wszyscy inni. W rezultacie jego komiksy zapewniają więź i zbliżają ludzi do życia naukowego.

Komiksy PhD nie są osamotnione w poprawa komunikacji naukowej.

WTF, Ewolucja?! pokazuje zupełnie inne podejście i działa równie dobrze.
Śmiejąc się z ewolucji, Mara Grunbaum prowadzi dialog na temat niektórych dziwnych cech i coraz dziwniejszych zwierząt. Sprawdź jeden z jej postów:

komunikacja naukowa

Ze specyficznym humorem i sprytnymi żartami, Mara wprowadza sens morfologii, adaptacji i bioróżnorodności. Prosto, zabawnie i naukowo!

Jeśli coś ci się podoba bardziej interaktywnypokochasz Viz WTF. Ten tumblr pokazuje najgorsze przypadki wizualizacji danych i pozwala wnieść swój wkład. Viz WTF łączy wyśmiewanie się z czyjejś pracy i uczenie się, czego nie robić. Idealne połączenie.

komunikacja naukowa

Wypróbuj te narzędzia komunikacji naukowej ze swoimi znajomymi i spraw, by zmienili zdanie na temat świata nauki!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony