Bugünlerde en trend kelimelerden biri "disiplinlerarasılık". Dünya ne kadar hızlı dönüyorsa, o kadar çok şey öğrenmeniz ve çeşitli bilgileri birbirine bağlamanız gerekiyor. Bununla birlikte, yeni çalışma alanları ve tabii ki geleceğin kariyerleri de yükseliyor.

Bilime gelince, en azından bir yeni bağlantı düşünebiliriz: bilimsel bilgi ve iletişim. Bu bağlantı, bilimde gelecekteki kariyerlere yol açıyor.

Bazı bilim insanları şimdiden laboratuvarda geçirdikleri günleri daha yaratıcı bir yaşam tarzına dönüştürüyor.

Bilim alanında gelecekteki kariyerler
Gil Costa

Gil Costa Biyoloji mezunu, Sinir Bilimleri alanında doktora yapmış ve Bilim İletişimi tasarımcısı olarak çalışmaktadır. Şu anda Gil, Champalimaud Vakfı'nda geliştirilen Araştırma İletişimi'nin tasarımından sorumludur ve bilimsel makaleler için tüm grafik ve tasarımlarla ilgilenmektedir. Görevi, bilimsel bilgiyi aktarmak ve araştırmacılar arasındaki iletişime yardımcı olmaktır.

Bir Bilim İletişimi tasarımcısı olarak Gil, bilim insanlarının vardıkları sonuçlardan verileri çıkarmalarına ve bunları bir şekle dönüştürmelerine yardımcı oluyor. Gil, araştırmacıların birlikte çalışırken neyi amaçladıklarını doğru bir şekilde anlamak için kendi başına biraz araştırma yapması, güncel kalması ve referanslar araması gerektiğini söylüyor. Bunun da ötesinde, en iyi sanat eserini ortaya koyabilmek için yaratıcı ve geri bildirimlere açık olması gerekiyor.

Birçok bilim insanı bilim iletişimi alanında çalışmanın gerekliliğini çoktan anlamıştı. Gil gibi, yeni alanlar keşfetmek isteyen her bilim insanı yeni bir kariyer deneyebilir.

Eğer hala bilim iletişiminin nasıl işlediğini anlamaya çalışıyorsanız, bunları okuyun:

Mind the Graph'de biz de bilim ve iletişimi birleştiriyoruz. Bilim insanlarının bunu yaparken özerkliğe sahip olması önemlidir, çünkü araştırmamızı bir şekle veya grafiğe en iyi çevirecek kişiler bizleriz.

Ne bekliyorsunuz? İlk adımı atın ve Bilim alanında geleceğin kariyerlerinden birine yönelin.

Bilim alanında gelecekteki kariyerler

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar