Jako výzkumný pracovník, který sleduje nespočet článků, knih a výzkum papíry může být zdrcující úkol. Naštěstí s pomocí online nástroje pro správu referencí Mendeley mohou výzkumní pracovníci snadno organizovat svůj výzkum a zefektivnit své pracovní postupy. V tomto článku vám poskytneme komplexní návod, jak Mendeley efektivně používat, včetně vytváření složek, přidávání souborů, používání zásuvného modulu MS Word pro citace a bibliografie, pořizování poznámek a zvýrazňování dokumentů.

Co je Mendeley?

Mendeley je bezplatný software pro správu referencí, který umožňuje výzkumným pracovníkům organizovat, sdílet a objevovat výzkumné dokumenty. Umožňuje uživatelům vytvářet osobní digitální knihovnu importem referencí z různých zdrojů, včetně databází, webové stránkya PDF. Mendeley poskytuje výzkumným pracovníkům platformu pro spolupráci a sdílení jejich výzkumu s ostatními pracovníky v daném oboru.

Organizace výzkumu pomocí Mendeley

Jednou ze základních funkcí Mendeley je možnost uspořádat výzkumné práce do složek. Zde jsou uvedeny kroky k vytvoření složek a přidání souborů:

Vytváření složek

Chcete-li v Mendeley vytvořit složku, klikněte na ikonu "Vytvořit složku" na levé straně obrazovky. Složku pojmenujte a popište, abyste si její obsah lépe zapamatovali.

Přidávání souborů do složek

Chcete-li přidat soubor do složky, jednoduše jej přetáhněte do požadované složky. Odkazy můžete importovat také přímo z online databází, jako je PubMed, kliknutím na ikonu "Add Documents" (Přidat dokumenty) a výběrem databáze ze seznamu.

Použití zásuvného modulu MS Word pro citace a bibliografie

Zásuvný modul Mendeley pro MS Word umožňuje uživatelům snadno vkládat citace v textu a vytvářet bibliografie nebo seznamy odkazů. Zde je návod, jak na to:

Vkládání citací v textu

Chcete-li vložit citaci v textu, otevřete dokument aplikace Word a umístěte kurzor na místo, kam chcete citaci vložit. Klikněte na ikonu "Vložit citaci" na kartě zásuvného modulu Mendeley a vyhledejte požadovaný odkaz. Jakmile odkaz vyberete, Mendeley automaticky vloží citaci ve správném formátu.

Vytváření bibliografií nebo seznamů odkazů

Vytvoření bibliografie nebo seznam referencí, klikněte na ikonu "Vložit bibliografii" na kartě zásuvného modulu Mendeley. Mendeley automaticky vygeneruje seznam všech referencí použitých ve vašem dokumentu v zadaném stylu odkazování.

Určení stylu odkazování

Mendeley nabízí více než 9 000 odkazových stylů, včetně stylů APA, MLA a Harvard. Chcete-li určit styl odkazování, klikněte na ikonu "Předvolby dokumentu" na kartě zásuvného modulu Mendeley a vyberte požadovaný styl z rozbalovací nabídky.

Pořizování poznámek a zvýrazňování dokumentů v Mendeley

Mendeley také poskytuje uživatelům nástroje pro pořizování poznámek a zvýrazňování důležitých částí dokumentů. Chcete-li si dělat poznámky nebo zvýraznit určitou část, stačí kliknout pravým tlačítkem myši na požadovanou oblast a vybrat možnost "Přidat poznámku" nebo "Zvýraznit".

Závěrem lze říci, že Mendeley je pro výzkumné pracovníky nezbytným nástrojem pro organizaci jejich výzkumu, spolupráci s ostatními pracovníky v oboru a vytváření citací a bibliografií. Dodržováním kroků uvedených v tomto průvodci mohou výzkumní pracovníci zefektivnit svůj pracovní postup a věnovat více času svému výzkumu.

Exkluzivní vědecký obsah sestavený vědci

Kromě Mendeley je další platformou, která může vědcům pomoci v jejich výzkumu, např. Mind the Graph. Tato platforma poskytuje přístup k exkluzivním vědecký obsah vytvořený vědci, včetně ilustrací, infografik a grafů. Tyto stránky vizuální pomůcky mohou výzkumným pracovníkům pomoci efektivněji a účinněji komunikovat jejich výzkum.

Jak používat Mendeley: Komplexní průvodce pro výzkumné pracovníky
logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony