Dla naukowców śledzenie niezliczonych artykułów, książek i prac badawczych może być przytłaczającym zadaniem. Na szczęście, z pomocą Mendeley, narzędzia do zarządzania referencjami online, badacze mogą łatwo zorganizować swoje badania i usprawnić przepływ pracy. W tym artykule przedstawimy kompleksowy przewodnik na temat efektywnego korzystania z Mendeley, w tym tworzenia folderów, dodawania plików, korzystania z wtyczki MS Word do cytatów i bibliografii, robienia notatek i wyróżniania dokumentów.

Czym jest Mendeley?

Mendeley to darmowe oprogramowanie do zarządzania referencjami, które pozwala badaczom organizować, udostępniać i odkrywać prace naukowe. Umożliwia użytkownikom tworzenie osobistej biblioteki cyfrowej poprzez importowanie referencji z różnych źródeł, w tym baz danych, stron internetowych i plików PDF. Mendeley zapewnia platformę dla naukowców do współpracy i dzielenia się swoimi badaniami z innymi w swojej dziedzinie.

Organizowanie badań za pomocą Mendeley

Jedną z podstawowych funkcji Mendeley jest możliwość organizowania prac naukowych w folderach. Oto kroki tworzenia folderów i dodawania plików:

Tworzenie folderów

Aby utworzyć folder w Mendeley, kliknij ikonę "Utwórz folder" znajdującą się po lewej stronie ekranu. Nadaj swojemu folderowi nazwę i opis, które pomogą Ci zapamiętać jego zawartość.

Dodawanie plików do folderów

Aby dodać plik do folderu, wystarczy przeciągnąć go i upuścić w wybranym folderze. Można również importować referencje bezpośrednio z internetowych baz danych, takich jak PubMed, klikając ikonę "Dodaj dokumenty" i wybierając bazę danych z listy.

Korzystanie z wtyczki MS Word dla cytatów i bibliografii

Wtyczka Mendeley do MS Word pozwala użytkownikom łatwo wstawiać cytaty w tekście i tworzyć bibliografie lub listy referencyjne. Oto jak to zrobić:

Wstawianie cytatów w tekście

Aby wstawić cytat w tekście, otwórz dokument Word i umieść kursor w miejscu, w którym chcesz wstawić cytat. Kliknij ikonę "Wstaw cytat" na karcie wtyczki Mendeley i wyszukaj żądany odnośnik. Po wybraniu odnośnika Mendeley automatycznie wstawi cytat w odpowiednim formacie.

Tworzenie bibliografii lub list referencyjnych

Aby utworzyć bibliografię lub listę referencyjną, kliknij ikonę "Wstaw bibliografię" w zakładce wtyczki Mendeley. Mendeley automatycznie wygeneruje listę wszystkich odniesień użytych w dokumencie w określonym stylu.

Określanie stylu odwołań

Mendeley oferuje ponad 9000 stylów odwołań do wyboru, w tym APA, MLA i Harvard. Aby określić styl odwołań, kliknij ikonę "Preferencje dokumentu" w zakładce wtyczki Mendeley i wybierz żądany styl z menu rozwijanego.

Tworzenie notatek i wyróżnianie dokumentów w Mendeley

Mendeley zapewnia również użytkownikom narzędzia do sporządzania notatek i wyróżniania ważnych sekcji dokumentów. Aby sporządzić notatki lub wyróżnić sekcję, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybranym obszarze i wybrać opcję "Dodaj notatkę" lub "Wyróżnij".

Podsumowując, Mendeley jest niezbędnym narzędziem dla naukowców do organizowania swoich badań, współpracy z innymi w swojej dziedzinie oraz tworzenia cytatów i bibliografii. Postępując zgodnie z krokami opisanymi w tym przewodniku, naukowcy mogą usprawnić swój przepływ pracy i poświęcić więcej czasu na swoje badania.

Ekskluzywna zawartość naukowa, wyselekcjonowana przez naukowców

Oprócz Mendeley, inną platformą, która może pomóc naukowcom w ich badaniach jest Mind the Graph. Platforma ta zapewnia dostęp do ekskluzywnych treści naukowych stworzonych przez naukowców, w tym ilustracji, infografik i wykresów. Te pomoce wizualne mogą pomóc naukowcom skuteczniej i wydajniej komunikować swoje badania.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony