Zarządzanie czasem dla naukowców jest niezbędną umiejętnością do bycia produktywnym, która nie tylko pomaga szybko wykonać swoją pracę, ale także pozwala im maksymalnie wykorzystać swój czas i zasoby. Istnieje wiele dostępnych technik, ale niektóre strategie okazały się bardziej skuteczne niż inne, jeśli chodzi o efektywne zarządzanie projektami badawczymi. Porozmawiajmy o nich szczegółowo.

3 kroki do dobrego zarządzania czasem dla naukowców

Pozwól, że pomożemy Ci poradzić sobie ze stresem, pomagając w zarządzaniu czasem dla naukowców. Po pierwsze! 

Krok 1: Zrozumienie ilości dostępnego czasu

Wszystko, co można określić ilościowo, może być zarządzane. Tak więc zrozumienie "Ile czasu jest dostępne?" staje się najważniejszym pytaniem, jakie należy zadać. Zacznij od uzyskania jasnego obrazu tego, co należy zrobić każdego dnia lub tygodnia. Może to obejmować zadania związane z pracą, szkołą, obowiązkami rodzinnymi lub innymi zobowiązaniami, które wymagają uwagi w danym okresie, takim jak miesiąc lub rok. 

Gdy już dokładnie wiesz, jakie działania wymagają określonego czasu, stwórz realistyczne cele z osiągalnymi terminami. Ramy czasowe muszą być odpowiednio ustalone, aby nie były wykonywane w pośpiechu w ostatniej chwili, ale zamiast tego wykonywane efektywnie w dłuższych okresach, pozostawiając więcej miejsca na błędy, jeśli to konieczne, przy jednoczesnym spełnieniu wszystkich oczekiwań w rozsądnych ramach czasowych. Zarządzanie czasem w życiu naukowca jest niezbędne do osiągnięcia celów bez poczucia przytłoczenia z powodu braku planowania.

Pomaga to uniknąć zwlekania z ważnymi zadaniami, ponieważ zawsze napotykamy na swojej drodze "pilne zadania". Pomoże również w momentach, gdy obciążenie pracą staje się niemożliwe do opanowania, co prowadzi do uczucia niepokoju i stresu. 

Krok 2: Ustalenie realistycznych celów

Wszyscy badacze powinni pamiętać, że realistyczne cele i terminy dla każdego zadania są ważne, aby ukończyć zadania i uniknąć frustracji. Wyznaczanie celów pomoże zapewnić, że zadania mogą być wykonywane zgodnie z harmonogramem bez poświęcania jakości lub poświęcania zbyt dużej ilości czasu na inne działania, takie jak udział w konferencjach, pisanie artykułów itp.

Dla naukowców zarządzanie czasem jest kluczem do sukcesu. Zdolność do wyznaczania realistycznych celów i efektywnego zarządzania czasem może mieć ogromne znaczenie dla osiągnięcia celu końcowego: stworzenia artykułu informacyjnego zawierającego cenne spostrzeżenia, strategie i techniki. Wyznaczanie realistycznych celów pomaga zaplanować ilość pracy do wykonania każdego dnia i daje motywację do osiągnięcia tych celów. 

Krok 3: Listy zadań do wykonania i ustalanie priorytetów

Zacznij od odpowiedzi na pytanie, od czego musisz zacząć. Tworzenie codziennych list "rzeczy do zrobienia" jest przydatne, aby dokładnie wiedzieć, co należy zrobić w ciągu dnia/tygodnia/miesiąca - mogą one obejmować wszystko, od czytania artykułów w czasopismach, uczestniczenia w seminariach, przeprowadzania eksperymentów lub spotkań z mentorem i przyjaciółmi. Spróbuj zanotować wszystkie zadania, które wymagają uwagi w danym momencie. Następnie weź swoje listy rzeczy do zrobienia i uszereguj je według ważności lub pilności. Pomoże to upewnić się, że nie przeoczysz niczego krytycznego przy podejmowaniu decyzji o tym, jak najlepiej wykorzystać dostępne godziny każdego dnia

Niezbędne strategie i narzędzia do zarządzania czasem

Podział większych projektów na mniejsze części ułatwia ich realizację bez poczucia przytłoczenia ich zakresem lub złożonością. Daje to również więcej miejsca na elastyczność, jeśli podczas wykonywania tych zadań pojawią się nieoczekiwane zdarzenia, które mogą wymagać korekt po drodze. Podział zadań i przydzielenie im czasu daje ogólny pomysł, może wtedy uda ci się wygospodarować godzinę na rozrywkę.

Rozwiązania technologiczne przydają się w przypadku zarządzania czasem. Aplikacje takie jak kalendarze czy oprogramowanie do planowania projektów, takie jak Trello umożliwiają użytkownikom ustalanie terminów i tworzenie przypomnień/alertów, dzięki czemu nigdy nie przegapią ważnych spotkań i terminów. Pomagają z łatwością śledzić postępy w wielu projektach jednocześnie. Aplikacje online pozwalają zaoszczędzić cenne minuty, które można zmarnować na wyszukiwanie konkretnych informacji w wiadomościach e-mail dotyczących spotkań, projektów itp.

Robienie przerw i planowanie czasu buforowania

Odświeżenie umysłu jest zawsze dobrym pomysłem, aby otworzyć więcej miejsca na przetwarzanie wszystkich zadań, które musisz wykonać. Ważne jest, aby robić regularne przerwy w ciągu dnia, a także zaplanować czasy buforowe między zadaniami na wypadek nieoczekiwanych opóźnień lub rozproszenia uwagi. Robienie krótkich 5-10 minutowych przerw co godzinę pozwoli ci naładować się psychicznie i fizycznie, dzięki czemu po powrocie z przerwy twój umysł będzie świeży i gotowy do pracy.

Dodatkowo zaplanowanie 10 minut "czasu buforowego" na koniec każdego zadania da ci dodatkowy oddech, jeśli coś potrwa dłużej niż oczekiwano lub pojawi się nagły wypadek, który wymaga natychmiastowej uwagi przed kontynuowaniem innych zadań. Pomaga to utrzymać płynność pracy bez poczucia pośpiechu lub przytłoczenia napiętymi terminami z powodu nieprzewidzianych okoliczności, na które nie mamy wpływu, takich jak nieoczekiwana wizyta laboratoryjna w szkole. Co więcej, robienie mikroprzerw, takich jak sprawdzanie e-maili i przewijanie kanałów w mediach społecznościowych, jest również skutecznym sposobem zarządzania koncentracją. Przerwy te powinny jednak trwać przez określony czas i nie powinny za wszelką cenę utrudniać pisania pracy naukowej.

Unikanie rozpraszania uwagi i marnowania czasu

Aby skutecznie zarządzać swoim czasem, ważne jest unikanie pułapek, takich jak rozproszenie uwagi, poprzez uważność i skupienie się na tym, co należy zrobić. Jednym ze sposobów uniknięcia rozproszenia uwagi jest wyznaczenie sobie granic; może to obejmować ograniczenie dostępu lub ekspozycji na pewne działania, które mogą odciągnąć cię od produktywnych zadań, takich jak platformy mediów społecznościowych lub usługi przesyłania strumieniowego (na przykład Netflix).

Dodatkowo, stworzenie środowiska, w którym czujesz się komfortowo pracując bez zbędnego hałasu, pozwala również na bardziej zaangażowany czas. Obejmuje to wyłączanie powiadomień dla aplikacji niezwiązanych bezpośrednio z celami produktywności, aby nie rozpraszać się łatwo w czasie, gdy skupienie powinno pozostać nienaruszone.

Korzyści z efektywnego zarządzania czasem

Wdrożenie wszystkich wymienionych powyżej strategii w ciągu jednego dnia może być trudne, ale jeśli są one wystarczająco praktykowane, są to najlepsze narzędzia do zarządzania czasem dla naukowców. Zacznij od małych celów i staraj się je regularnie realizować.

Jako badacz jesteś prawdopodobnie przyzwyczajony do pisania dzienników i robienia notatek. Dlatego łatwiej będzie przygotować listę zadań do wykonania i przydzielić czas na każde z nich. Poniżej znajduje się kilka korzyści, które zostaną natychmiast nagrodzone, gdy tylko zastosujesz tę wiedzę w praktyce:

  • Odzyskanie poczucia kontroli
  • Mniejsze poczucie przytłoczenia
  • Dotrzymywanie terminów
  • Oszczędzanie czasu dla siebie, rodziny i przyjaciół
  • Dokładniejsze dostarczanie badań 
  • Osiągnięcie wysokiej koncentracji na każdym zadaniu

Ostatecznie doprowadzi to do wzrostu pewności siebie i harmonii w codziennym życiu. Więc do dzieła! Nie zapomnij zapisać się do naszego newslettera i bądź na bieżąco.

Mind The Graph jest do Twojej dyspozycji: Dajemy ci supermoce!

Mind the Graph to platforma dla naukowców takich jak Ty. Pozwól nam pomóc Ci wydobyć jak najwięcej z Twoich informacji badawczych w formie graficznego abstraktu. Nasza platforma jest tak prosta w użyciu i zabawna, gdy potrzebujesz przerwy. Subskrybuj Mind the Graph i uzyskaj dostęp do wszystkich szablonów za darmo. Poproś naszych ekspertów o stworzenie ikon specyficznych dla Twoich badań, a my Ci pomożemy. Pozwól nam zaoszczędzić trochę czasu i zaimponować odbiorcom.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony