Araştırmacılar için zaman yönetimi, üretken olmak için gerekli bir beceridir ve sadece işlerini hızlı bir şekilde yapmalarına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda zamanlarını ve kaynaklarını en iyi şekilde kullanmalarını sağlar. Birçok teknik mevcuttur, ancak araştırma projelerini etkili bir şekilde yönetmek söz konusu olduğunda bazı stratejilerin diğerlerinden daha başarılı olduğu kanıtlanmıştır. Şimdi bunlar hakkında ayrıntılı olarak konuşalım.

Araştırmacılar İçin İyi Bir Zaman Yönetimi İçin 3 Adım

Araştırmacılar için zaman yönetimini belirlemenize yardımcı olarak stresinizi yönetmenize yardımcı olalım. İlk önce ilk şey! 

1. Adım: Ne Kadar Zamanınız Olduğunu Anlayın

Sadece ölçülebilen her şey yönetilebilir. Böylece, anlamak "Ne Kadar Zamanınız Var?" sorusu sorulması gereken en önemli soru haline gelir. Her gün veya her hafta yapılması gerekenlerin net bir resmini çizerek işe başlayın. Bu, iş, okul, aile yükümlülükleri veya bir ay veya yıl gibi belirli bir süre boyunca dikkat gerektiren diğer taahhütlerle ilgili görevleri içerebilir. 

Hangi faaliyetlerin ne kadar zamana ihtiyaç duyduğunu tam olarak öğrendikten sonra, ulaşılabilir son tarihlerle gerçekçi hedefler oluşturun. Zaman dilimlerinin buna göre belirlenmesi gerekir, böylece son dakikada aceleye getirilmezler, bunun yerine daha uzun süreler boyunca verimli bir şekilde tamamlanırlar ve tüm beklentileri makul zaman çizelgeleri içinde karşılamaya devam ederken gerekirse hataya daha fazla yer bırakırlar. Bir araştırmacının hayatında zaman yönetimi, planlama eksikliği nedeniyle bunalmış hissetmeden hedeflerinize ulaşmanız için çok önemlidir.

Bu, her zaman "acil görevlerle" karşılaştığımız için önemli görevlerin ertelenmesini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca iş yükünün yönetilemez hale geldiği, endişe ve stres duygularına yol açtığı zamanlarda da size yardımcı olacaktır. 

Adım 2: Gerçekçi Hedeflerin Belirlenmesi

Tüm araştırmacılar, görevleri tamamlamak ve hayal kırıklıklarını önlemek için her görev için gerçekçi hedeflerin ve son tarihlerin önemli olduğunu akılda tutmalıdır. Hedef belirleme, kaliteden ödün vermeden veya konferanslara katılmak, makale yazmak gibi diğer faaliyetlerden çok fazla zaman ayırmadan görevlerin zamanında tamamlanabilmesini sağlamaya yardımcı olacaktır.

Araştırmacılar için zaman yönetimi başarının anahtarıdır. Gerçekçi hedefler belirleyebilmek ve zamanınızı verimli bir şekilde yönetebilmek, nihai hedefinize ulaşmada büyük fark yaratabilir: değerli içgörüler, stratejiler ve teknikler sunan bilgilendirici bir makale oluşturmak. Gerçekçi hedefler belirlemek, her gün ne kadar iş yapılması gerektiğini planlamanıza yardımcı olur ve size bu hedeflere ulaşmanın getirdiği motivasyonu verir. 

Adım 3: Yapılacaklar Listesi ve Önceliklendirme

Nereden başlamanız gerektiğini yanıtlayarak başlayın. Günlük 'yapılacaklar' listeleri oluşturmak, gün/hafta/ay boyunca tam olarak ne yapmanız gerektiğini bilmeniz açısından faydalıdır - bunlar dergi makaleleri okumaktan seminerlere katılmaya, deneyler yapmaktan akıl hocanız ve arkadaşlarınızla buluşmaya kadar her şeyi içerebilir. Herhangi bir zamanda dikkat gerektiren tüm görevleri not etmeye çalışın. Ardından, yapılacaklar listenizi alın ve önem veya aciliyetlerine göre önceliklendirin. Bu, her gün mevcut saatlerinizi en iyi şekilde nasıl kullanacağınıza karar verirken kritik hiçbir şeyi gözden kaçırmamanızı sağlamaya yardımcı olacaktır

Zaman Yönetimi İçin Temel Strateji ve Araçlar

Büyük projeleri daha küçük parçalara ayırmak, kapsamları veya karmaşıklıkları nedeniyle bunalmış hissetmeden üstesinden gelmeyi kolaylaştırır. Bu aynı zamanda, bu görevlerin tamamlanması sırasında yol boyunca ayarlamalar gerektirebilecek beklenmedik olayların ortaya çıkması durumunda esneklik için daha fazla alan sağlar. Görevleri parçalara ayırmak ve onlara zaman ayırmak size genel bir fikir verir, belki o zaman eğlence için de bir saat ayırabilirsiniz.

Zaman yönetimi söz konusu olduğunda teknolojik çözümler işe yarıyor. Takvim uygulamaları veya proje planlama yazılımları gibi uygulamalar Trello kullanıcıların önemli toplantıları ve randevuları asla kaçırmamaları için son tarihler belirlemelerine ve hatırlatıcılar/uyarılar oluşturmalarına olanak tanır. Aynı anda birden fazla projedeki ilerlemenizi kolaylıkla takip etmenize yardımcı olurlar. Çevrimiçi uygulamalar, toplantılar, projeler vb. hakkında e-postalar aracılığıyla belirli bilgileri ararken değerli dakikaların boşa harcanmasını önler.

Mola Vermek ve Tampon Zamanlar Planlamak

Zihninizi yenilemek, yapmanız gereken tüm görevleri işlemek için daha fazla alan açmak için her zaman iyi bir çağrıdır. Gün boyunca düzenli molalar vermenin yanı sıra beklenmedik gecikmeler veya dikkat dağınıklıkları için görevler arasında tampon süreler planlamak önemlidir. Her saat başı 5-10 dakikalık kısa molalar vermek zihinsel ve fiziksel olarak yeniden şarj olmanızı sağlayacaktır, böylece moladan döndüğünüzde zihniniz taze ve tekrar çalışmaya hazır olacaktır.

Ayrıca, her görevin sonunda 10 dakikalık bir "tampon zaman" planlamak, bir şeyin beklenenden uzun sürmesi veya eldeki diğer görevlere devam etmeden önce hemen ilgilenilmesi gereken acil bir durumun ortaya çıkması durumunda size biraz daha nefes alma alanı sağlayacaktır. Bu, okulun beklenmedik bir laboratuvar ziyareti gibi kontrolümüz dışındaki öngörülemeyen durumlar nedeniyle önümüzde beliren sıkı son tarihler nedeniyle aceleye getirilmiş veya bunalmış hissetmeden işlerin sorunsuz bir şekilde yürümesine yardımcı olur. Ayrıca, e-postaları kontrol etmek ve sosyal medya akışlarında gezinmek gibi mikro molalar vermek de odaklanmayı yönetmenin etkili yollarıdır. Ancak, bu molalar belirli bir süre için verilmeli ve araştırma makalesi yazmanın akışının ne pahasına olursa olsun engellenmesine izin verilmemelidir.

Dikkat Dağınıklığını ve Zaman Kaybını Önleme

Zamanınızı etkili bir şekilde yönetmek için, dikkatli davranarak ve yapılması gerekenlere odaklanarak dikkat dağınıklığı gibi tuzaklardan kaçınmak önemlidir. Dikkat dağınıklığından kaçınmanın bir yolu, kendinize sınırlar koymaktır; bu, sizi sosyal medya platformları veya yayın hizmetleri (örneğin Netflix) gibi üretken görevlerden uzaklaştırabilecek belirli etkinliklere erişimi veya bunlara maruz kalmayı sınırlamayı içerebilir.

Ayrıca, etrafta gereksiz gürültü olmadan rahatça çalışabileceğiniz bir ortam yaratmak da daha fazla zaman geçirmenizi sağlar. Bu, doğrudan üretkenlik amaçlarıyla ilgili olmayan uygulamaların bildirimlerini kapatmayı da içerir, böylece odaklanmanın bozulmaması gereken zamanlarda kolayca dikkatimiz dağılmaz.

Etkili Zaman Yönetiminin Faydaları

Yukarıda bahsedilen tüm stratejileri bir günde uygulamak zor olabilir, ancak yeterince uygulanırsa bunlar araştırmacılar için zaman yönetimi için en iyi araçlardır. Küçük hedeflerle başlayın ve bunları düzenli olarak takip etmeye çalışın.

Bir araştırmacı olarak, muhtemelen günlük yazmaya ve not almaya alışkınsınızdır. Böylece, görevlerin bir yapılacaklar listesini hazırlamak ve her biri için zaman ayırmak daha kolay olacaktır. Aşağıda, bilgiyi uygulamaya koyduğunuz anda hemen ödüllendirileceğiniz faydalardan birkaçı yer almaktadır:

  • Kontrol hissini geri kazanmak
  • Daha az bunalmış hissetmek
  • Son teslim tarihlerini karşılama
  • Kendinize, ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırmak
  • Araştırmayı daha doğru bir şekilde sunmak 
  • Her görevde yüksek odaklanma elde etmek

Bunlar sonunda günlük yaşamda güven ve uyumun yeniden oluşmasına yol açacaktır. O halde devam edin! Haber bültenimize abone olmayı ve bizi takip etmeyi unutmayın.

Mind The Graph Elinizin Altında: Size Süper Güçler Verelim!

Mind the Graph sizin gibi araştırmacılar için bir platformdur. Araştırma bilgilerinizi grafiksel bir özette en iyi şekilde kullanmanıza yardımcı olalım. Platformumuzun kullanımı çok basit ve ara vermek istediğinizde de eğlenceli. Mind the Graph'ye abone olun ve tüm şablonlara ücretsiz erişin. Uzmanlarımızdan araştırmanıza özel ikonların yapılmasını isteyin, biz de size yardımcı olalım. Biraz zaman kazanmanıza ve hedef kitlenizi etkilemenize yardımcı olalım.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar