Věda musí být o zvědavosti a otázkách, ne o dogmatech a konzervovaných odpovědích. Učitelé tedy musí více než jen učit proti teorii ploché Země. Musíme učit vědeckou metodu, která spočívá ve vznášení hypotéz, provádění experimentů, které zkoumají pozorování a odpovídají na otázky. Učitel fyziky Rhett Allain napsal o tom, jak učit heliocentrickou teorii, jinými slovy, jak ukázat, že Země obíhá kolem Slunce.

Článek byl zveřejněn na webu Wired1, jako Rhett Allain2 popisuje sám sebe, on "je docentem fyziky na Southeastern Louisiana University. Rád učí a mluví o fyzice. Někdy věci rozebírá a nedokáže je složit zpět." 

"Jedním z hlavních cílů tohoto kurzu je pomoci studentům pochopit podstatu vědy. Zejména myšlenku, že věda je především o vytváření a testování modelů. V průběhu kurzu studenti sbírají data a vytvářejí vlastní modely, ale také se seznamují s existujícími vědeckými modely, jako je heliocentrický model sluneční soustavy."

Boj proti falešným zprávám jako Zeměplocha a geocentrismus výuka vědecké metody

03 Způsoby, jak dokázat, že Země obíhá kolem Slunce

01. Fáze Venuše

Co budete potřebovat:

 • Dalekohled
 • Nějaký čas
 • Zvědavost

Jak na to:

 • Zjistěte, kdy je planeta Venuše viditelná z vaší polohy. Najdete ji na webu Google3. Pokud zrovna není na obloze, počkejte pár týdnů a měli byste ji opět spatřit (aniž byste museli vstávat ve čtyři ráno).
 • Dalekohledem byste si měli všimnout něčeho, co není hvězda a není ani kruhové. Děje se tak proto, že Venuše má fáze podobné fázím Měsíce.

Podívejte se na tuto infografiku vytvořenou na Mind the Graph, která ukazuje fáze Venuše:

preview_84645

Co to však znamená pro geocentrický a heliocentrický model sluneční soustavy?

Na to odpovídá učitel Rhett Allain: "Nejprve si připomeňme, co je příčinou fází Měsíce. Stručně řečeno, polovinu Měsíce osvětluje Slunce. Protože se na Měsíc díváme z různých úhlů, vidíme jen část osvětlené poloviny Měsíce, a to způsobuje fáze. Přesně totéž platí pro Venuši. Pokud má tedy Venuše fáze ve tvaru půlměsíce, znamená to, že se díváme na "zadní stranu" Venuše. Pokud má Venuše plnou fázi, díváme se na "přední stranu". Jediný způsob, jak k tomu může dojít, je, že Venuše obíhá kolem Slunce."

02. Jupiterovy měsíce 

Co budete potřebovat:

 • Dalekohled
 • Nějaký čas
 • Zvědavost

Jak na to:

 • Podívejte se na Jupiter (pokud je na obloze vidět). Nebudete schopni rozeznat podrobnosti o planetě Jupiter, ale uvidíte čtyři velké měsíce. Ano, Jupiterovy měsíce můžete vidět dalekohledem.

Stejně jako fáze Venuše to nedokazuje, že geocentrický model je špatný. Je však zřejmé, že tyto měsíce obíhají kolem Jupiteru, a nikoli kolem Země. Země tedy není středem všeho.

03. Retrográdní pohyb Marsu

Co budete potřebovat:

 • Trpělivost
 • Nějaký čas

Jak na to:

Vyjděte v noci ven a všímejte si polohy Marsu vzhledem ke hvězdám na pozadí. Další noc to zopakujte a zjistíte, že se Mars nachází na jiném místě (vzhledem ke hvězdám na pozadí). Ve skutečnosti to dělají všechny planety - podle toho poznáme, že to nejsou hvězdy.

Pokud však budete pohyb Marsu sledovat, zjistíte, že se pohybuje směrem na východ - s výjimkou některých zvláštních období. Občas se Mars na krátkou dobu přesune na západ a pak se opět přesune na východ. Tomu se říká retrográdní pohyb.

Co to však znamená pro geocentrický a heliocentrický model sluneční soustavy?

Uvažujme geocentrický model s Marsem obíhajícím kolem Země. Každou noc by se posunul dále na východ. To dává smysl. Jak ale vysvětlíte dobu, kdy se pohybuje směrem na západ? To je prostě šílené.

Podívejte se na model Marsu a Země obíhajících kolem Slunce:

V tomto modelu Země i Mars obíhají kolem Slunce - uvědomte si prosím, že tento model není v měřítku. To znamená, že úhlová rychlost planet klesá s oběžnou vzdáleností. Země obíhá "rychleji" než Mars. Právě v této oblasti, kde Země předbíhá Mars, dostáváme retrográdní pohyb. Použití heliocentrického modelu umožňuje jednoduché vysvětlení retrográdního pohybu Marsu.

Tyto experimenty ukazují, jak Země obíhá kolem Slunce ve tvaru koule. Jak však napsal Rhett Allain, "...nevyletěli bychom z rotující Země? Neměli by ptáci problémy s letem, aby udrželi krok se Zemí? Ve skutečnosti se nám zdá, že se Země nepohybuje. Geocentrický model sluneční soustavy je zcela rozumný, dokud nezačnete shromažďovat lepší údaje. Nebo to řekněme s ohledem na Přírodu vědy: Některé modely jsou docela dobré, dokud neshromáždíte více dat, která říkají, že dobré nejsou. Tak už to ve vědě chodí."

Vizuální věda proti pseudovědě, jako je plochá Země

Tyto výše uvedené experimenty jsou mnohem srozumitelnější při zobrazení vizuálních modelů a infografik. Věda musí být vizuální, aby oslovila více lidí.

Infografiku fází Venuše jsem vytvořil pomocí Mind the Graph. Pokud se vám líbil a chcete si ho vytvořit i pro svůj výzkum, můžete vyzkoušet Mind the Graph.

 1. Jak ukázat, že Země obíhá kolem Slunce
 2. Rhett Allain.
 3. Viditelné planety - a další.
logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony