Mokslas turi būti susijęs su smalsumu ir klausimais, o ne su dogmomis ir konservatyviais atsakymais. Taigi mokytojai turi ne tik mokyti prieš plokščios Žemės teoriją. Reikia mokyti mokslinio metodo - kelti hipotezes, atlikti eksperimentus, kad ištirtų stebėjimus ir atsakytų į klausimus. Fizikos mokytojas Retas Alenas (Rhett Allain) rašė apie tai, kaip mokyti heliocentrinės teorijos, kitaip tariant, kaip parodyti, kad Žemė skrieja aplink Saulę.

Straipsnis buvo paskelbtas "Wired1, kaip Rhett Allain2 apibūdina save, jis "yra Pietryčių Luizianos universiteto fizikos docentas. Jam patinka mokyti ir kalbėti apie fiziką. Kartais jis išardo daiktus ir negali jų sudėti atgal." 

"Vienas iš pagrindinių šio kurso tikslų - padėti mokiniams suprasti mokslo prigimtį. Ypač idėją, kad mokslas yra susijęs su modelių kūrimu ir tikrinimu. Kurso metu mokiniai renka duomenis ir kuria savo modelius, taip pat mokosi apie esamus mokslinius modelius, pavyzdžiui, heliocentrinį (saulės centrą) Saulės sistemos modelį."

Kova su melagingomis naujienomis kaip plokščia žemė ir geocentrizmo mokymas mokslinio metodo

03 Būdai įrodyti, kad Žemė skrieja aplink Saulę

01. Veneros fazės

Ko jums reikės:

 • Žiūronai
 • Kurį laiką
 • Smalsumas

Kaip tai padaryti:

 • Sužinokite, kada Veneros planeta matoma iš jūsų vietovės. Ją galite rasti "Google3. Jei jo dabar danguje nėra, palaukite kelias savaites ir vėl galėsite jį pamatyti (be būtinybės keltis 4 val. ryto).
 • Naudodamiesi žiūronais turėtumėte pastebėti kažką, kas nėra žvaigždė ir net nėra apskrita. Taip atsitinka todėl, kad Veneros fazės panašios į Mėnulio fazes.

Peržiūrėkite šį Mind the Graph sukurtą infografiką, kuriame parodytos Veneros fazės:

Peržiūra_84645

Tačiau ką tai reiškia apie geocentrinį ir heliocentrinį Saulės sistemos modelius?

Į tai atsako mokytojas Rhettas Allainas: "Pirmiausia prisiminkime, kas lemia mėnulio fazes. Trumpai tariant, pusę mėnulio apšviečia saulė. Kadangi į Mėnulį žvelgiame skirtingais kampais, matome tik dalį apšviestos Mėnulio pusės ir tai lemia fazes. Lygiai tas pats pasakytina apie Venerą. Taigi, jei Veneros fazės yra pusmėnulio formos, tai reiškia, kad žiūrime į Veneros "galinę pusę". Jei Venera turi pilną fazę, vadinasi, žiūrime į "priekinę pusę". Vienintelis būdas, kad taip atsitiktų, yra tas, kad Venera skrieja aplink Saulę."

02. Jupiterio mėnuliai 

Ko jums reikės:

 • Žiūronai
 • Kurį laiką
 • Smalsumas

Kaip tai padaryti:

 • Pažvelkite į Jupiterį (kai jis matomas danguje). Jupiterio planetos detalių tikrai negalėsite įžiūrėti, bet galėsite pamatyti keturis didelius mėnulius. Taip, Jupiterio mėnulius galite pamatyti žiūronais.

Kaip ir Veneros fazės, tai neįrodo, kad geocentrinis modelis yra klaidingas. Tačiau akivaizdu, kad šie mėnuliai skrieja aplink Jupiterį, o ne aplink Žemę. Vadinasi, Žemė nėra visko centras.

03. Retrogradinis Marso judėjimas

Ko jums reikės:

 • Patience
 • Kurį laiką

Kaip tai padaryti:

Naktį išeikite į lauką ir atkreipkite dėmesį į Marso padėtį žvaigždžių fone. Pakartokite tai kitą naktį ir pastebėsite, kad Marsas yra kitoje vietoje (žvaigždžių fono atžvilgiu). Tiesą sakant, taip elgiasi visos planetos - taip sužinome, kad jos nėra žvaigždės.

Tačiau jei stebėsite Marso judėjimą, pastebėsite, kad jis juda į rytus, išskyrus kai kuriuos ypatingus laikotarpius. Kartais Marsas trumpam pasislenka į vakarus, o paskui vėl pajuda į rytus. Tai vadinama retrogradiniu judėjimu.

Tačiau ką tai reiškia apie geocentrinį ir heliocentrinį Saulės sistemos modelius?

Panagrinėkime geocentrinį modelį, pagal kurį Marsas skrieja aplink Žemę. Kiekvieną naktį jis judėtų tolyn į rytus. Tai prasminga. Bet kaip paaiškinti laiką, kai jis juda į vakarus? Tai tiesiog beprotiška.

Pažvelkite į šį aplink Saulę skriejančių Marso ir Žemės modelį:

Šiame modelyje Žemė ir Marsas skrieja aplink Saulę - prašome suprasti, kad šis modelis nėra mastelio. Tai reiškia, kad planetų kampinis greitis mažėja su orbitiniu atstumu. Žemė skrieja "greičiau" nei Marsas. Būtent šioje srityje, kurioje Žemė aplenkia Marsą, gauname retrogradinį judėjimą. Naudojant heliocentrinį modelį galima paprastai paaiškinti retrogradinį Marso judėjimą.

Šie eksperimentai rodo, kaip Žemė skrieja aplink Saulę rutulio forma. Tačiau, kaip rašė Retas Alenas (Rhett Allain), "argi neskrisime iš besisukančios Žemės? Ar paukščiams nebūtų sunku skristi, kad neatsiliktų nuo Žemės? Tiesą sakant, tiesiog nesijaučia, kad Žemė juda. Geocentrinis Saulės sistemos modelis yra visiškai pagrįstas, kol nepradedama rinkti geresnių duomenų. Arba, kalbant apie Mokslo prigimtį: Kai kurie modeliai yra gana geri, kol nesurenkama daugiau duomenų, kurie sako, kad jie nėra geri. Būtent taip veikia mokslas".

Vizualusis mokslas prieš pseudomokslą, pavyzdžiui, plokščiąją Žemę

Šiuos eksperimentus daug lengviau suprasti parodžius vaizdinius modelius ir infografiką. Mokslas turi būti vizualus, kad pasiektų daugiau žmonių.

Veneros fazių infografiką sukūriau naudodamas Mind the Graph. Jei jums patiko ir norite sukurti tokį pat savo tyrimui, galite išbandyti Mind the Graph.

 1. Kaip įrodyti, kad Žemė skrieja aplink Saulę
 2. Rhettas Allainas.
 3. Matomos planetos - ir dar daugiau.
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai