Veda musí byť o zvedavosti a otázkach, nie o dogmách a konzervovaných odpovediach. Takže učitelia musia viac ako len učiť proti teórii plochej Zeme. Musíme učiť vedeckú metódu vytvárania hypotéz, robiť pokusy na skúmanie pozorovaní a odpovedať na otázky. Učiteľ fyziky Rhett Allain napísal o tom, ako učiť heliocentrickú teóriu, alebo inými slovami, ako ukázať, že Zem obieha okolo Slnka.

Článok bol uverejnený v časopise Wired1, ako Rhett Allain2 opisuje sám seba, on "je docentom fyziky na Southeastern Louisiana University. Rád učí a rozpráva o fyzike. Niekedy veci rozoberá a nevie ich poskladať späť." 

"Jedným z hlavných cieľov tohto kurzu je pomôcť študentom pochopiť podstatu vedy. Najmä myšlienku, že veda je o vytváraní a testovaní modelov. Počas kurzu študenti zbierajú údaje a vytvárajú vlastné modely, ale tiež sa učia o existujúcich vedeckých modeloch, ako je napríklad heliocentrický model slnečnej sústavy."

Boj proti falošným správam ako plochá Zem a geocentrizmus vyučovanie vedeckej metódy

03 Spôsoby, ako dokázať, že Zem obieha okolo Slnka

01. Fázy Venuše

Čo budete potrebovať:

 • Pár ďalekohľadov
 • Nejaký čas
 • Zvedavosť

Ako na to:

 • Zistite, kedy je z vašej polohy viditeľná planéta Venuša. Nájdete ju na stránke Google3. Ak práve nie je na oblohe, počkajte niekoľko týždňov a budete ho môcť opäť vidieť (bez toho, aby ste museli vstávať o štvrtej ráno).
 • Pomocou ďalekohľadu by ste si mali všimnúť niečo, čo nie je hviezda a nie je ani kruhové. Stáva sa to preto, lebo Venuša má fázy podobné fázam Mesiaca.

Pozrite si túto infografiku vytvorenú na Mind the Graph, ktorá ukazuje fázy Venuše:

náhľad_84645

Čo to však znamená pre geocentrický a heliocentrický model slnečnej sústavy?

Učiteľ Rhett Allain na to odpovedá: "Najprv si pripomeňme, čo spôsobuje fázy mesiaca. Stručne povedané, polovicu Mesiaca osvetľuje Slnko. Keďže sa na Mesiac pozeráme z rôznych uhlov, vidíme len časť osvetlenej polovice Mesiaca, a to spôsobuje fázy. Presne to isté platí aj pre Venušu. Ak má teda Venuša fázy v tvare polmesiaca, znamená to, že sa pozeráme na "zadnú stranu" Venuše. Ak má Venuša fázu plnosti, pozeráme sa na "prednú stranu". Jediný spôsob, ako sa to môže stať, je, že Venuša obieha okolo Slnka."

02. Jupiterove mesiace 

Čo budete potrebovať:

 • Pár ďalekohľadov
 • Nejaký čas
 • Zvedavosť

Ako na to:

 • Pozrite sa na Jupiter (keď je viditeľný na oblohe). Na planéte Jupiter nebudete môcť rozoznať detaily, ale uvidíte štyri veľké mesiace. Áno, Jupiterove mesiace môžete vidieť pomocou ďalekohľadu.

Rovnako ako fázy Venuše to nedokazuje, že geocentrický model je nesprávny. Je však zrejmé, že tieto mesiace obiehajú okolo Jupitera a nie okolo Zeme. Zem teda nie je stredom všetkého.

03. Spätný pohyb Marsu

Čo budete potrebovať:

 • Trpezlivosť
 • Nejaký čas

Ako na to:

Vyjdite v noci von a všimnite si polohu Marsu vzhľadom na hviezdy na pozadí. Ďalšiu noc to zopakujte a zistíte, že sa nachádza na inom mieste (vzhľadom na hviezdy na pozadí). V skutočnosti to robia všetky planéty - tak vieme, že to nie sú hviezdy.

Ak však budete sledovať pohyb Marsu, všimnete si, že sa pohybuje smerom na východ - s výnimkou niektorých zvláštnych období. Občas sa Mars na krátky čas pohne na západ a potom sa opäť presunie na východ. Tento pohyb sa nazýva retrográdny.

Čo to však znamená pre geocentrický a heliocentrický model slnečnej sústavy?

Uvažujme o geocentrickom modeli s Marsom obiehajúcim okolo Zeme. Každú noc by sa posúval ďalej na východ. To dáva zmysel. Ale ako vysvetlíte časy, keď sa pohybuje na západ? To je jednoducho šialené.

Pozrite si tento model Marsu a Zeme obiehajúcich okolo Slnka:

V tomto modeli obiehajú Zem aj Mars okolo Slnka - uvedomte si, prosím, že tento model nie je v mierke. To znamená, že uhlová rýchlosť planét klesá s obežnou vzdialenosťou. Zem obieha "rýchlejšie" ako Mars. Práve v tejto oblasti, v ktorej Zem predbieha Mars, dostávame retrográdny pohyb. Použitie heliocentrického modelu umožňuje jednoduché vysvetlenie retrográdneho pohybu Marsu.

Tieto experimenty ukazujú, ako Zem obieha okolo Slnka v tvare gule. Ako však napísal Rhett Allain, "nevyleteli by sme z rotujúcej Zeme? Nemali by vtáky problém udržať krok so Zemou? V skutočnosti sa nám zdá, že sa Zem nepohybuje. Geocentrický model slnečnej sústavy je úplne rozumný, kým nezačnete zbierať lepšie údaje. Alebo to povedzme s ohľadom na Prírodu vedy: Niektoré modely sú celkom dobré, kým nezhromaždíte viac údajov, ktoré hovoria, že nie sú dobré. Takto funguje veda."

Vizuálna veda proti pseudovedám, ako je plochá Zem

Tieto vyššie uvedené experimenty sú oveľa zrozumiteľnejšie, keď sa zobrazia vizuálne modely a infografiky. Veda musí byť vizuálna, aby oslovila viac ľudí.

Infografiku fáz Venuše som vytvoril pomocou Mind the Graph. Ak sa vám páčil a chcete si ho vytvoriť aj pre svoj výskum, môžete vyskúšať Mind the Graph.

 1. Ako ukázať, že Zem obieha okolo Slnka
 2. Rhett Allain.
 3. Viditeľné planéty - a ďalšie.
logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny