Поки світ оговтується від епідемії ковіду, поширюється інша хвороба. Рідкісна, але смертельна мавпяча віспа викликається вірусом, який вражає мавп та інших тварин у лісових районах Африканського континенту, проте випадки захворювання були зафіксовані і в інших частинах світу.

Наразі віспа мавп не становить великої загрози для здоров'я населення. Проте громади, найбільш вразливі до вірусу, потребують пильного нагляду та кращої обізнаності. У цій статті ми розглянемо, що таке мавпяча віспа, як розпізнати її симптоми, а також порекомендуємо кроки для її профілактики.

Що таке мавпяча віспа?

Вірус мавпячої віспи викликає рідкісну, але не смертельну хворобу. Poxviridae або до родини поксвірусів належить вірус мавпячої віспи. Віспа мавп може поширюватися через тісний фізичний контакт з інфікованою твариною або людиною. У людей хвороба зазвичай поширюється через контакт "шкіра до шкіри" з людиною, яка має висип, виразки або струпи на шкірі, спричинені віспою.

Крім того, мавпяча віспа може передаватися повітряно-крапельним шляхом, через ротову рідину, а також при прямому або інтимному контакті між людьми. Людина також може заразитися мавпячою віспою через одяг, постільну білизну або інші поверхні, забруднені вірусом мавпячої віспи.

Спалах мавпячої віспи

Перші задокументовані випадки мавпячої віспи сталися в 1958 році в колоніях мавп, яких утримували як піддослідних. Хоча хвороба відома під назвою "мавпяча віспа", її походження залишається невідомим.

Можливо, тварини, такі як африканські гризуни і мавпи, можуть бути носіями вірусу. Вперше про віспу мавп було повідомлено в 1970 році. З того часу випадки мавпячої віспи були зафіксовані в багатьох інших країнах Центральної та Західної Африки. 

Вірус мавпячої віспи. Центри з контролю та профілактики захворювань

Вірусні інфекції, які колись були відносно ізольованими, у все більш глобалізованому світі поширюються все легше. Влітку 2021 року житель США повернувся з Нігерії з мавпячою віспою. Після цього у 2022 році спалахи сталися в Європі, США та Австралії за межами Африки.

Віспа та мавпяча віспа - як вони пов'язані між собою

Віспа та мавпяча віспа належать до одного сімейства вірусів. Серед представників роду Orthopoxvirus є вірус віспи, який викликає віспу, і вірус коров'ячої віспи.

Симптоми мавпячої віспи дещо схожі на симптоми віспи, але вони менш важкі; і мавпяча віспа рідко призводить до смерті. На сьогоднішній день не було зареєстровано жодного смертельного випадку.

Незважаючи на це, мавпяча віспа може викликати серйозні ускладнення, такі як пневмонія і запалення мозку (енцефаліт) та очей. Пам'ятайте, що вітрянка і вітряна віспа - це абсолютно різні захворювання.

Які ознаки та симптоми мавпячої віспи?

Після зараження може пройти кілька днів або тижнів, перш ніж ви відчуєте симптоми. Симптоми, схожі на грип, які можуть супроводжувати мавпячу віспу, включають

 • Підвищена температура
 • Відчуття неспокою та холоду
 • Головний біль
 • Біль у м'язах
 • Слабкість
 • Вузли лімфатичної системи збільшені
 • Закладеність носа
 • Пухирі на шкірі

Висип часто з'являється протягом кількох днів. Висипання можуть виглядати як червоні плоскі горбки і можуть бути болючими. Утворюються пухирі, які заповнюються гноєм. Через два-чотири тижні пухирі покриваються кіркою і відпадають. Людина також може отримати ураження в роті, піхві або анусі.

Мавпяча віспа не вражає всіх однаково. Виявляється, що багато нинішніх випадків не відповідають звичайній картині симптомів. Мало уражень, немає збільшених лімфовузлів і невелика температура. Деякі люди навіть не знають, що вони хворі. Поширення інфекції може відбуватися навіть за відсутності симптомів.

Поширення хвороби

Тварини та люди, хворі на мавпячу віспу, можуть передавати її вам, якщо вони контактують один з одним. Передача вірусу відбувається, коли шкіра тварини, наприклад, через подряпини чи укуси, пошкоджується, або коли кров, рідини чи ураження хворої тварини контактують з тілом людини.

Мавпяча віспа може поширюватися, але це відбувається рідко. Можна доторкнутися до виразок, струпів, крапель з дихальних шляхів або ротової рідини інфікованої людини під час обіймів, поцілунків або сексуальних контактів. Інтимний контакт може поширювати віспу мавп, але технічно вона не є ІПСШ як такою. Вірус може передаватися через сперму або вагінальну рідину, але дослідники не 100% впевнені в механізмі його передачі. Людина або тварина, яка нещодавно контактувала із зараженими матеріалами, наприклад, одягом або постільною білизною, також буде сприйнятливою до мавпячої віспи.

Як діагностувати та лікувати віспу мавп

Коли ваш лікар діагностує віспу мавп, він або вона бере зразок тканини з відкритої рани/виразки. Після цього зразки відправляються в лабораторію для дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Існує також ймовірність того, що для більш детального дослідження знадобиться зразок крові на наявність вірусу мавпячої віспи або антитіл, які ви виробляєте проти нього.

Зазвичай симптоми мавпячої віспи проявляються протягом двох-чотирьох тижнів. У більшості випадків люди, які перехворіли на мавпячу віспу, одужують без потреби в лікуванні. Якщо вам поставили діагноз, ваш лікар буде спостерігати за вами, намагатиметься полегшити симптоми, запобігти втраті рідини і порекомендує антибіотики, якщо ви піддалися іншій інфекції. Наразі не існує затвердженого лікування від мавпячої віспи. Невідомо, чи допомагають противірусні препарати лікувати віспу. 

Профілактика краще, ніж лікування

У клінічних випробуваннях вакцина проти віспи є багатообіцяючою проти мавпячої віспи, але наразі вона не доступна для використання.

Тримати інфікованих тварин подалі від людей та обмежити передачу вірусу від людини до людини - найважливіші компоненти профілактики. Запобігти поширенню вірусу мавпячої віспи дуже просто:

 • Тримайтеся на відстані від інфікованих тварин (особливо хворих або мертвих).
 • Слід уникати використання зараженої вірусом постільної білизни та інших матеріалів.
 • Переконайтеся, що всі продукти, які містять м'ясо або частини тварин, належним чином приготовані.
 • Рекомендується часте миття рук з дезінфікуючим засобом і водою.
 • Будьте обережні при спілкуванні з людьми, які можуть бути інфіковані.
 • Переконайтеся, що ви є відповідальним статевим партнером, що включає використання засобів захисту та бар'єрних методів.
 • Поверхні, яких часто торкаються, слід очищати та дезінфікувати.
 • Доглядаючи за людиною, інфікованою вірусом, носіть засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) та маску.

Зверніться до лікаря, якщо помітили новий або незрозумілий висип. Будь ласка, не панікуйте і вживайте заходів безпеки. На відміну від віспи, ця хвороба не є небезпечною для життя. Зазвичай вона проходить через кілька тижнів. Тим часом, можливо, ви захочете вжити заходів обережності.

Інфографіка - чудовий спосіб візуальної комунікації науки

Таку хворобу, як мавпяча віспа, було б важче пояснити без інфографіки. Отже, ви бачите, наскільки потужною і водночас простою може бути візуальна комунікація науки.

Такі інфографіки чудово підходять для підвищення обізнаності навіть серед широкої громадськості. Ми в Mind the graph допомагаємо науковій спільноті краще доносити свої ідеї за допомогою інфографіки. Щоб дізнатися більше, відвідайте наш сайт

logo-subscribe

Підпишіться на нашу розсилку

Ексклюзивний високоякісний контент про ефективну візуальну
комунікація в науці.

- Ексклюзивний путівник
- Поради щодо дизайну
- Наукові новини та тенденції
- Підручники та шаблони