Bu yazı, infografikleri kullanarak iletişim kurmak isteyen bilim insanları ve sağlık profesyonelleri için nitelikli bilgi sağlamayı amaçlayan bir dizi eğitim materyalinin parçasıdır. Bilinmesi gerekenler infografikler bilimsel iletişiminiz için neden harika bir araçtır?

Eğer tercih ederseniz pdf kopyası "The Bilimsel infografikler için Nihai Rehber" Mind the Graph tarafından.

Basit bir grafik ile infografik arasındaki fark nedir?
Bilgi tasarımı, bilgiyi görsel bir formatta temsil etme uygulamasıdır. Bilginin görsel temsili; verilerin, süreçlerin, hiyerarşinin, anatominin, kronolojinin ve diğer olguların görselleştirilmesini içerebilir. Basit bir grafik teknik olarak bir bilgi grafiği olsa da, çoğu bilgi grafiği çok yönlüdür ve grafiklere ek olarak açıklamalar veya içgörülü tanımlamalar içerir.

"İnfografik", "bilgi grafiği "nin kısaltmasıdır ve bir hikaye anlatmak için görsel ipuçları ve yapılandırılmış veriler kullanır. Belirli bir miktarda veri içermeleri, belirli bir karmaşıklığa sahip olmaları veya belirli bir analiz düzeyi sunmaları gerekmez. Teorik olarak, ileride bir şantiye olduğunu bildiren bir yol işareti kadar basit veya küresel ekonominin görsel bir analizi kadar karmaşık olabilir. Sonuç olarak bir infografik, bir hikaye anlatmak için verileri ve görsel unsurları kullanır.

Bu yazı dizisi, bilimsel iletişim bağlamında infografik oluşturma sürecinin birçok yönü hakkında size rehberlik edecektir. Bu bilgileri, grafiklerinizi kullanmanın modern bir yolu ya da çok az kişinin okuduğu bilimsel bir makalenin kısıtlı zemininden, biliminizin çiçek açmasını sağlayacak süper çekici bir iletişime sıçramanızı sağlayacak devrim niteliğinde bir araç olarak yorumlayabilirsiniz.

01a

Konsept | Organizasyon | Sanat Eseri - Bu 3 adıma dikkat edin
 

Temel Bilgiler

Eğer bir infografik oluşturmayı düşünüyorsanız, sanırım zaten bazı İçerik iletişim kurmak için. Muhtemelen araştırmanızın sonucu ve bir yardımcı programBu da bir konferans konuşmasının, poster oturumunun dinleyicilerini veya makalenizin okuyucularını etkilemektir. Doğru mu?

Güzel. O zaman şimdi bir infografiğe ihtiyacınız var. Temel bilgilerle başlayın. İyi bir infografik 3 basit ilkeye dayanır: konsept, organizasyon ve sanat eseri. Bu ilkelere sıkı sıkıya bağlı kalırsanız, büyük olasılıkla hedef kitlenizi etkileyecek çekici bir bilgi tasarımı elde edersiniz.infografikBu 3 ilke, bir infografik oluştururken dikkat etmeniz gereken temel unsurlardır. Her birini oluşturma sürecindeki bir "adım" gibi düşünmenizi öneririz. Yani:

  1. "fikre" çok dikkat edin, ne anlatmak istediğinizi, eve götürülecek mesajın ne olduğunu önceden bilin.
  2. Daha sonra bunu görsel olarak düzenlemek için biraz zaman ayırın.
  3. Son olarak, figürleri aramalı ve sanat eseri stillerini önemsemelisiniz.

 

01b

Bilim insanları için ilginç ve faydalı infografik formları yukarıda gösterilmiştir. Bazı popüler kuruluşları kolayca tespit edebilirsiniz ve muhtemelen en azından "yerelleştirme", "zaman çizelgesi" ve "organogram "ı zaten kullanmışsınızdır. Siz kullanmadınız mı?

Bu serinin sonraki yazılarında bunların nasıl üretileceğini göreceğiz. Sanat eseri stili normalde izleyiciyi etkileyen şeydir, tıpkı şu örneklerde olduğu gibi ödüllü basin i̇nfografi̇kleri̇ örnekleri̇Ama bize inanın, bu sadece işin sonu.

01c

İçinde Mind the Graph'den takas edilebilir. 5 farklı sanat eseri stili Basit bir fare tıklamasıyla. Yazı tipleri ve renkler de stilin bir parçasıdır, bu infografiğin "dilidir". Öğeler iyi bir şekilde bir araya gelmeli ve ahenkli bir nihai görüntü oluşturmalıdır. Bu yüzden Google Görselleriniz normalde iyi çalışmaz... cappicci? Hazırsanız, atlayın platforma ve harmonik illüstrasyonlar ve infografik öğelerle harika bilimsel infografikler oluşturmaya başlayın.

Kılavuzda gezinin:

Bölüm 1 - İyi bir infografik nasıl olur?

  1. İnfografik konsepti
  2. İnfografik organizasyonu
  3. Sanat eseri stilleri

 

Eğer tercih ederseniz pdf kopyası "The Bilimsel infografikler için Nihai Rehber" Mind the Graph tarafından.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar