Natura jest pełna hipnotyzujących wzorów. Wzory te stanowią wyzwanie dla naukowców, którzy zastanawiają się, w jaki sposób ewolucja mogła osiągnąć tak specyficzne i złożone procesy. Nic więc dziwnego, że wielu ludzi zainwestowało swoje życie w zrozumienie wzorców i znajdowanie "zbiegów okoliczności" w dzikim świecie.

Jedną z takich osób jest Rafael Araujo. Ilustrator i architekt z Wenezueli, Rafael poświęcił 40 lat swojego życia na ręczne rysowanie wzorów natury. Jego narzędzia to ołówek, kompas, linijka i kątomierz.

wzory świata

Rysunki Rafaela opierają się na jednym wzorze: PHI. Po zapoznaniu się ze Złotym Współczynnikiem, Rafael mógł zobaczyć jego geometryczną formułę pojawiającą się w wielu różnych aspektach natury, tworząc piękne projekty. Współczynnik Golden Ratio równy 1,618 stał się esencją jego pracy, a także jego tożsamości jako artysty. Celem życiowym Rafaela jest inspirowanie ludzi i szerzenie miłości do naszego naturalnego środowiska.

 

 

 

Praca Rafaela ukazuje coś magicznego w zewnętrznych cechach i zachowaniach wielu rodzajów organizmów.

Jednak nie wszystkie wzorce w przyrodzie opierają się na liczbach, proporcjach. Zamiast tego niektóre z nich opierają się na wielu liczbach, na wielu różnych kombinacjach. Jeśli porównujemy organizmy w poszukiwaniu wspólnych śladów, szukamy wzorców pozostawionych przez ewolucję. Szybkie spojrzenie na drzewo życia gatunków może ujawnić ewolucyjne "zbiegi okoliczności", które łączą przeszłość naszej planety z założeniami na przyszłość.wzoryMyśląc o naszej planecie, żywe istoty nie są jedynymi, które podlegają wzorcom. Oceany są bardzo podatne na prądy powietrzne i ziemskie pole magnetyczne. Prądy oceaniczne łączą w sobie kilka wzorców, które mogą wpływać na systemy ekologiczne, a także na klimat naszej planety.

 

W nauce nieustannie poszukujemy wzorców, które wyjaśnić każdy aspekt naszej planety. Czasami jednak powinniśmy zrobić krok w tył i po prostu podziwiać, jak piękny i magiczny jest świat wokół nas.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony