Doğa büyüleyici desenlerle doludur. Bu örüntüler bilim insanlarını, evrimin bu kadar özel ve karmaşık süreçlere nasıl ulaşmış olabileceği konusunda düşünmeye zorlamaktadır. Bu nedenle, pek çok insanın hayatlarını evrime adamış olması şaşırtıcı değildir. örüntüleri anlamak ve vahşi dünyada "tesadüfler" bulmak.

Bu kişilerden biri de Rafael Araujo. Venezuela'da illüstratör ve mimar olan Rafael, hayatının 40 yılını elle doğa desenleri çizmeye adamış. Aletleri bir kurşun kalem, bir pusula, bir cetvel ve bir açıölçer.

dünya desenleri̇

Rafael'in çizimleri tek bir modele dayanıyor: PHI. Altın Oran'ı öğrendikten sonra Rafael, bu geometrik formülün doğanın birçok farklı yüzünde ortaya çıktığını ve güzel tasarımlar yarattığını gördü. Altın Oran oranı eşittir 1.618, çalışmalarının özü ve bir sanatçı olarak kimliği haline geldi. Rafael'in hayattaki amacı insanlara ilham vermek ve doğal çevremize olan sevgisini yaymaktır.

 

 

 

Rafael'in çalışması, birçok organizma türünün dış özellikleri ve davranışları hakkında büyülü bir şey ortaya koyuyor.

Ancak, doğadaki tüm örüntüler bir sayıya, bir orana uymaz. Bunun yerine, bazıları birçok sayıya, birçok farklı kombinasyona dayanır. Ortak izler arayan organizmaları karşılaştırdığımızda, evrimin geride bıraktığı kalıpları ararız. Türlerin yaşam ağacına hızlı bir bakış, gezegenimizin geçmişini geleceğe yönelik varsayımlarla birleştiren evrimsel "tesadüfleri" ortaya çıkarabilir.desenleriGezegenimizi düşündüğümüzde, örüntülere maruz kalanlar sadece canlılar değildir. Okyanuslar, hava akımlarına ve Dünya'nın manyetik alanına karşı oldukça hassastır. Okyanus akıntıları, gezegenimizin ikliminin yanı sıra ekolojik sistemleri de etkileme kapasitesine sahip çeşitli örüntüleri bir araya getirir.

 

Bilimde, durmaksızın şu kalıpları arıyoruz gezegenimizin her yönünü açıklamak. Ancak bazen bir adım geri çekilmeli ve etrafımızdaki dünyanın ne kadar güzel ve büyülü olduğuna hayran olmalıyız.

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar