Příroda je plná fascinujících vzorů. Tyto vzory jsou pro vědce výzvou k zamyšlení, jak mohla evoluce dospět k tak specifickým a složitým procesům. Není tedy divu, že mnoho lidí investovalo své životy do pochopení zákonitostí a hledání "náhod" v divokém světě..

Jedním z nich je Rafael Araujo. Ilustrátor a venezuelský architekt Rafael zasvětil 40 let svého života ručnímu kreslení přírodních vzorů. Jeho nástroji jsou tužka, kružítko, pravítko a úhloměr.

světové vzory

Rafaelovy kresby jsou založeny na jednom vzoru: PHI. Poté, co se Rafael dozvěděl o zlatém řezu, viděl, že se jeho geometrický vzorec objevuje v mnoha různých částech přírody a vytváří nádherné vzory. Poměr zlatého řezu rovný 1,618 se stal podstatou jeho díla i jeho umělecké identity. Rafaelovým životním cílem je inspirovat lidi a šířit lásku k naší přírodě.

 

 

 

Rafaelova práce přináší něco kouzelného o vnějších rysech a chování mnoha typů organismů.

Ne všechny zákonitosti v přírodě se však řídí číslem, poměrem. Některé z nich jsou naopak založeny na mnoha číslech, na mnoha různých kombinacích. Pokud porovnáváme organismy a hledáme společné stopy, hledáme vzory, které po sobě evoluce zanechala. Letmý pohled na druhový strom života může odhalit evoluční "náhody", které spojují minulost naší planety s předpoklady pro budoucnost.vzoryKdyž se zamyslíme nad naší planetou, živé bytosti nejsou jediné, které podléhají zákonitostem. Oceány jsou velmi citlivé na vzdušné proudy a magnetické pole Země. Oceánské proudy kombinují několik zákonitostí, které mají schopnost ovlivňovat ekologické systémy i klima naší planety.

 

Ve vědě neúnavně hledáme vzory, které vysvětlit každý aspekt naší planety. Někdy bychom však měli udělat krok zpět a obdivovat, jak je svět kolem nás krásný a kouzelný.

logo-odběr

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Exkluzivní vysoce kvalitní obsah o efektivním vizuálním
komunikace ve vědě.

- Exkluzivní průvodce
- Tipy pro návrh
- Vědecké novinky a trendy
- Výukové programy a šablony