Pisanie czasopism, artykułów i badań jest regularnym i wymaganym obowiązkiem w społecznościach akademickich i naukowych. Jednak znalezienie tematu badawczego, którym jesteś entuzjastycznie nastawiony i skuteczne przeprowadzenie go zgodnie ze wszystkimi kryteriami, może być trudne. 

Mentoring może przynieść wiele korzyści zarówno mentorom, jak i podopiecznym. Stworzenie tego partnerstwa może pomóc obojgu w odkrywaniu nowych rzeczy, poszerzaniu sieci kontaktów i rozwijaniu się jako profesjonaliści. Znalezienie mentora badawczego zwiększy wartość twoich badań i może być najbardziej zasobnym narzędziem, które możesz wykorzystać, aby pomóc ci osiągnąć cele swoich badań. 

Należy jednak pamiętać, że identyfikacja kompetentnego i wykwalifikowanego mentora jest krytycznym procesem, który należy skrupulatnie przeprowadzić. Niniejszy artykuł ma na celu pomóc w znalezieniu mentora, który spełnia wymagania, więc należy rozważyć następujące kwestie ważne cechy mentora szukać.

Czym zajmuje się mentor?

Zanim przejdziemy do ważne cechy mentoraWażne jest, aby określić oczekiwania dotyczące tego, czym jest i co robi mentor.

Mentor jest definiowany jako osoba bezpośrednio odpowiedzialna za rozwój zawodowy praktykanta. Rozwój zawodowy musi obejmować zarówno wyraźne badania naukowe, takie jak wykorzystanie instrumentów, formatowanie, metodologia i materiały, jak również ukryty rozwój standardów naukowych, takich jak pytania badawcze, zagadnienia, dane, dyskusja itp.

Oprócz wspierania samych badań, obowiązkiem mentora jest:

 • Analizowanie postępów i wyników badań podopiecznego oraz przekazywanie konstruktywnych uwag.
 • Mentorzy mogą również przekazywać informacje zwrotne i komentarze, które mogą pomóc danej osobie w wyjaśnieniu kolejnych kroków w określonym scenariuszu lub ścieżce zawodowej.
 • Mentorzy udzielają bezpośrednich rekomendacji. Mogą rekomendować priorytety rozwoju zawodowego, pomagać podopiecznym w ustalaniu celów i lokalizowaniu zasobów. 
 • Mentor może przedstawić osoby, które mogą przynieść korzyści w karierze podopiecznego, a także zaproponować wydarzenia, które narażą podopiecznego na istotne kontakty.
 • Mentor musi zmotywować podopiecznego do napisania pracy badawczej, która będzie zawierała prawidłowe wyniki badań i przesłania ich do publikacji w recenzowanych czasopismach.
 • Mentor musi być w stanie otwarcie komunikować się z podopiecznym, aby wcześnie stawić czoła wyzwaniom i przeszkodom w rozwoju oraz współpracować z podopiecznym nad wdrażaniem rozwiązań wcześniej niż później.

Jakie są najbardziej ważne cechy mentora i dlaczego?

Silna relacja mentee-mentor wymaga znacznego wysiłku, poświęcenia i działania po obu stronach. Rozważ następujące kryteria, aby zagwarantować skuteczność i długoterminową wartość mentoringu.

 • Potrafi przekazywać pomocne informacje zwrotne: Twój mentor musi być w stanie zapewnić Ci bezpośrednią i szczerą informację zwrotną, aby pomóc Ci się rozwijać i uczyć się na swoich sukcesach i porażkach.
 • Elastyczność: Mentor powinien dysponować odpowiednim czasem i elastycznością, aby doradzać ci w trakcie badań lub kariery.
 • Doceniaj różnorodność perspektyw: Mentor, który ceni różne perspektywy, będzie agregował twoją pracę bez narzucania ci standardów.
 • Wiedza: Jest to prawdopodobnie najważniejsza cecha mentora; ważne jest, aby wybrać mentora, który ma wiedzę w danej dziedzinie nauki i z którym można wymieniać się informacjami. 
 • Refleksyjne słuchanie i empatia: Kompetentny mentor wysłucha twoich pomysłów i będzie wyrozumiały, gdy wyjaśnisz, czego potrzebujesz. Zamiast instruować cię, co masz robić, powinien cię o to zapytać. 
 • Potrafi nawiązywać kontakty i lokalizować zasoby: Mentor musi być w stanie poszerzyć sieć kontaktów zawodowych swojego podopiecznego. Kiedy podopieczny ustala cele zawodowe, mentor może przedstawić mu potencjalne możliwości lub osoby, które mogą mu pomóc. Powiązania te mogą być korzystne dla rozwoju kariery.
 • Wytyczne dotyczące ustawień: Mentor powinien być w stanie pomóc podopiecznym w rozwijaniu oczekiwań zawodowych. Zasady te mogą pomóc podopiecznemu w wypracowaniu odpowiednich nawyków pracy, które pozwolą mu skupić się i skutecznie wykonać to, co należy zrobić. 

Interakcja z mentorem podczas badań

Teraz, gdy już wiesz, czego szukać u mentora, nadszedł czas, aby zapoznać się z kilkoma wskazówkami dotyczącymi kontaktu z mentorem i nawiązania profesjonalnej współpracy:

 • Ponieważ ten typ osoby jest prawdopodobnie zajęty ze względu na swój poziom zawodowy, niech Twój e-mail będzie zwięzły i na temat.
 • Użycie formalnego tytułu mentora (np. profesor lub dr).
 • Wyjaśnij, czy chcesz prowadzić badania, wyjaśnij swoje cele, mając go jako mentora w swoich badaniach i jakie są Twoje oczekiwania. 
 • Odnieś się do obszarów pracy mentora, w które jesteś zaangażowany i krótko wyjaśnij dlaczego.
 • Podkreśl, co masz do zaoferowania: co odróżnia Cię od innych kandydatów (np. wcześniejsze doświadczenie, umiejętności i wiedza).
 • Wykaż się pasją do nauki prowadzenia badań.
 • Jeśli mentor nie jest w stanie zaakceptować podopiecznego-naukowca, poproś kolegę, z którym możesz się skontaktować. 
 • Dołącz swoje CV, kwalifikacje akademickie i dane kontaktowe.
 • Jeśli kontaktujesz się z wieloma potencjalnymi mentorami, każdy e-mail powinien być krótki, spersonalizowany i atrakcyjny.

Kreator infografik online dla nauki

Jako naukowiec powinieneś zdawać sobie sprawę, że infografiki mogą pomóc Ci dotrzeć i zafascynować odpowiednich odbiorców Twojej pracy lub badań. Mind The Graph stworzyła wyjątkowe narzędzie, aby Ci pomóc. Skorzystaj z ponad 200 szablonów lub skorzystaj z naszych ilustracji na żądanie; jeśli nie znajdziesz dokładnie tego, czego szukasz, zaprojektujemy to dla Ciebie!

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony