Dergi, makale ve araştırma yazmak, akademik ve bilimsel topluluklarda düzenli ve gerekli bir görevdir. Ancak, hevesli olduğunuz bir araştırma konusu bulmak ve bunu tüm kriterlere göre etkili bir şekilde yürütmek zor olabilir. 

Mentorluk hem mentorlara hem de mentilere çeşitli avantajlar sağlayabilir. Bu ortaklığı oluşturmak, her ikinizin de yeni şeyler keşfetmenize, ağlarınızı genişletmenize ve profesyonel olarak ilerlemenize yardımcı olabilir. Bir araştırma mentoru bulmak, araştırmanızın değerini artıracak ve araştırmanızın amaçlarına ulaşmanıza yardımcı olmak için kullanabileceğiniz en becerikli araç olabilir. 

Ancak, yetkin ve nitelikli bir mentor belirlemenin titizlikle tamamlanması gereken kritik bir süreç olduğunu unutmayın. Bu makale, gereksinimleri karşılayan bir mentor bulmanızda size yardımcı olmayı amaçlamaktadır. bi̇r mentorun önemli̇ ni̇teli̇kleri̇ aramak için.

Bir mentor ne yapar?

Biz girmeden önce bi̇r mentorun önemli̇ ni̇teli̇kleri̇Bir mentorun ne olduğu ve ne yaptığı konusunda beklentileri belirlemek hayati önem taşır.

Mentor, bir araştırma stajyerinin mesleki gelişiminden doğrudan sorumlu olan kişi olarak tanımlanır. Mesleki gelişim, hem araç kullanımı, biçimlendirme, metodoloji ve materyaller gibi açık bilimsel araştırmaları hem de araştırma soruları, konular, veriler, tartışma vb. gibi örtük bilimsel standartların geliştirilmesini içermelidir.

Araştırmanın kendisini desteklemenin yanı sıra, aşağıdaki hususlar da mentorun sorumluluğundadır:

 • Mentinin araştırma ilerlemesini ve performansını analiz edin ve yapıcı girdiler verin.
 • Mentorlar ayrıca, bir kişinin belirli bir senaryoda veya profesyonel yolda bir sonraki adımlarını netleştirmesine yardımcı olabilecek geri bildirim ve yorumlar sağlayabilir.
 • Mentorlar doğrudan tavsiyelerde bulunurlar. Profesyonel gelişim öncelikleri önerebilir, hedef belirleme ve kaynak bulma konusunda mentilere yardımcı olabilirler. 
 • Bir mentor, mentinin kariyerine fayda sağlayabilecek kişilerle tanıştırabilir ve mentiyi önemli bağlantılarla buluşturacak etkinlikler önerebilir.
 • Mentor, mentiyi bulguları düzgün bir şekilde raporlayan bir araştırma makalesi yazması ve bunları yayınlanmak üzere hakemli dergilere göndermesi için motive etmelidir.
 • Bir mentor, gelişimin önündeki zorlukları ve engelleri erkenden ele almak ve çözümleri sürecin ilerleyen aşamalarında değil, daha erken bir zamanda uygulamak için mentiyle işbirliği yapmak amacıyla mentiyle açık bir şekilde iletişim kurabilmelidir.

En çok ne bi̇r mentorun önemli̇ ni̇teli̇kleri̇ ve neden?

Güçlü bir mentee-mentor ilişkisi, her iki tarafın da önemli miktarda çaba, özveri ve takip göstermesini gerektirir. Mentorluğun etkinliğini ve uzun vadeli değerini garanti altına almak için aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurun.

 • Yararlı geri bildirim sağlama yeteneğine sahiptir: mentorunuz, büyümenize ve başarılarınızdan ve başarısızlıklarınızdan ders çıkarmanıza yardımcı olmak için size doğrudan ve dürüst geri bildirim sağlayabilmelidir.
 • Esneklik: Bir mentor, araştırmanız veya kariyeriniz boyunca size danışmanlık yapmak için yeterli zamana ve esnekliğe sahip olmalıdır.
 • Bakış açılarının çeşitliliğine değer verin: Çoklu bakış açılarına değer veren bir mentor, size standartlar dayatmadan çalışmalarınızı bir araya getirecektir.
 • Bilgili: Bu, bir mentorun belki de en önemli özelliğidir; çalışma alanınızda bilgili ve bilgi alışverişinde bulunabileceğiniz bir mentor seçmek çok önemlidir. 
 • Yansıtıcı dinleme ve empati: Yetkin bir mentor fikirlerinizi dinleyecek ve neye ihtiyacınız olduğunu açıklarken anlayışlı olacaktır. Size ne yapmanız gerektiğini söylemek yerine, bu konuda bilgi almalıdırlar. 
 • Ağ kurma ve kaynak bulma yeteneğine sahiptir: Bir mentor, mentisinin profesyonel ağını genişletme yeteneğine sahip olmalıdır. Menti profesyonel hedefler belirlediğinde, mentor onu olası olanaklarla veya ona yardımcı olabilecek kişilerle tanıştırabilir. Bu bağlar kariyer gelişimi için faydalı olabilir.
 • Yönergeleri belirleyin: Bir mentor, mentilere profesyonel beklentiler geliştirmelerinde yardımcı olabilmelidir. Bu ilkeler, danıĢanın odaklanmasını ve yapılması gerekenleri baĢarıyla yapmasını sağlayacak uygun çalıĢma alıĢkanlıklarını geliĢtirmesine yardımcı olabilir. 

Araştırma için bir mentor ile etkileşim

Artık bir mentorda ne aramanız gerektiğini bildiğinize göre, mentorla iletişime geçmek ve profesyonel bir anlaşma yapmak için birkaç ipucuna göz atmanın zamanı geldi:

 • Bu tür kişilerin profesyonel seviyeleri nedeniyle meşgul olmaları muhtemel olduğundan, e-postanızı kısa ve öz tutun.
 • Mentorun resmi unvanının kullanılması (örn. Profesör veya Dr.).
 • Araştırma yapmak isteyip istemediğinizi açıkça belirtin, onları araştırmanız için bir mentor olarak alarak hedeflerinizi ve beklentilerinizin neler olduğunu açıklayın. 
 • Mentorun çalışma alanlarından hangileriyle ilgilendiğinizi belirtin ve nedenini kısaca açıklayın.
 • Sunduklarınızı vurgulayın: sizi diğer adaylardan ayıran özellikler (örneğin önceki deneyim, beceri ve bilgi).
 • Araştırmanın nasıl yapılacağını öğrenmek için tutku gösterin.
 • Mentor bir araştırmacı mentiyi kabul edemiyorsa, bağlantı kurabileceğiniz bir meslektaşınızı talep edin. 
 • Özgeçmişinizi, akademik niteliklerinizi ve iletişim bilgilerinizi ekleyin.
 • Çok sayıda potansiyel mentora ulaşıyorsanız, her e-postayı kısa, kişiselleştirilmiş ve çekici tutun.

Bilim için Online İnfografik Oluşturucu tasarımı

Bir bilim insanı olarak, infografiklerin çalışmanız veya araştırmanız için doğru kitleye ulaşmanıza ve onları büyülemenize yardımcı olabileceğinin farkında olmalısınız. Grafiğe Dikkat Edin size yardımcı olmak için olağanüstü bir araç yarattı. 200'den fazla şablondan yararlanın veya isteğe bağlı illüstrasyonlarımızı kullanmaktan çekinmeyin; tam olarak aradığınızı bulamazsanız, sizin için tasarlayacağız!

logo-abone ol

Haber bültenimize abone olun

Etkili görseller hakkında özel yüksek kaliteli içerik
bilimde iletişim.

- Özel Rehber
- Tasarım ipuçları
- Bilimsel haberler ve trendler
- Öğreticiler ve şablonlar