Naukowcy uważają, że ciało badania papier jest najbardziej przerażającą rzeczą, jaką muszą wykonać. Chociaż nie jest to całkowicie błędne, nie jest to również dokładne; wybór Jak zatytułować artykuł naukowy? może być nawet trudniejsze niż prowadzenie badań.

Tytuł jest bez wątpienia tym elementem pracy badawczej, który jest czytany najczęściej i zazwyczaj jest czytany jako pierwszy, dlatego musisz włożyć serce i duszę w znalezienie idealnego tytułu, który sprawi, że Twoje badania będą się wyróżniać i staną się bardziej atrakcyjne dla właściwych odbiorców.

Znaczenie tytułów w artykułach naukowych

Tytuł artykułu jest często pierwszą rzeczą, jaką ludzie widzą na temat Twojej pracy. W związku z tym należy wybrać tytuł, który przyciągnie uwagę odbiorców, prawidłowo wyjaśni treść artykułu i zachęci ich do dalszej lektury. 

Aktywny naukowiec Przeglądając listę nowych prac badawczych, mało prawdopodobne jest, aby wyjść poza tytuł, aby uzyskać cały tekst większości z nich. Tytuł reprezentuje najważniejsze przesłanie badania dla zdecydowanej większości czytelników. Dlatego tytuły muszą być krótkie, precyzyjne i obiektywne w prezentacji wyników. Kiedy ludzie decydują się na przeczytanie całej treści artykułu, zwykle dzieje się tak dlatego, że tytuł przykuł ich uwagę.

Charakterystyka skutecznego tytułu badania

Zanim przejdziemy do tego, jak i Jak zatytułować artykuł naukowy?Kluczowe jest zrozumienie, że pewne kryteria muszą być spełnione, aby uzyskać skuteczny tytuł. 

Stworzenie dobrego tytułu artykułu wymaga upewnienia się, że spełnia on następujące cele:

 • Powinien on zapowiadać treść artykułu badawczego. 
 • Czytelnik powinien uznać ją za wciągającą. 
 • Zachowaj spójność z tonem tekstu. 
 • Uwzględnij istotne słowa kluczowe, które pomogą znaleźć ją podczas wyszukiwania słów kluczowych.

Kroki, jak wybrać tytuł

To Mind The Graph W artykule podzieliliśmy proces pisania tytułu na 5 prostych kroków, aby uczynić go tak łatwym, jak to tylko możliwe.

Krok 1 - Odpowiadanie na zapytania

Upewnij się, że w tytule odnosisz się do kilku kluczowych pytań dotyczących pracy badawczej. Jaki jest cel twojego artykułu i co on osiąga? Postaraj się odpowiedzieć na te pytania tak zwięźle, jak to tylko możliwe.

 • Jaki jest główny temat mojego artykułu?
 • Jaka metoda jest stosowana?
 • Na czym lub na kim koncentrowały się moje badania?
 • Jakie były moje wnioski?

Krok 2 - Wybór słów kluczowych

Wybierz ważne słowa kluczowe i zdania z odpowiedzi uzyskanych w poprzednim kroku. Bardzo ważne jest, aby zidentyfikować najistotniejsze słowa kluczowe lub frazy dotyczące przedmiotu badań, które docelowi odbiorcy mogą bez trudu znaleźć.

Krok 3 - Utwórz zdanie

Użyj słów kluczowych, które odkryłeś, aby stworzyć odpowiednie zdanie, które mówi wszystko, co musisz powiedzieć o swoich badaniach. Zdanie to najprawdopodobniej będzie zbyt długie i będzie wymagało dopracowania. 

Krok 4 - Praca nad tytułem

Na podstawie utworzonego zdania utwórz roboczy tytuł swojego artykułu badawczego. Usuń wszystkie elementy, które tworzą całe zdanie, ale zachowaj wszystko, co jest związane z tematem. Zmień niektóre słowa, aby uzyskać odpowiednią składnię i przepisz je, aby były krótsze i bardziej naturalne.

Krok 5 - Usuń nadmiar 

Usuń niepotrzebne terminy i zwroty z tytułu badania. Temat i cele badania są natychmiast widoczne w tym końcowym stanie tytułu. Warto zauważyć, że najważniejsze słowa pojawiają się na początku i na końcu tytułu. Podsumowując, w tym miejscu powinno znaleźć się zdanie składające się z 10 do 15 słów. 

Błędy, których należy unikać przy wyborze tytułu

Teraz, gdy już wiesz jak i Jak zatytułować artykuł naukowy?Nadszedł czas, aby nauczyć się unikać niektórych typowych błędów.

 • Unikaj skracania słów.
 • Nie uwzględniaj terminów takich jak "badanie", "analiza" lub innych tego typu.
 • Wykrzyknik nie powinien być używany. Z drugiej strony tytuł może mieć formę pytania.
 • Unikaj szerokich tytułów. 
 • W tytule nie należy używać słów wypełniających. Postępuj zgodnie z pięcioma krokami, aby wyeliminować jak najwięcej zbędnych słów.
 • Tytuł nie jest zgodny z wytycznymi czasopisma. Jeśli chcesz opublikować swoje badania, upewnij się, że tytuł spełnia wszystkie wymagania czasopisma.

Przyciągnij uwagę czytelników skutecznymi streszczeniami graficznymi

Oprócz tytułu, zawsze możesz dołączyć przyciągające wzrok elementy graficzne, aby przyciągnąć uwagę docelowych odbiorców. 

Artykuły badawcze zawierające Graficzny Abstrakty mają 15 razy wyższą cytowalność niż te, które tego nie zrobiły, zgodnie z CACTUS analiza artykułów opublikowanych w American Academy of Neurology. Dowiedz się więcej o Mind The Graph narzędzie, aby zmaksymalizować wpływ badania na naukowy społeczność.

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony