Sisteminė apžvalga ir metaanalizė yra dvi svarbios priemonės, skirtos turimiems įrodymams apie tyrimo klausimą apibendrinti ir apibendrinti. Abu metodai reikalauja griežto ir skaidraus proceso, o jų rezultatai turėtų būti pateikiami aiškiai ir išsamiai.

Jei nežinote, kuo skiriasi sisteminė apžvalga ir metaanalizė, šiame straipsnyje paaiškinsime, kas tai yra, ir padėsime suprasti, kaip jas parengti ir kaip jas galima naudoti atliekant mokslinius tyrimus. 

Vaizdas iš medicalnewstoday.com

Kas yra sisteminė apžvalga?

Sisteminė apžvalga - tai išsamus ir skaidrus turimų konkrečių tyrimų įrodymų įvertinimas, atliekamas taikant griežtą ir iš anksto nustatytą procesą, kuriuo siekiama nustatyti, atrinkti ir kritiškai įvertinti atitinkamus tyrimus. Sisteminės apžvalgos tikslas - apibendrinti dabartines žinias tam tikra tema ir nustatyti esamos literatūros spragas.

Šis procesas paprastai apima išsamią paiešką keliose duomenų bazėse, kuriose yra paskelbtų ir nepaskelbtų tyrimų, aiškų ir iš anksto nustatytą atrankos kriterijų ir kritinį įtrauktų tyrimų kokybės vertinimą. Rezultatas - esamų įrodymų sintezė, kuria remiantis priimami pagrįsti sprendimai arba atliekami tolesni tyrimai.

Vaizdas iš pubrica.com

Kas yra metaanalizė?

Metaanalizė - tai statistinis metodas, kurį taikant sujungiami kelių tyrimų rezultatai, kad būtų gautas vienas įvertis. Metaanalizės dažnai atliekamos atlikus sisteminę apžvalgą, nes joms atlikti reikia pakankamo skaičiaus panašaus plano ir panašių rezultatų tyrimų. Pagrindinis metaanalizės privalumas yra tas, kad sujungus kelių tyrimų informaciją padidėja išvadų tikslumas ir galia.

Atliekant metaanalizę atskirų tyrimų poveikio dydžiai sujungiami taikant svertinį vidurkį, atsižvelgiant į imties dydį ir poveikio įverčio tikslumą. Kelių tyrimų rezultatų sujungimas gali padėti išspręsti tokias problemas, kaip mažas imties dydis ir statistinės galios trūkumas atskiruose tyrimuose, taip pat gali suteikti išsamesnę konkrečios temos tyrimų apžvalgą.

Svarbu pažymėti, kad ne visose sisteminėse apžvalgose atliekama metaanalizė. Sprendimas įtraukti metaanalizę priklauso nuo tyrimų heterogeniškumo, duomenų prieinamumo ir metodų tinkamumo rezultatams sujungti.

Kaip parengti sisteminę apžvalgą ir metaanalizę?

Toliau pateiksime išsamias instrukcijas, kaip parengti sisteminę apžvalgą ir metaanalizę. Nesvarbu, ar esate tyrėjas, studentas, ar gydytojas, šie žingsniai padės jums įgyti metodams atlikti reikalingų priemonių ir žinių.

Ruošiant sisteminę apžvalgą, reikia atlikti šiuos veiksmus:

  • Apibrėžkite savo tyrimo klausimą: Aiškiai apibrėžkite problemą, kurią norite ištirti, ir įsitikinkite, kad ji yra konkreti ir svarbi.
  • Atlikite išsamią literatūros paiešką: Naudokitės įvairiomis duomenų bazėmis ir paieškos sistemomis, kad nustatytumėte visus susijusius tyrimus.
  • Atlikite tyrimų tinkamumo atranką: Peržiūrėkite santraukas ir viso teksto straipsnius, kad nustatytumėte, ar jie atitinka sisteminės apžvalgos įtraukimo kriterijus.
  • Ištraukti ir apibendrinti duomenis: Surinkite svarbią informaciją iš kiekvieno tinkamo tyrimo, pavyzdžiui, tyrimo planą, imties dydį, intervencijas, rezultatus ir rezultatus.
  • Įvertinkite įrodymų kokybę: Įvertinkite įrodymų kokybę pagal iš anksto nustatytus kriterijus, pavyzdžiui, šališkumo riziką, ir apibendrinkite rezultatus lentelėje arba paveikslėlyje.

Norint parengti metaanalizę, reikia atlikti šiuos veiksmus:

  • Nustatykite tyrimo klausimą: Pradėkite nuo tyrimo klausimo ar hipotezės, į kurią norite atsakyti atlikdami metaanalizę, apibrėžimo.
  • Literatūros paieška: Atlikite išsamią literatūros paiešką, kad surastumėte visus susijusius tyrimus, kuriuose nagrinėjamas jūsų tyrimo klausimas. Naudokitės keliomis duomenų bazėmis ir paieškos sistemomis ir įsitikinkite, kad įtraukėte ir paskelbtus, ir nepaskelbtus tyrimus.
  • Tyrimų atranka: Įvertinkite, ar kiekvienas tyrimas gali būti įtrauktas į metaanalizę pagal konkrečius kriterijus, pavyzdžiui, imties dydį, tyrimo struktūrą ir rezultatus.
  • Duomenų išgavimas: Surinkite duomenis iš tinkamų tyrimų, įskaitant poveikio dydžius, imčių dydžius ir kitą svarbią informaciją. Šią informaciją reikėtų užrašyti standartizuotu būdu, kad ją būtų galima naudoti atliekant metaanalizę.
  • Statistinė analizė: Naudokite tinkamus statistinius metodus, kad sujungtumėte pasirinktų tyrimų duomenis ir apskaičiuotumėte bendrą efekto dydį bei kintamumo rodiklius.

Išlaisvinkite infografikos galią su Mind the Graph

Mind the Graph yra platforma, padedanti mokslininkams vizualiai pateikti savo tyrimų rezultatus. Ji leidžia lengvai kurti aukštos kokybės grafiką ir pristatymus. Nesvarbu, ar tai būtų išsamios infografikos, ar patrauklios prezentacijos, Mind the Graph įgalina mokslininkus veiksmingai pranešti apie savo darbą.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai