Dvidešimt pirmajame amžiuje socialinė žiniasklaida pakeitė žmonių bendravimo ir keitimosi informacija būdus. Ji tapo stipria ryšio priemone iš viso pasaulio, taip pat padarė didelę įtaką tam, kaip atliekami moksliniai tyrimai, kaip jais keičiamasi ir kaip apie juos pranešama visuomenei. 

Šiame straipsnyje bus nagrinėjama mokslo ir socialinės žiniasklaidos svarba, taip pat jos naudojimo galimybės ir iššūkiai moksliniams tyrimams ir komunikacijai. 

Kaip susiję mokslas ir socialinė žiniasklaida?

Socialinė žiniasklaida tapo vis svarbesnė mokslo srityje, nes ji turi keletą privalumų tyrėjams ir mokslo bendruomenei.

Vienas iš pagrindinių socialinės žiniasklaidos privalumų yra tai, kad ji leidžia mokslininkams bendrauti tarpusavyje, kurti profesinius tinklus ir dalytis savo atradimais. Mokslininkai gali naudoti socialinę žiniasklaidą, kad praneštų apie savo tyrimų rezultatus, ir taip padėti padidinti mokslinių tyrimų žinomumą ir poveikį, pasiekdami platesnę auditoriją už bendruomenės ribų.

Socialinė žiniasklaida taip pat gali palengvinti keitimąsi duomenimis ir ištekliais, o tai gali padėti veiksmingiau vykdyti mokslinius tyrimus ir bendradarbiauti, taigi pagreitinti mokslinius atradimus ir sumažinti pastangų dubliavimą. 

Be to, socialinė žiniasklaida gali būti panaudota siekiant įtraukti kitų sričių mokslininkus, kurie kitu atveju neturėtų galimybės dirbti. Taip gali atsirasti naujų mokslinių tyrimų idėjų ir temų, taip pat daugiadisciplininis požiūris į mokslo uždavinius. 

Galiausiai, socialinė žiniasklaida gali padėti įtraukti visuomenę į mokslą ir plėtoti mokslinį supratimą, taip didinant visuomenės pasitikėjimą ir paramą moksliniams tyrimams.

Socialinės žiniasklaidos naudojimo svarba informuojant apie mokslinius atradimus

Socialinė žiniasklaida gali padidinti mokslinių tyrimų poveikį ir paskatinti mokslinį suprantamumą, nes ji padeda bendrauti su didesne auditorija, gauti grįžtamąjį ryšį realiuoju laiku ir pagerinti visuomenės informuotumą apie mokslą. Yra buvę keletas atvejų, kai socialinė žiniasklaida labai pasitarnavo mokslui, o tai rodo jos svarbą:

  • Ebolos protrūkis Vakarų Afrikoje: 2014 m. Vakarų Afrikoje kilus Ebolos viruso epidemijai, socialinė žiniasklaida buvo naudojama stebėti ligos plitimą ir skleisti prevencinę bei gydymo informaciją. Socialinę žiniasklaidą naudojo mokslininkai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, norėdami bendrauti tarpusavyje ir su visuomene, taip pat koordinuoti atsaką į epidemiją.
  • Žemės drebėjimų stebėsena: Socialinė žiniasklaida naudojama žemės drebėjimams ir kitoms stichinėms nelaimėms stebėti. Pavyzdžiui, per 2011 m. žemės drebėjimą ir cunamį Japonijoje "Twitter" buvo naudojamas informacijai apie nelaimę perduoti ir dingusiems žmonėms surasti.
  • CORD-19 (COVID-19 atviras mokslinių tyrimų duomenų rinkinys): CORD-19 duomenų rinkinys - tai bendros mokslininkų, tyrėjų ir technologijų įmonių pastangos, kuriomis siekiama pateikti išsamius COVID-19 mokslinių tyrimų šaltinius. Iniciatyva prasidėjo 2020 m. socialinėje žiniasklaidoje, kai mokslininkai paskelbė kvietimą veikti socialiniame tinkle "Twitter", prašydami padėti surinkti COVID-19 mokslinių tyrimų rinkinį.

Mokslo ir socialinės žiniasklaidos iniciatyvos

Vis dažniau naudojant socialinę žiniasklaidą ir kitas internetines platformas mokslinei komunikacijai, taip pat imtasi įvairių iniciatyvų, kuriomis siekiama geriau suvokti mokslo ir socialinės žiniasklaidos įtaką.

Altmetric

Altmetricvienas iš jų - metodas, kuriuo kiekybiškai įvertinama mokslinių tyrimų rezultatų įtaka socialinei žiniasklaidai, naujienų žiniasklaidai, tinklaraščiams ir kitoms interneto platformoms. Jis išsamiau parodo, kokio dėmesio sulaukia moksliniai tyrimai. Skaityti ""Altmetric": pagrindinis vadovas, kaip padidinti savo mokslinių tyrimų matomumą", kad sužinotumėte daugiau. 

"Impactstory" ir Atvirojo mokslo sistema (OSF)

Poveikio istorija ir Atviroji mokslo sistema (OSF) taip pat šios dvi žiniatinklio platformos, skirtos mokslinių tyrimų rezultatams tvarkyti ir platinti. "Impactstory" daugiausia dėmesio skiria alternatyvioms mokslinių tyrimų poveikio vertinimo priemonėms, tokioms kaip paminėjimai socialinėje žiniasklaidoje, atsisiuntimai ir citavimas, o "OSF" - mokslinių tyrimų projektų, tokių kaip preprintai, duomenys ir programinė įranga, organizavimo ir platinimo priemonėms.

Dezinformacija ir netikros naujienos socialinėje žiniasklaidoje

Dezinformacija ir melagingos naujienos socialinėje žiniasklaidoje yra rimti ir vis didėjantys iššūkiai. Dezinformacija - tai sąmoningas neteisingos ar klaidinančios informacijos skleidimas, o melagingos naujienos - sąmoningas melagingų ar išgalvotų istorijų skleidimas.

Socialinės žiniasklaidos tinklai buvo nubausti už tai, kad prisideda prie dezinformacijos ir melagingų naujienų skleidimo, ir pradėjo kurti įvairias atsakomąsias priemones. 

Pavyzdžiui, kai kuriose platformose įdiegtos faktų tikrinimo procedūros ir sumažinta informacijos, kuri buvo pripažinta melaginga ar klaidinančia, atskleidimo galimybė. Kitose įdiegti standartai, pagal kuriuos ribojamos tam tikros dezinformacijos rūšys arba reikalaujama, kad prie pranešimų, kuriuose yra ginčytinos medžiagos, būtų dedamos etiketės.

Tačiau norint išspręsti dezinformacijos ir melagingų naujienų socialinėje žiniasklaidoje problemą reikia sudėtingos ir daug laiko reikalaujančios strategijos. Žiniasklaidos raštingumo didinimas, atsakingo dalijimosi informacija skatinimas, parama nepriklausomoms faktų tikrinimo organizacijoms ir atsakomybė už platformų vaidmenį skleidžiant dezinformaciją ir melagingas naujienas - visa tai yra alternatyvos šiems rimtiems ir susirūpinimą keliantiems iššūkiams spręsti. 

Daugiau nei 70 000 tikslių mokslinių duomenų, kad padidintumėte savo poveikį

Skaičių naudojimas gali padėti padidinti jūsų tyrimų poveikį, o tai darant su tinkama priemone, jūsų darbas gali būti daug paprastesnis. Patikrinkite Atminkite grafiką ir susipažinkite su šia puikia priemone, kurioje pateikiama daugiau nei 70 000 duomenų, padedančių atlikti puikius tyrimus. 

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai