W XXI wieku media społecznościowe zmieniły sposób, w jaki jednostki komunikują się i wymieniają informacje. Stały się one silnym narzędziem łączności z całym światem, a także mają znaczący wpływ na sposób prowadzenia badań naukowych, ich wymiany i przekazywania opinii publicznej. 

W tym artykule zbadamy znaczenie nauki i mediów społecznościowych, a także możliwości i wyzwania, jakie ich wykorzystanie stwarza w badaniach naukowych i komunikacji. 

W jaki sposób nauka i media społecznościowe są ze sobą powiązane?

Media społecznościowe zyskały na znaczeniu w dziedzinie nauki, przynosząc szereg korzyści badaczom i społeczności naukowej.

Jedną z głównych zalet mediów społecznościowych jest to, że pozwalają one naukowcom komunikować się ze sobą, rozwijać sieci zawodowe i dzielić się swoimi odkryciami. Naukowcy mogą wykorzystywać media społecznościowe do przekazywania wyników swoich badań, pomagając zwiększyć ekspozycję i efekt badań naukowych, docierając do szerszej publiczności poza społecznością.

Media społecznościowe mogą również ułatwić wymianę danych i zasobów, co może prowadzić do bardziej wydajnych i opartych na współpracy badań, a tym samym przyspieszyć odkrycia naukowe i ograniczyć powielanie wysiłków. 

Ponadto media społecznościowe mogą być wykorzystywane do angażowania naukowców z innych dyscyplin, którzy w przeciwnym razie nie mieliby okazji pracować. Może to zaowocować nowymi pomysłami i tematami badawczymi, a także multidyscyplinarnym podejściem do wyzwań naukowych. 

Wreszcie, media społecznościowe mogą służyć do angażowania społeczeństwa w naukę i rozwijania zrozumienia naukowego, zwiększając w ten sposób zaufanie społeczne i wsparcie dla badań naukowych.

Znaczenie korzystania z mediów społecznościowych do komunikowania odkryć naukowych

Media społecznościowe mają zdolność do zwiększania efektów badań i promowania zrozumienia naukowego poprzez interakcję z większą liczbą odbiorców, uzyskiwanie informacji zwrotnych w czasie rzeczywistym i zwiększanie świadomości społecznej na temat nauki. Było kilka przypadków, w których media społecznościowe znacząco przyczyniły się do rozwoju nauki, demonstrując jej znaczenie:

  • Epidemia wirusa Ebola w Afryce Zachodniej: Podczas epidemii wirusa Ebola w Afryce Zachodniej w 2014 r. media społecznościowe były wykorzystywane do śledzenia przenoszenia się choroby oraz rozpowszechniania informacji na temat profilaktyki i leczenia. Media społecznościowe były wykorzystywane przez naukowców i specjalistów ds. zdrowia publicznego do komunikowania się między sobą i ze społeczeństwem, a także do koordynowania ich reakcji na wybuch epidemii.
  • Monitorowanie trzęsień ziemi: Media społecznościowe były wykorzystywane do monitorowania trzęsień ziemi i innych katastrof naturalnych. Na przykład, podczas trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii w 2011 roku, Twitter został wykorzystany do przekazywania informacji o katastrofie i odnajdywania zaginionych osób.
  • CORD-19 (otwarty zbiór danych badawczych dotyczących COVID-19): Zbiór danych CORD-19 to wspólny wysiłek naukowców, badaczy i firm technologicznych mający na celu zapewnienie kompletnego źródła badań naukowych nad COVID-19. Inicjatywa rozpoczęła się w mediach społecznościowych w 2020 r., kiedy naukowcy wystosowali wezwanie do działania na Twitterze, prosząc o pomoc w zebraniu zbioru badań naukowych na temat COVID-19.

Nauka i inicjatywy w mediach społecznościowych

Rosnące wykorzystanie mediów społecznościowych i innych platform internetowych do komunikacji naukowej zaowocowało również szerokim zakresem inicjatyw mających na celu lepsze zrozumienie wpływu nauki i mediów społecznościowych.

Altmetric

AltmetricJednym z nich była metoda ilościowego określania wpływu wyników badań na media społecznościowe, media informacyjne, blogi i inne platformy internetowe. Zapewnia ona bardziej kompleksową reprezentację uwagi, jaką przyciągają badania. Czytaj "Altmetric: Kompletny przewodnik po zwiększaniu widoczności badań naukowych", aby dowiedzieć się więcej. 

Impactstory i ramy otwartej nauki (OSF)

Impactstory i Open Science Framework (OSF) to również dwie platformy internetowe, które służą do organizowania i rozpowszechniania wyników badań. Impactstory koncentruje się na alternatywnych miarach oceny wpływu badań, takich jak wzmianki w mediach społecznościowych, pobrania i cytowania, podczas gdy OSF koncentruje się na narzędziach do organizowania i dystrybucji projektów badawczych, takich jak preprinty, dane i oprogramowanie.

Dezinformacja i fałszywe wiadomości w mediach społecznościowych

Dezinformacja i fałszywe wiadomości w mediach społecznościowych to poważne i rozwijające się wyzwania. Dezinformacja to celowe rozpowszechnianie nieprawidłowych lub wprowadzających w błąd informacji, podczas gdy fake newsy to celowe rozpowszechnianie fałszywych lub sfabrykowanych historii.

Sieci społecznościowe zostały skarcone za swój udział w rozpowszechnianiu dezinformacji i fałszywych wiadomości i zaczęły opracowywać szereg środków zaradczych. 

Na przykład niektóre platformy wprowadziły procedury sprawdzania faktów i zmniejszyły ekspozycję informacji, które zostały zidentyfikowane jako fałszywe lub wprowadzające w błąd. Inne wprowadziły standardy, które ograniczają określone rodzaje dezinformacji lub wymagają umieszczania etykiet na postach zawierających sporne materiały.

Jednak sprostanie wyzwaniu dezinformacji i fałszywych wiadomości w mediach społecznościowych wymaga złożonej i czasochłonnej strategii. Poprawa umiejętności korzystania z mediów, promowanie odpowiedzialnego dzielenia się informacjami, wspieranie niezależnych organizacji weryfikujących fakty i uczynienie platform odpowiedzialnymi za ich rolę w rozpowszechnianiu dezinformacji i fałszywych wiadomości to alternatywne sposoby radzenia sobie z tymi poważnymi i niepokojącymi wyzwaniami. 

Ponad 70 000 dokładnych danych naukowych, aby zwiększyć swój wpływ

Korzystanie z danych liczbowych może pomóc ci zwiększyć wpływ twoich badań, a robienie tego za pomocą odpowiedniego narzędzia może znacznie uprościć twoją pracę. Sprawdź Mind The Graph i zapoznaj się z tym wspaniałym narzędziem, które oferuje ponad 70 000 danych liczbowych, które pomogą Ci uczynić Twoje badania wyjątkowymi. 

logo-subskrybuj

Zapisz się do naszego newslettera

Ekskluzywne, wysokiej jakości treści na temat skutecznych efektów wizualnych
komunikacja w nauce.

- Ekskluzywny przewodnik
- Wskazówki dotyczące projektowania
- Wiadomości naukowe i trendy
- Samouczki i szablony