Šiuolaikinėje skaitmeninėje eroje informacijos gausa kelia didelį iššūkį: kaip tyrėjams, mokslininkams ir specialistams veiksmingai identifikuoti, pasiekti ir cituoti mokslinį turinį didžiulėje duomenų jūroje? Skaitmeniniai objektų identifikatoriai (DOI) tapo pagrindine priemone mokslinės komunikacijos srityje.

DOI iš esmės pakeitė mūsų naršymo ir nuorodų į mokslinę medžiagą būdą, suteikdami standartizuotą skaitmeninio turinio identifikavimo ir buvimo vietos nustatymo metodą. 

Šiuo straipsniu siekiama dviejų tikslų: pateikti išsamų atsakymą į klausimą "Kas yra DOI?" ir suteikti vertingos informacijos apie citavimo stilius. 

Šiame straipsnyje, kuriame gilinamasi į DOI sąvoką, nagrinėjama jų reikšmė mokslinėje komunikacijoje ir pateikiamos praktinės rekomendacijos, kaip įtraukti DOI į citavimą, siekiama, kad skaitytojai gerai suprastų DOI ir jų vaidmenį citavimo procese.

Kas yra DOI?

Skaitmeninio objekto identifikatorius (DOI) - tai unikalus raidinis-skaitmeninis identifikatorius, priskiriamas skaitmeniniam objektui ar ištekliui, kad būtų užtikrintas nuolatinis jo prieinamumas ir cituojamumas internete. Kad suprastume istorinį DOI kontekstą, turime atsekti XX a. pabaigą, kai sparčiai plėtėsi internetas ir vis labiau plito skaitmeninė informacija.

Ankstyvuoju interneto gyvavimo laikotarpiu hipersaitai tapo pagrindine interneto puslapių ir išteklių jungimo priemone. Tačiau skaitmeninio turinio kiekiui eksponentiškai augant, patikimų ir nuolatinių nuorodų palaikymas tapo dideliu iššūkiu. Nuorodoms į tinklalapius paprastai buvo naudojami URL (Uniform Resource Locators), tačiau jie buvo linkę į nuorodų puvimą - situaciją, kai URL tampa negaliojantys dėl pasikeitusių tinklalapių adresų arba išteklių išnykimo.

Pripažindamas patikimos ir nuolatinės nuorodų sistemos poreikį, 1998 m. buvo įsteigtas Tarptautinis DOI fondas (IDF). Kurdamas DOI sistemą, IDF bendradarbiavo su įvairiomis suinteresuotosiomis šalimis, įskaitant leidėjus, bibliotekas ir technologijų tiekėjus.

DOI sistemos įkvėpimo šaltinis - decentralizuoto tinklo protokolas, skirtas skaitmeniniams objektams priskirti unikalius identifikatorius. Remiantis šia koncepcija, DOI sistemoje įdiegta centralizuota registravimo agentūra, atsakinga už DOI priskyrimą ir priežiūrą. Ši agentūra vadinama Tarptautine DOI fondo registravimo institucija.

2000 m. IDF oficialiai pradėjo naudoti DOI sistemą, iš pradžių daugiausia dėmesio skirdamas akademiniam ir leidybos sektoriams. Pagrindinis tikslas buvo sukurti patikimą ir nuolatinį mokslinių straipsnių, žurnalų ir kitų skaitmeninių išteklių identifikatorių. Leidėjai savo leidiniams pradėjo priskirti DOI, taip užtikrindami, kad net ir pasikeitus interneto adresams ar perkėlus turinį, DOI išliks pastovus ir užtikrins patikimą nuorodą į šaltinį.

Ilgainiui DOI pradėta naudoti ne tik mokslinėje leidyboje. Kitos sritys, įskaitant vyriausybines agentūras, mokslinių tyrimų institucijas ir pramonės sektorius, pripažino DOI naudą užtikrinant nuolatinę prieigą prie skaitmeninių išteklių. DOI buvo priskirti duomenų rinkiniams, konferencijų straipsniams, ataskaitoms ir įvairiems kitiems skaitmeninio turinio tipams, taip išplėsdami jų taikymo sritį ir reikšmę.

Siekiant paremti DOI sistemos infrastruktūrą, kelios organizacijos tapo DOI registravimo agentūromis, atsakingomis už DOI priskyrimą konkrečiose srityse ar pramonės šakose. Šios registravimo agentūros bendradarbiauja su IDF, siekdamos užtikrinti DOI sistemos vientisumą ir funkcionalumą.

Šiandien DOI tapo neatsiejama mokslinės komunikacijos ir skaitmeninių žinių sklaidos dalimi. Jie yra patikimas ir standartizuotas skaitmeninių išteklių identifikavimo, prieigos prie jų ir citavimo metodas, užtikrinantis ilgalaikį jų prieinamumą ir padedantis tiksliai nurodyti nuorodas akademiniame ir profesiniame kontekste.

Kaip naudoti Doi, kad rastumėte straipsnį, į kurį jis nukreipia?

Norėdami naudoti DOI, kad surastumėte straipsnį, į kurį jame daroma nuoroda, galite vadovautis paprastu procesu. Pirmiausia nukopijuokite DOI, kuris paprastai pateikiamas kaip unikali raidinė-skaitmeninė eilutė, pavyzdžiui, "10.1234/abcd1234".

Tada pereikite prie žiniatinklio naršyklės ir pereikite prie DOI resolverio paslaugos. Šios paslaugos yra specialiai sukurtos DOI versti naudingomis nuorodomis, vedančiomis tiesiai į norimą straipsnį. Įprastos DOI resolverio paslaugos yra šios CrossRef's DOI resolveris ir tarptautinė DOI fondo sprendiklis.

Įėję į DOI resolverio paslaugą, nukopijuotą DOI įklijuokite į pateiktą paieškos arba įvesties lauką. Spustelėkite mygtuką "Išspręsti" arba "Eiti", kad pradėtumėte paieškos procesą.

Tada DOI resolveris apdoroja DOI ir nukreipia naudotoją į atitinkamo straipsnio tinklalapį arba nukreipimo puslapį. Šiame puslapyje paprastai pateikiama išsami informacija apie straipsnį, įskaitant pavadinimą, autorius, santrauką ir informaciją apie publikaciją. Daugeliu atvejų, priklausomai nuo žurnalo prenumeratos ar prieigos politikos, naudotojai turės nemokamą arba ribotą prieigą prie viso straipsnio teksto.

Naudodami DOI ir naudodamiesi DOI resolverio paslauga, tyrėjai, studentai ir specialistai gali veiksmingai rasti ir pasiekti konkretų straipsnį, susijusį su DOI, taip užtikrindami tikslią nuorodą ir palengvindami mokslinio turinio paiešką.

DOI paieškos pavyzdžiai

DOI galima rasti įvairiose vietose, ypač moksliniuose leidiniuose ir skaitmeniniuose ištekliuose. Štai keletas pavyzdžių, kur galima rasti DOI:

  • Moksliniai straipsniai: Daugelyje mokslinių straipsnių, publikuojamų žurnaluose, konferencijų medžiagoje ar akademinėse duomenų bazėse, nurodomi DOI. DOI dažnai būna matomoje vietoje pirmajame puslapyje arba šalia straipsnio pavadinimo, santraukos ar informacijos apie autorių.
  • Knygos ir knygų skyriai: DOI paprastai priskiriami knygoms ir knygų skyriams, ypač akademiniuose ir į mokslinius tyrimus orientuotuose leidiniuose. Juos galima rasti autorių teisių puslapyje, skyriaus pradžioje ar pabaigoje arba literatūros skyriuje.
  • Mokslinių tyrimų duomenų rinkiniai: Kadangi mokslinių tyrimų duomenys tampa vis svarbesni, duomenų rinkiniams priskiriami DOI, kad juos būtų galima cituoti ir atrasti. Duomenų rinkinių DOI paprastai nurodomi kartu su duomenų rinkinio aprašymu, metaduomenimis arba citavimo informacija.
  • Ataskaitos ir techniniai dokumentai: Ataskaitoms, baltosioms knygoms, techniniams dokumentams ir kitiems panašiems ištekliams taip pat gali būti priskirti DOI. DOI dažnai nurodomas tituliniame puslapyje, antraštėje arba dokumento metaduomenyse.
  • Internetiniai žurnalai ir duomenų bazių platformos: Daugelyje internetinių žurnalų ir akademinių duomenų bazių platformų DOI rodomi kaip straipsnių metaduomenų dalis. Naršant straipsnius šiose platformose, DOI paprastai pateikiamas kartu su straipsnio pavadinimu, autoriais ir santrauka.
  • Skaitmeninės saugyklos ir institucijų interneto svetainės: Skaitmeninės saugyklos, pavyzdžiui, institucinės saugyklos arba konkrečios tematikos saugyklos, dažnai priskiria DOI jų talpinamam turiniui. Kai naudojatės šių saugyklų medžiaga, DOI paprastai galima rasti tinklalapyje, kuriame rodomas išteklius, arba saugyklos citavimo gairėse.
  • Nuorodų sąrašai ir citatos: Nagrinėjant mokslinius straipsnius įprasta, kad DOI nurodomi nuorodų sąrašuose kartu su cituojamų darbų bibliografine informacija. Kitų leidinių, pavyzdžiui, knygų ar straipsnių, citatose taip pat gali būti nurodomi DOI, jei jie yra prieinami.

Kas yra DOI APA?

Svetainėje APA stilius, DOI turėtų būti pateikiamas kaip įprastas, ne didžiosiomis raidėmis rašomas tekstas. Toliau pateikiami pavyzdžiai, rodantys pavadinimų, tomų ir (arba) numerių, puslapių numerių ir DOI formatavimą įvairiomis aplinkybėmis:

1. Straipsnis su DOI

Autoriaus pavardė, autoriaus vardo inicialas. (Metai). Straipsnio pavadinimas. Žurnalo pavadinimas, tomas(numeris), puslapių intervalas. DOI

Pavyzdys:

Smith, J. R. (2021). Klimato kaitos poveikis biologinei įvairovei. Aplinkos mokslas, 15(2), 123-145. https://doi.org/10.1234/abcd1234

2. Knyga su DOI

Autoriaus pavardė, autoriaus vardo inicialas. (Metai). Knygos pavadinimas. Leidėjas. DOI

Pavyzdys:

Johnson, A. B. (2019). Visatos tyrinėjimas: Visapusiškas vadovas. Visatos leidykla. https://doi.org/10.5678/xyz7890

Scribbr Citavimo tikrintuvasNaujas

"Scribbr Citation CheckerNaujas yra galingas įrankis, taupantis jūsų laiką ir užtikrinantis tikslias citatas. Suderinus dirbtinio intelekto technologiją ir ekspertines žinias, ji padeda išaiškinti tokias klaidas, kaip neteisingas autoriaus formatavimas ir trūkstama informacija. 

Ji tikrina skyrybos ženklus, didžiąsias raides, "ir kt." vartojimą ir pažymi neatitikimus. Be to, ji aptinka trūkstamas nuorodas ir pateikia interaktyvią ataskaitą, kad būtų galima greitai išspręsti problemą. Palaikydama įvairius stilius, ji suteikia galimybę naudotis be registracijos. 

Galite rinktis dirbtinio intelekto valdomą tikrinimą arba ekspertų pagalbą, kad pasiektumėte nepriekaištingų rezultatų. Naudodamiesi "Scribbr" galite drąsiai tvarkyti sudėtingas nuorodas, taupydami laiką ir išlaikydami aukštus tikslumo standartus.

300+ iš anksto paruoštų gražių profesionalių infografikos šablonų

Mind the Graph tai platforma, kurioje mokslininkams siūlomas platus daugiau nei 300 iš anksto paruoštų, vizualiai patrauklių šablonų profesionalioms infografikoms kurti pasirinkimas. Šie šablonai specialiai sukurti taip, kad padėtų mokslininkams vaizdinėmis priemonėmis veiksmingai perteikti sudėtingas mokslines sąvokas ir duomenis. Be to, platformoje pateikiami įvairūs įrankiai ir funkcijos, pavyzdžiui, interaktyvūs elementai ir grafikai, siekiant pagerinti infografikų kokybę ir poveikį. Naudodamiesi Mind the Graph, mokslininkai gali supaprastinti projektavimo procesą, sutaupydami brangaus laiko ir pastangų.

mokslinės iliustracijos
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai