Moksliniai tyrimai atlieka labai svarbų vaidmenį gerinant mūsų supratimą apie pasaulį. Mokslinių tyrimų vientisumui ir patikimumui kyla grėsmė, kai rezultatų negali atkurti nepriklausomi tyrėjai. Atkuriamumas - tai galimybė pakartoti eksperimentą, tyrimą ar analizę ir gauti tuos pačius rezultatus, naudojant tuos pačius metodus, duomenis ir išteklius. 

Pastaraisiais metais susirūpinta dėl mokslinių tyrimų atkuriamumo, nes tyrimai rodo, kad daugelio paskelbtų išvadų gali nepavykti atkartoti. Tai sukėlė "atkuriamumo krizę" moksle, kuri mažina visuomenės pasitikėjimą moksliniais tyrimais ir stabdo mokslo pažangą.

Kas yra atkuriamumas?

Per GIPHY

Atkuriamumas - tai gebėjimas atkartoti arba atkurti eksperimento, analizės ar tyrimo rezultatus naudojant tuos pačius metodus, duomenis ir procedūras, kurie buvo naudojami iš pradžių. Kitaip tariant, jei kas nors kitas pakartotų tą patį eksperimentą ar analizę, jis turėtų gauti panašius rezultatus kaip ir pradinis tyrėjas.

Tai yra esminis mokslinio metodo aspektas, nes padeda nustatyti tyrimų rezultatų pagrįstumą ir patikimumą. Jis leidžia kitiems tyrėjams patvirtinti rezultatus ir išvadas, jais remtis ir patikrinti arba paneigti pirmines išvadas. Todėl, norėdami užtikrinti atkuriamumą, tyrėjai turi užtikrinti, kad jų duomenys, kodas ir metodai būtų atvirai prieinami ir gerai dokumentuoti, taip pat užtikrinti, kad jų eksperimentus ir analizes galėtų pakartoti kiti.

Dalykai, kurie lėmė nepakankamą atkuriamumą

Nepakartojamumas - tai atvejai, kai bandant pakartoti tyrimo rezultatus nepavyksta gauti nuoseklių rezultatų. Mokslinių tyrimų atkuriamumo trūkumą gali lemti daug veiksnių, čia pateikiami dažniausi iš jų:

Neišsamios arba netikslios ataskaitos

Jei nepranešama svarbi informacija apie eksperimentinę sąrangą, duomenų analizę ar statistinius metodus, kitiems tyrėjams gali būti sunku arba neįmanoma atkurti rezultatų.

Mažos imtys

Kai tyrimai atliekami su mažomis imtimis, yra didesnė rizika, kad rezultatai bus gauti dėl atsitiktinumo ar kitų su eksperimentine manipuliacija nesusijusių veiksnių. Dėl to kitiems tyrėjams gali būti sunku pakartoti rezultatus.

Publikavimo šališkumas

Tyrėjai ir žurnalai gali būti labiau linkę pranešti apie teigiamus rezultatus nei apie nulinius ar neigiamus rezultatus, todėl literatūroje gali būti per daug reikšmingų išvadų. Dėl to gali susidaryti klaidinantis įspūdis apie rezultatų stiprumą ar patikimumą.

Metodologinis kintamumas

Net kai tyrėjai bando pakartoti tyrimą, gali būti, kad skiriasi konkretūs taikomi metodai ar medžiagos, o tai gali turėti įtakos rezultatams. Dėl to gali būti sunku nustatyti, ar nepavyksta pakartoti tyrimo dėl to, kad iš tikrųjų trūksta atkuriamumo, ar tik dėl metodologinių skirtumų.

Kaip užtikrinti savo tyrimų atkuriamumą

Atkuriamumo užtikrinimas moksliniuose tyrimuose yra labai svarbus, kad būtų galima pasitikėti gautais rezultatais, suteikti galimybę kitiems juos pakartoti ir toliau gilinti mokslinį supratimą. Štai keletas žingsnių, kurių galite imtis, kad užtikrintumėte savo tyrimų atkuriamumą:

Dokumentuokite savo metodus ir duomenis

Išsamiai aprašykite savo eksperimento planą, metodiką ir duomenų analizės metodus. Dokumentuokite visus tyrimo metu atliktus pakeitimus ar modifikacijas.

Dalinkitės savo kodu ir duomenimis

Dalydamiesi savo kodu ir duomenimis galite leisti kitiems atkurti jūsų rezultatus, patvirtinti išvadas ir remtis jūsų darbu. Įsitikinkite, kad naudojate viešą saugyklą arba dalijimosi duomenimis platformą, kuri užtikrina ilgalaikį medžiagos prieinamumą.

Naudokite atvirojo kodo programinę įrangą

Atvirojo kodo programinė įranga gali padėti užtikrinti atkuriamumą, nes ji užtikrina analizės skaidrumą ir sumažina nuosavybės teise valdomos programinės įrangos klaidų ar neatitikimų tikimybę.

Atlikti patikimą statistinę analizę

Naudokite tinkamus statistinius metodus ir užtikrinkite, kad rezultatai būtų patikimi ir nepriklausytų nuo tam tikrų prielaidų ar nukrypimų nuo duomenų taškų.

Jautrumo analizės atlikimas

Įvertinkite savo išvadų patikimumą atlikdami jautrumo analizę ir išbandydami įvairių prielaidų bei galimų šališkumo šaltinių poveikį.

Tarpusavio vertinimas

Siekite, kad kolegos ir kolegų recenzentai pateiktų savo nuomonę ir atsiliepimus, kad nustatytumėte galimus klaidų šaltinius, įvertintumėte rezultatų pagrįstumą ir užtikrintumėte ataskaitų skaidrumą.

Laikydamiesi šių žingsnių, galite užtikrinti, kad jūsų tyrimai bus atkuriami ir jais galės drąsiai naudotis kiti šios srities tyrėjai.

Pakartojamumas vs atkartojamumas

Nuotrauka pagal cos.io

Reprodukuojamumas ir pakartojamumas yra susijusios sąvokos moksliniuose tyrimuose, tačiau jos susijusios su skirtingais mokslinio proceso aspektais.

Atkuriamumas - tai tyrėjo gebėjimas pakartotinai gauti tuos pačius rezultatus naudojant tuos pačius metodus. Kita vertus, pakartojamumas reiškia kito tyrėjo gebėjimą gauti panašius rezultatus, kaip ir paskelbtame tyrime, tačiau naudojant kitus duomenis, metodus ar analizės būdus. Kitaip tariant, jei kas nors kitas bandys pakartoti jūsų tyrimą naudodamas kitus duomenis ar metodus, vis tiek turėtų rasti panašius rezultatus. Pakartojamumas svarbus vertinant mokslinių išvadų apibendrinamumą ir patikimumą.

Tiek atkuriamumas, tiek pakartojamumas yra svarbūs siekiant užtikrinti mokslinių tyrimų kokybę ir vientisumą. Atkuriamumas užtikrina, kad rezultatai būtų tikslūs ir patikimi, o pakartojamumas įrodo, kad rezultatai yra patikimi ir pritaikomi įvairiose situacijose ar kontekstuose. Todėl vykdydami ir pateikdami savo tyrimus mokslininkai turėtų siekti ir atkuriamumo, ir pakartojamumo.

Integruokite informaciją ir iliustracijas į gražias ir paveikias skaidres

Mind the Graph yra internetinė platforma, kuri mokslininkams ir tyrėjams suteikia paprastą naudoti įrankį vizualiai patrauklioms mokslinėms prezentacijoms, plakatams ir grafinėms santraukoms kurti. Ji siūlo daugybę šablonų, iš anksto parengtų piktogramų ir iliustracijų, kurias mokslininkai gali naudoti kurdami stulbinančias vaizdines priemones, kuriomis efektyviai perteikiami mokslinių tyrimų rezultatai.

logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai