Gegužė - cistinės fibrozės žinomumo mėnuo. Cistinė fibrozė (CF) yra autosominis recesyvinis genetinis sutrikimas. CF sukelia cistinės fibrozės transmembraninio laidumo reguliatoriaus (CFTR) kanalą koduojančio geno mutacijos. Šis baltymas yra atsakingas už jonų pernešimo per ląstelių membranas pokyčius.

Pagal Genetikos namų rekomendacijas 1, CFTR genas pateikia nurodymus, kaip gaminti baltymą, vadinamą cistinės fibrozės transmembraniniu laidumo reguliatoriumi:

Šis baltymas veikia kaip kanalas per ląstelių, gaminančių gleives, prakaitą, seiles, ašaras ir virškinimo fermentus, membraną. Kanalas perneša neigiamai įkrautas daleles, vadinamas chlorido jonais, į ląsteles ir iš jų. Chlorido jonų pernešimas padeda kontroliuoti vandens judėjimą audiniuose, kuris būtinas plonų, laisvai tekančių gleivių gamybai. Gleivės yra slidi medžiaga, kuri sutepa ir apsaugo kvėpavimo takų, virškinimo sistemos, reprodukcinės sistemos ir kitų organų bei audinių gleivinę.

CFTR baltymas taip pat reguliuoja kitų kanalų, pavyzdžiui, teigiamai įkrautų dalelių, vadinamų natrio jonais, pernešimą per ląstelių membranas, funkciją. Šie kanalai būtini normaliai tokių organų, kaip plaučiai ir kasa, funkcijai užtikrinti.

dfaefqawefafc

Tai turi įtakos egzokrininių liaukų veiklai, todėl susidaro tirštesnės, sunkiai pašalinamos medžiagos (gleivės, prakaitas arba kasos fermentai).
Dėl šios priežasties cistinė fibrozė pažeidžia virškinimo ir kvėpavimo sistemas bei prakaito liaukas.

Tačiau liga labiausiai pažeidžia kvėpavimo sistemą. Plaučiuose gaminasi tirštos gleivės, kurios gali įstrigti kvėpavimo takuose. Cistine fibroze sergantiems pacientams gali išsivystyti lėtinės bakterinės plaučių infekcijos ir uždegimas, galiausiai galintis sukelti galutinę plaučių ligos stadiją.
Kiti simptomai yra kosulys su sekretu, pasikartojantis plaučių uždegimas ir lėtinis bronchitas.

CF sergančioms moterims sunkiau pastoti, nes dėl tirštesnių gimdos kaklelio gleivių spermatozoidams sunkiau prasiskverbti. Vyrams dar sunkiau. Apie 98% vyrų yra nevaisingi, nors jų lytinis pajėgumas ir potencija yra visiškai normalūs.

Šiandien pasirinkau 3 CF nuorodas, kuriomis noriu su jumis pasidalyti.

Geras bendravimas, demistifikuojantis cistinę fibrozę

15 dalykų, kuriuos nori, kad žinotumėte apie cistine fibroze sergančius žmones - the buzzfeed list

Gyventi sergant CF nėra lengva, todėl labai svarbu turėti palaikymą ir kalbėtis apie tai. Peržiūrėkite šį buzzfeed sąrašą2 , kad pamatytumėte, kaip cistine fibroze sergantys žmonės pasakoja apie savo kasdienybę.

 Dantų pastoje esantis antibakterinis junginys3, vadinamo triklozanu, gali būti būsimo cistinės fibrozės (CF) gydymo dalis.

Šiame paveikslėlyje matyti sudėtinga milijonų vienaląsčių bakterijų Pseudomonas aeruginosa kolonija.
Šiame paveikslėlyje matyti sudėtinga milijonų vienaląsčių bakterijų Pseudomonas aeruginosa kolonija.

Tyrimas Triklozanas yra aminoglikozidų pagalbinė medžiaga, skirta Pseudomonas aeruginosa bioplėvelėms naikinti 4 rodo, kad šis derinys padidina P. aeruginosa biofilmų ląstelių naikinimo greitį ir laipsnį, o tai turi svarbią klinikinę reikšmę gydant CF sergančių pacientų biofilmų infekcijas.

  1. CFTR genas cistinės fibrozės transmembraninio laidumo reguliatorius.
  2. 15 dalykų, kuriuos žmonės, sergantys cistine fibroze, nori, kad žinotumėte.
  3. Tyrimas rodo, kad dantų pastoje esantis antibakterinis preparatas triklozanas gerai veikia kaip kombinuotas gydymas antibiotikais.
  4. Triklozanas yra aminoglikozidų pagalbinė medžiaga, skirta išnaikinti Pseudomonas aeruginosa Biofilmai.
logotipas-užsisakyti

Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį

Išskirtinis aukštos kokybės turinys apie veiksmingą vaizdinį
bendravimas mokslo srityje.

- Išskirtinis vadovas
- Dizaino patarimai
- Mokslo naujienos ir tendencijos
- Mokomosios medžiagos ir šablonai