Máj je mesiacom zvyšovania povedomia o cystickej fibróze. Cystická fibróza (CF) je autozomálne recesívne genetické ochorenie. CF je spôsobená mutáciami v géne kódujúcom kanál CFTR (cystic fibrosis transmembrane conduance regulator). Tento proteín je zodpovedný za odchýlky v transporte iónov cez bunkové membrány.

Podľa referencií Genetics home 1, gén CFTR poskytuje inštrukcie na tvorbu proteínu nazývaného regulátor transmembránovej vodivosti cystickej fibrózy:

Tento proteín funguje ako kanál cez membránu buniek, ktoré produkujú hlien, pot, sliny, slzy a tráviace enzýmy. Kanál prenáša záporne nabité častice nazývané chloridové ióny do buniek a z buniek. Prenos chloridových iónov pomáha kontrolovať pohyb vody v tkanivách, čo je nevyhnutné na tvorbu riedkeho, voľne tečúceho hlienu. Hlien je klzká látka, ktorá maže a chráni výstelku dýchacích ciest, tráviaceho systému, reprodukčného systému a iných orgánov a tkanív.

Proteín CFTR reguluje aj funkciu iných kanálov, napríklad tých, ktoré prenášajú kladne nabité častice nazývané sodíkové ióny cez bunkové membrány. Tieto kanály sú potrebné pre normálnu funkciu orgánov, ako sú pľúca a pankreas.

dfaefqawefafc

To ovplyvňuje činnosť exokrinných žliaz, ktoré produkujú hustejšie, ťažko odstrániteľné látky (hlieny, pot alebo pankreatické enzýmy).
Z tohto dôvodu cystická fibróza ovplyvňuje tráviaci a dýchací systém a potné žľazy.

Ochorenie však najviac postihuje dýchací systém. Pľúca produkujú hustý hlien, ktorý sa môže zachytiť v dýchacích cestách. U pacientov s cystickou fibrózou sa môžu vyvinúť chronické bakteriálne pľúcne infekcie a zápaly, ktoré môžu nakoniec spôsobiť konečné štádium ochorenia pľúc.
Ďalšími príznakmi sú kašeľ so sekréciou, opakované zápaly pľúc a chronická bronchitída.

Ženy s CF majú väčšie problémy otehotnieť, pretože hustejší hlien krčka maternice sťažuje priechod spermií. Pre mužov je to ešte ťažšie. Približne 98% mužov je neplodných, hoci majú úplne normálnu sexuálnu výkonnosť a potenciu.

Vybrala som 3 odkazy CF, o ktoré sa s vami dnes podelím.

Dobrá komunikácia demystifikujúca cystickú fibrózu

15 vecí, ktoré by ste mali vedieť o ľuďoch trpiacich cystickou fibrózou - zoznam buzzfeed

Život s CF nie je jednoduchý, preto je veľmi dôležité mať podporu a hovoriť o tom. Pozrite si tento zoznam buzzfeed2 , aby videli ľudí s cystickou fibrózou, ktorí hovoria o svojej rutine.

 Antibakteriálna zlúčenina, ktorá sa nachádza v zubnej paste3, nazývaný triklosan, môže byť súčasťou budúcej liečby cystickej fibrózy (CF)

Tento obrázok zobrazuje zložitú kolóniu miliónov jednobunkových baktérií Pseudomonas aeruginosa
Tento obrázok zobrazuje zložitú kolóniu miliónov jednobunkových baktérií Pseudomonas aeruginosa

Výskum Triklosan je aminoglykozidové adjuvans na eradikáciu biofilmov Pseudomonas aeruginosa 4 ukazujú, že táto kombinácia zvyšuje rýchlosť aj stupeň usmrtenia buniek v biofilmoch P. aeruginosa, čo má dôležitý klinický význam pre liečbu biofilmových infekcií u pacientov s CF.

  1. CFTR gén cystická fibróza transmembránový regulátor vodivosti.
  2. 15 vecí, ktoré by ste mali vedieť od ľudí trpiacich cystickou fibrózou.
  3. Triklozán, antibakteriálna látka v zubnej paste, funguje dobre ako kombinovaná antibiotická liečba, naznačuje štúdia.
  4. Triklosan je aminoglykozidové adjuvans na eradikáciu Pseudomonas aeruginosa Biofilmy.
logo-odhláška

Prihláste sa na odber nášho newslettera

Exkluzívny vysokokvalitný obsah o efektívnom vizuálnom
komunikácia vo vede.

- Exkluzívny sprievodca
- Tipy na dizajn
- Vedecké novinky a trendy
- Návody a šablóny